Zaloguj
Reklama

Swędzenie skóry u kobiet w ciąży

Badanie w ciąży
Fot. medforum
Badanie w ciąży
(3)

Bardzo często kobiety będące w ciąży, zgłaszają się do lekarza z problemem dotyczącym swędzenia skóry. Swędzeniu towarzyszyć mogą napięcie skóry, łuszczenie czy wysypka. Zdarza się tak, iż kobiety ciężarne, narzekają na swędzenie całej skóry bądź wybranych miejsc, np. dekoltu, skóry na twarzy, głowy czy brzucha.

Reklama

Spis treści:

  1. Swędzenie skóry
  2. Przyczyny swędzenia skóry u kobiet ciężarnych
  3. Warto tutaj wspomnieć o:

Swędzenie skóry

Swędzenie skóry w większości przypadków, związane jest z rozciąganiem się skóry na skutek powiększania się rozmiarów dziecka (proces normalny i naturalny w ciąży), wydzielaniem hormonów czy nadaktywnością niektórych enzymów. W przypadku pojawienia się dolegliwości związanych ze swędzeniem skóry, kobieta będąca w ciąży nie powinna zażywać leków czy stosować maści bez konsultacji z lekarzem (ginekologiem oraz dermatologiem).  

Przyczyny swędzenia skóry u kobiet ciężarnych

Przyczyn swędzenia skóry u kobiet ciężarnych jest bardzo wiele. Warto podkreślić, iż nie każda kobieta ciężarna boryka się z tym nieprzyjemnym objawem. Skóra ciężarnych jest bardzo wrażliwa oraz delikatna, wszelkie zmiany spożywanych pokarmów, środków do kąpieli czy proszków do prania mogą spowodować jej swędzenie bądź inne zmiany (np. wysypka, wysuszenie, zaczerwienienie). Skóra może swędzić także na skutek jej rozciągania, gdy dziecko rośnie a macica ulega powiększeniu. 

Wśród innych przyczyn zmian skórnych, w tym swędzenia wymienia się między innymi hormony wydzielane podczas ciąży, dużą aktywność enzymów wątrobowych czy wzrost soli żółciowych. Kobiety ciężarne narzekają na swędzenie skóry brzucha, twarzy i dekoltu, ale także dłoni i stóp.  

Wśród przyczyn swędzenia skóry u kobiet ciężarnych należy także wymienić różnego rodzaju stany zapalne i choroby skóry, które mogą pojawić się w trakcie trwania ciąży.

Warto tutaj wspomnieć o:

  • pokrzywce ciężarnych, gdzie najczęściej na brzuchu kobiety w ciąży, pojawiają się wysypka oraz swędzące grudki,
  • swędzących ogniskowych grudkach, które pojawiają się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży,
  • świerzbiączce ciężarnych, gdzie na ciele kobiety ciężarnej pojawiają się drobne zmiany, przypominające grudki,
  • cholestazie ciężarnych, która charakteryzuje się silnym świądem, obejmującym dłonie i stopy, objawy swędzenia nasilają się nocą,
  • opryszczce ciężarnych, która charakteryzują pęcherzyki oraz drobne grudki, pojawiające się w okolicy pępka, sporadycznie na skórze dłoni czy stóp.

Każda ze zmian na skórze u kobiet ciężarnych, powinna być obejrzana przez lekarza, ginekologa oraz dermatologa. Nie wolno kobiecie będącej w ciąży, stosować leków bądź maści bez konsultacji ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze