Zaloguj
Reklama

Terapia kolagenowa

Wizyta u kosmetyczki
Fot. medforum
Wizyta u kosmetyczki
(4)

Terapia kolagenowa jest metodą stosowaną w chirurgii plastycznej, celem spłycenia zmarszczek oraz zniwelowania powierzchownych blizn. Może ona polegać na wstrzyknięciu odpowiedniej ilości kolagenu w określone miejsce na skórze, jak również na wszczepieniu implantu kolagenowego do warstwy podskórnej. Przed podjęciem terapii niezbędny jest wywiad lekarski dotyczący historii przebytych chorób oraz przeprowadzenie testu alergicznego.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest medycyna estetyczna?
  2. Czym jest terapia kolagenowa?

Czym jest medycyna estetyczna? 

Dział medycyny, nazywany medycyną estetyczną, powstał dzięki lekarzowi francuskiemu Jean Jacques Legran, który zinicjowała w 1973 roku, powstanie pierwszego Towarzystwa Medycyny Estetycznej w Paryżu skąd w późniejszych latach, medycyna estetyczna zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, rozprzestrzeniając się na całą Europę oraz świat. Chirurgia upiększająca to zarówno chirurgia plastyczna, zwana również rekonstrukcyjną, która pomaga zniwelować anomalie czy oszpecenia, przywracając normalny wygląd, oraz chirurgia estetyczna czyli kosmetyczna, polegająca na poprawianiu wad wyglądu, na życzenie pacjenta. Warto zauważyć, iż chirurgia estetyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się człowiekiem zdrowym, a na celu ma poprawę wyglądu, a tym samym poprawę samopoczucia i poprawę stanu psychicznego związanego z niezadowoleniem z własnego wyglądu.

Czym jest terapia kolagenowa? 

Jedną z terapii, stosowaną w chirurgii plastycznej, jest terapia kolagenowa, która ma służyć wzmocnieniu sieci własnego kolagenu w skórze. W miejsce, gdzie sieć kolagenowa organizmu jest osłabiona, lekarz wstrzykuje odpowiednią dawkę preparatu kolagenowego, przez co zagłębienia w skórze zmniejszają się, poziom skóry się podnosi oraz wyrównuje, skóra staje się delikatniejsza oraz napięta. Jest to doskonały sposób na zniwelowanie zmarszczek czy powierzchniowych blizn. Terapia kolagenowa może być również wykonana za pomocą wszczepionego pod skórę implantu kolagenowego. Środki stosowane na skórze, działają jedynie powierzchniowo, utrzymując wodę w skórze na odpowiednim poziomie i tworząc barierę ochronną, jednak jedynie tymczasową. Wszczep podskórny pozwala na zniwelowanie problemów ze zmarszczkami, już u jego źródła, czy w warstwach podskórnych.

Przed podjęciem terapii kolagenowej niezbędny jest wywiad lekarski oraz zapoznanie się z historią medyczną pacjenta, w celu ustalenia czy dany pacjent może zostać poddany tego typu terapii. Konieczne jest również wykonanie próby uczuleniowej na lidokainę ( środek znieczulający) oraz sam kolagen. Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna, pacjentka jest w ciąży lub w okresie karmienia piersią, terapia kolagenowa jest wykluczona. Kolagenu nie stosuje się również do powiększania piersi jak również nie wstrzykuje się go do mięśni, kości lub ścięgien.

Sama terapia to seria zabiegów wykonanych przez lekarza w dwutygodniowych odstępach czasu. Seria zazwyczaj obejmuje trzy wizyty, z której już pierwsza może dać widoczny efekt.

W przypadku implantu kolagenowego, terapia jest również bezbolesna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, jednak w miejscu wszczepienia może pojawić się obrzęk, który trwać może do kilku tygodni.

Ważne jest również to, iż do utrzymania zadowalającego efektu, konieczne są korekty. Pod wpływem procesów mechanicznych oraz biochemicznych, dochodzi do degradacji kolagenu czy też wszczepionego implantu kolagenowego. Efekt, jaki uzyskuje się po terapii, może się utrzymać nawet do 2 lat, jednak pacjenci, w celach korekcyjnych zgłaszają się w okresie od 3 do 12 miesięcy po zastosowaniu pierwszej terapii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Chirurgia estetyczna i plastyczna” [w:] “Kosmetyka stosowana”” J. Dylewska- Grzelakowska, Warszawa 1999

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze