Zaloguj
Reklama

Szampon – czego o nim nie wiesz?

Mycie włosów szamponem
Fot. Shutterstock
Mycie włosów szamponem
(0)

Używany przez każdego z nas, kilka razy w tygodniu. Czym tak naprawdę jest szampon? Kiedy powstał? Dlaczego tak ważne jest, aby dobierać odpowiedni szampon do danego rodzaju włosów?  Czy niektóre związki zawarte w szamponie mogą szkodzić? Na co zwracać uwagę, wybierając szampon? Czy stosując nie odpowiednio dobrany, możemy sobie zaszkodzić? Odpowiedzi na te nurtujące pytania, odnajdziecie w poniższym artykule.

Reklama

Co to jest szampon?

Na pytanie „Co to jest szampon?” pierwsza przychodząca do głowy odpowiedź, to pachnąca emulsja do mycia włosów.  Według dostępnych definicji, pod pojęciem szamponu kryje się środek do mycia włosów, zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące,  substancje odżywcze, nawilżające, antystatyczne, nabłyszczające i lecznicze. Słowo szampon wywodzi się od słowa „shampoo”, którego korzenie sięgają tradycji persów i hindusów, którzy pod pojęciem tego słowa rozumieli masaż włosów przy użyciu wyciągów i naparów z ziół.

Kolorowy zawrót głowy, czyli który szampon wybrać?

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie są  nasze włosy ale również w jakim stanie jest skóra naszej głowy. Jakie szampony znajdziemy na półkach sklepów i drogerii?

Szampon do włosów normalnych

Przeznaczony jest dla osób, które nie potrafią jednoznacznie sprecyzować, jakie posiadają włosy i w jakim stanie znajduje się skóra ich głowy. Szampony do włosów normalnych nie są zaliczane do szamponów intensywnie oczyszczających ani do intensywnie regenerujących. Nie zawierają wielu składników dodatkowych, które wpływałyby na włosy czy skórę głowy. W przypadku, kiedy skóra głowy nie jest problematyczna ani skłonna od łupieżu, szampon do włosów normalnych jest dobrym wyborem.

Szampon do włosów tłustych

Szampony tego typu mają za zadanie przywrócić równowagę skóry głowy. Co to oznacza w praktyce?  Chodzi przede wszystkim o ograniczenie produkcji sebum i łoju, dzięki czemu włosy nie są tłuste i nie wymagają codziennego mycia. Uwaga na szampony do włosów tłustych wzbogacone o ekstrakt z alkoholu!  Początkowo, składnik ten przynosi ulgę i zmniejsza wydzielanie sebum, jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do nadmiernego wytwarzania łoju w przyszłości.

Szampon do włosów suchych i zniszczonych

Szampony tego typu, nazywane są niekiedy regeneracyjnymi  (ze względu na dodatek keratyny w składzie). Szampony tego typu odbudowują włos, wypełniają ubytki, wygładzają łuskę włosa. Uwaga! Nie jest zalecane długotrwałe stosowanie szamponów regenerujących. Zbyt intensywne dostarczanie aminokwasów może prowadzić do odwrotnych skutków od zamierzonych.

fot. shutterstock

Szampon do włosów farbowanych

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do włosów które były poddane koloryzacji. Szampony tego typu często wzbogacone są w filtry UV co zapobiega wyblaknięciu koloru.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Joanna Banaś. Włosom na ratunek. „Ale Historia”. 4 (210), s. 5, 2016-01-25.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze