Zaloguj
Reklama

Ultradźwięki na pomoc skórze

Mikrodermabrazja kosmetyczna
Fot. medforum
Mikrodermabrazja kosmetyczna
(0)

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości powyżej 20 kHz, wywołujące w tkankach organizmu reakcje mechaniczne, termiczne oraz fizykochemiczne. Oddziaływanie ultradźwięków na skórę, powoduje efekt mikromasażu, czyli wprawieniu w ruch cząsteczek skóry, co skutkuje zwiększeniem przepuszczlności błon komórkowych oraz poprawą przemiany materii w komórkach. Ultradźwięki stosuje się do walki ze zmarszczkami, celulitem, wiotkością skóry, przebarwieniami, bliznami i wieloma innymi przypadłościami.

Reklama

Ultradźwięki czyli fale akustyczne lub inaczej dźwiękowe, których częstotliwość przekracza 20 kHz, są falami niesłyszalnymi dla człowieka, gdyż ich częstotliwość przekracza próg słyszalności ludzkiego ucha. Jak wszystkie fale dźwiękowe, są falami podłużnymi, które oddziałują na organizmy żywe i ich tkanki, wywołując reakcje mechaniczne, termiczne i fizykochemiczne.

Reakcja mechaniczna tkanki na ultradźwięki polega na tym, że pod wpływem rozprzestrzeniającej się fali ultradźwiękowej, wywołany jest rytmiczny ruch cząsteczek tkanki, zgodnie z ruchem jej rozchodzenia się, polegający na naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu cząsteczek. Wywołuje to efekt zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych czyli mikromasażu, który ułatwia pozbycie się z danej tkanki zbędnych substancji przemiany materii, w tym tłuszczu oraz toksyn zalegających w jej komórkach. Działanie ultradźwięków ma więc na celu poprawę mikrokrążenia, zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych a tym samym zwiększenie i przyspieszenie metabolizmu komórek.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż oddziaływanie mechaniczne, termiczne i fizykochemiczne fal dźwiękowych, nie jest wyodrębnione, to znaczy ich fala dźwiękowa jednocześnie oddziałuje na tkanki w tych trzech zakresach. Działanie mechaniczne to wprowadzenie w ruch cząsteczek skóry, którego efekty wymieniono powyżej. Działanie termiczne polega na przekształceniu energii mechanicznej w ciepło, które rozszerza naczynia krwionośne czyli powoduje wzrost zaopatrzenia w tlen i substancje odżywcze a także pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Ma to również wpływ na poprawę kondycji układu nerwowego oraz ma działanie przeciwbólowe. Efektem działania fizykochemicznego jest przyspieszenie metabolizmu w skórze poprzez poprawę pH jej powierzchni, zwiększenie absorbcji substancji odżywczych czy działanie bakteriobójcze.

Ze względu na swoje właściwości ultradźwięki znalazły swoje zastosowanie w kosmetyce i używane są do walki z takimi przypadłościami jak trądzik pospolity, różowaty, zaburzenia pigmentacji skóry, zmarszczki, słabo napięta skóra (wiotkość skóry), blizny, cellulit, rozszerzone naczynia krwionośne czy obrzęki i zacienienia w obrębie oczu.

Nie tylko kosmetyka korzysta z działania ultradźwięków gdyż, stosowane są one również jako zabiegi lecznicze w schorzeniach takich jak zespoły bóle w zwyrodnieniach kręgosłupa, bóle pleców, bóle stawów kolanowych, zwyrodnienie stawu biodrowego, ostroga kości piętowej czy nerwobóle nerwu trójdzielnego.

Wśród przeciwskazań do zastosowania ultradźwięków wymienia się, między innymi, ciążę, nowotwory, alergie skóry, choroby bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze skóry, bardzo liczne teleangiektazje, zmiany ropne na skórze, zaburzenia rytmu pracy serca lub wszczepione urządzenia elektroniczne typu rozrusznik, zakrzepica żył, zaburzenia krążenia, stany po wstrzyknięciach, między innymi toksyny botulinowej, stany gorączkowe, zaawansowane nerwice, osteoporoza czy niezakończony wzrost kości.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Ultradźwięki” A. Głowacka [w:] „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów” pod red. I. Wróblewskiej, J. Maj, K. Chilickiej- Jasionowskiej, Opole 2013

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze