Zaloguj
Reklama

Sucha skóra – co o niej wiemy?

Promieniujący ból zęba
Fot. Panthermedia
Promieniujący ból zęba
(5)

Skóra pełni bardzo ważną rolę i jest jednym z największych i najważniejszych organów naszego organizmu. Nasze ciało całe pokryte jest skórą, która ma bardzo skomplikowaną budowę.

Reklama

Spis treści:

  1. Sucha skóra jej przyczyny i objawy
  2. Jak dbać o suchą skórę?

Kondycja skóry jest bardzo ważną kwestią nie tylko ze względu na efekt estetyczny ale także psychiczny. Badania naukowe oraz obserwacje pacjentów, wskazują na to, iż różnego rodzaju zmiany występujące na naszej skóry mają wpływ na naszą psychikę i odwrotnie (psychodermatologia). Szczególnie częstą przypadłością, występującą zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest sucha skóra, która dodatkowo może być napięta, szorstka, swędząca, co z kolei może powodować ból. Zmiany skórne są dość powszechnie spotykaną dolegliwością, jeśli jednak nie radzimy sobie z nimi za pomocą domowych sposobów, należy koniecznie zgłosić się do dermatologa. Ważne jest to, by znaleźć rozwiązanie radzenia sobie z suchą skórą.

Sucha skóra jej przyczyny i objawy

Sucha skóra, może prowadzić do wielu, różnych problemów skórnych. Najczęściej sucha skóra występuje na twarzy, dłoniach, kolanach, łokciach ale także na stopach. Z problemem suchej skóry zgłasza się do dermatologa bardzo duża ilość pacjentów.  Wiele czynników zewnętrznych (światło słoneczne, zmiany sezonowe, czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy wilgotność powietrza) oraz wewnętrznych (wiek, czynniki genetyczne, różnego rodzaju choroby, zaburzenia hormonalne) zakłócają zdolność skóry, zwłaszcza suchej do utrzymywania przez nią właściwego nawodnienia.


Skóra sucha, fot. pantherstock

Warto tutaj wspomnieć o wpływie niewłaściwej diety na suchość skóry. Należy wspomnieć o pielęgnacji skóry przy udziale odpowiednich kosmetyków, rozsądnej ekspozycji na promieniowanie UV, nawodnieniu oraz na niekorzystny wpływie palenia tytoniu na skórę. W momencie gdy skóra jest bardzo sucha może się łuszczyć, swędzieć a nawet boleć. Z czasem może stać się chropowata i pękać. Pęknięcia są bardzo bolesne i trudno się goją.

Jak dbać o suchą skórę?

Ponieważ przyczyn suchej skóry jest bardzo wiele, należy koniecznie zastanowić się, który z tych czynników dotyczy naszej osoby. W przypadku gdy stosujemy niewłaściwe kosmetyki, należy zastąpić je innymi. Jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia i jemy mało wartościowe pokarmy należy je urozmaicić. Konieczne jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów, nie eksponowanie skóry na długotrwałe działanie promieni UV, unikanie solarium, stosowanie kremów oraz balsamów nawilżających, a co ważne sprawdzenie czy nie mamy jakiejś choroby skóry. W sytuacji gdy nie będziemy w stanie sami poradzić sobie z suchą skórą, należy zgłosić się do dermatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze