Zaloguj
Reklama

Szampon – czego o nim nie wiesz?

Mycie włosów szamponem
Fot. Shutterstock
Mycie włosów szamponem
(0)

Używany przez każdego z nas, kilka razy w tygodniu. Czym tak naprawdę jest szampon? Kiedy powstał? Dlaczego tak ważne jest, aby dobierać odpowiedni szampon do danego rodzaju włosów?  Czy niektóre związki zawarte w szamponie mogą szkodzić? Na co zwracać uwagę, wybierając szampon? Czy stosując nie odpowiednio dobrany, możemy sobie zaszkodzić? Odpowiedzi na te nurtujące pytania, odnajdziecie w poniższym artykule.

Reklama

Spis treści:

 1. Co to jest szampon?
 2. Kolorowy zawrót głowy, czyli który szampon wybrać?
 3. Szampon do włosów normalnych
 4. Szampon do włosów tłustych
 5. Szampon do włosów suchych i zniszczonych
 6. Szampon do włosów farbowanych
 7. Szampon leczniczy
 8. Szampon ziołowy
 9. Czego unikać w szamponach? 
 10. Jaki szampon wybrać?

Co to jest szampon? 

Na pytanie „Co to jest szampon?” pierwsza przychodząca do głowy odpowiedź, to pachnąca emulsja do mycia włosów.  Według dostępnych definicji, pod pojęciem szamponu kryje się środek do mycia włosów, zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące,  substancje odżywcze, nawilżające, antystatyczne, nabłyszczające i lecznicze. Słowo szampon wywodzi się od słowa „shampoo”, którego korzenie sięgają tradycji persów i hindusów, którzy pod pojęciem tego słowa rozumieli masaż włosów przy użyciu wyciągów i naparów z ziół.

Kolorowy zawrót głowy, czyli który szampon wybrać? 

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie są  nasze włosy ale również w jakim stanie jest skóra naszej głowy. Jakie szampony znajdziemy na półkach sklepów i drogerii?

Szampon do włosów normalnych 

Przeznaczony jest dla osób, które nie potrafią jednoznacznie sprecyzować, jakie posiadają włosy i w jakim stanie znajduje się skóra ich głowy. Szampony do włosów normalnych nie są zaliczane do szamponów intensywnie oczyszczających ani do intensywnie regenerujących. Nie zawierają wielu składników dodatkowych, które wpływałyby na włosy czy skórę głowy. W przypadku, kiedy skóra głowy nie jest problematyczna ani skłonna od łupieżu, szampon do włosów normalnych jest dobrym wyborem.

Szampon do włosów tłustych 

Szampony tego typu mają za zadanie przywrócić równowagę skóry głowy. Co to oznacza w praktyce?  Chodzi przede wszystkim o ograniczenie produkcji sebum i łoju, dzięki czemu włosy nie są tłuste i nie wymagają codziennego mycia. Uwaga na szampony do włosów tłustych wzbogacone o ekstrakt z alkoholu!  Początkowo, składnik ten przynosi ulgę i zmniejsza wydzielanie sebum, jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do nadmiernego wytwarzania łoju w przyszłości.

Szampon do włosów suchych i zniszczonych 

Szampony tego typu, nazywane są niekiedy regeneracyjnymi  (ze względu na dodatek keratyny w składzie). Szampony tego typu odbudowują włos, wypełniają ubytki, wygładzają łuskę włosa. Uwaga! Nie jest zalecane długotrwałe stosowanie szamponów regenerujących. Zbyt intensywne dostarczanie aminokwasów może prowadzić do odwrotnych skutków od zamierzonych.

Jaki wybrać szampon do włosów?, fot. shutterstock

Szampon do włosów farbowanych 

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do włosów które były poddane koloryzacji. Szampony tego typu często wzbogacone są w filtry UV co zapobiega wyblaknięciu koloru.

Szampon leczniczy 

Do tej gamy szamponów zalicza się szampony przeciwłupieżowe czy przeciw wypadaniu włosów. Zazwyczaj wzbogacone są w całą gamę substancji aktywnych, które mają za zadanie polepszyć stan włosów, wzmocnić cebulki. Uwaga, szampony tego typu mogą wysuszać skórę głowy.

Szampon dla dzieci – zaliczany jest do gamy szamponów delikatnych. Nie zawiera substancji drażniących.

Szampon ziołowy 

Grupa szamponów zawierająca wyciągi z roślin, które skutecznie oczyszczają skórę głowy. Zioła wykazują właściwości tonizujące i odświeżające, dzięki czemu skóra głowy jest odświeżona. Szampony tego typu skutecznie zwalczają łupież. Uwaga! Na efekty stosowania kosmetyków z wyciągiem z ziół musimy trochę poczekać. Świetne efekty nie będą widoczne już po pierwszym użyciu. Pamiętajmy, że dobroczynne składniki z ziół muszą najpierw zacząć działać w głębi skóry głowy.

Czego unikać w szamponach? 

Po pierwsze, warto zacząć czytać etykiety. Jest to skarbnica wiedzy na temat użytych składników! Coraz powszechniejsze staje się unikanie następujących związków w szamponach:

 • SLS / SLES – są to pochodne sodu – Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate. Jest to grupa syntetycznych detergentów, które usuwają brud, tłuszcz i silikony. Poza szamponami, znajdują zastosowanie w … chemii gospodarczej! Z badań prowadzonych przez naukowców wynika, że są silnymi alergenami, zaburzają wydzielanie potu i łoju, mogą powodować łamliwość włosów. Powinny ich unikać kobiety w ciąży i małe dzieci.
 • Propylene glycol – jest pochodną ropy naftowej. W zbyt dużych stężeniach może powodować uszkodzenie łuski włosa, podrażnienia skóry. Naukowcy twierdzą, że kumuluje się w krwi i limfie. Posądzany jest o działanie rakotwórcze.
 • Dietanoloamina DEA, monoetanoloamina MEA – związki których głównym zadaniem jest wytworzenie piany. MEA posądzana jest za główny środek wywołujący zmiany skórne u dzieci.
 • PEG Glikol polietylenowy  i PPG Glikol polipropylenowy – emulgatory,  który ma za zadanie tworzyć odpowiednią „fazę” między substancjami tłustymi z włosów a szamponem. Posądzany o działanie rakotwórcze
 • Pochodne aluminium – jak aluminium chlorhydrate, to związki które mogą zatykać pory. Jeszcze pare lat temu były powszechnie wykorzystywane w kosmetykach,w  tym w szamponach. Powoli zaczyna się odchodić od ich stosowania. 
 • Silikony – to związki, które mają zapewnić włosom śliskość i jedwabistość. Nadmierne ich stosowanie przynosi odwrotny skutek, znacznie obciąża włosy i powoduje, że szybciej się przetłuszczają.
 • Pochodne silikonów – w  szamponach występują jako dimethic copolyol, lauryl methicone copolylol, dimethicone, dimethiconol, cyclomethicone, trimethylsiloxysilicates,  trimethylsilyamodimethicone. Obciążają włosy i mogą powodować nadmierne przetłuszczanie. 

Pielęgnacja włosów, fot. shutterstock

Jaki szampon wybrać? 

Warto zwracać uwagę na to, jakie są nasze włosy i w jakim stanie znajduje się skóra głowy. Można sięgać po szampony nie zawierające SLS / SLES, wzbogacone o naturalne wyciągi z roślin. Coraz więcej szamponów ziołowych wzbogacanych jest w wyciąg z mydlnicy – rośliny, której wyciąg służył do mycia włosów za czasów naszych prababć. Jedno jest pewne – jeśli jakikolwiek stosowany szampon, wywoła zmiany skórne, przebarwienia – należy go odstawić.  Najbezpieczniejszą grupą szamponów do stosowania wydają się szampony dziecięce oraz ziołowe, które są stosunkowo delikatne i pozbawione szkodliwych związków. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Joanna Banaś. Włosom na ratunek. „Ale Historia”. 4 (210), s. 5, 2016-01-25.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze