Stany przedrakowe skóry

Zmiany przednowotworowe to rodzaj zmian, z których po pewnym czasie mogą rozwinąć się nowotwory złośliwe.
Spis treści:
- Rogowacenie słoneczne
- Róg skórny
- Skóra pergaminowata i barwnikowa
- Uszkodzenie porentgenowskie
- Rogowacenie arsenowe
- Rogowacenie smołowcowe
Czas ten może być dowolnie długi. Stany przedrakowe, z których często rozwijają się nowotwory to rogowacenie słoneczne, róg skórny, skóra pergaminowata i barwnikowa, przewlekłe uszkodzenie rentgenowskie skóry, rogowacenie chemiczne oraz rogowacenie białe. Z przewlekłych stanów zapalnych z bliznowaceniem oraz przerosłych blizn po poparzeniach rzadko rozwijają się nowotwory.
Rogowacenie słoneczne
Rogowacenie słoneczne to przylegające do skóry nawarstwienia hiperkeratotyczne. Zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy oraz w odsłoniętych miejscach.
Czynnikiem wywołującym jest przewlekłe działanie promieniowania UV, szczególnie fal z zakresu długości od 290 do 320 nm. Pod wpływem działania promieni UV skóra staje się szarożółta, powstają liczne przebarwienia i odbarwienia. Zmniejsza się sprężystość, powstają zmarszczki i pobruzdowania. Skóra staje się sucha i zaczyna się złuszczań. Powszechne jest też rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych.
Róg skórny
Róg skórny może mieć dowolny kształt. Podstawa jest nieznacznie nacieczona. Może występować u dzieci, jednak w tym przypadku nie stanowi stanu przedrakowego. Nawarstwienia rogowe mają żółtobrunatną barwę i chropowatą powierzchnię. Zmiany najczęściej umiejscowione są na twarzy.
Badanie histopatologiczne, fot. ojoimages
Skóra pergaminowata i barwnikowa
Skóra pergaminowata i barwnikowa występuje bardzo rzadko. Cechuje się nadwrażliwością na światło słoneczne. W miejscach odsłoniętych powstają plamy soczewicowe i piegowate, odbarwienia, zaniki i teleangiektazje.
Uszkodzenie porentgenowskie
Uszkodzenie porentgenowskie polega na nierównomiernym stwardnieniu skóry z odbarwieniami, przebarwieniami, teleangiektazjami i zanikami bliznowatymi.
Początkowa transformacja nowotworowa objawia się brodawkowym przerostem powierzchni, naciekiem podstawy oraz rozpadem z tworzeniem się popękań i owrzodzeń.
Rogowacenie arsenowe
Rogowacenie arsenowe objawia się zmianami obejmującymi dłonie i podeszwy, czasem powierzchnie grzbietowe i twarz. Towarzyszą im nieregularne siateczkowate odbarwienia i przebarwienia.
Rogowacenie smołowcowe
Rogowacenie smołowcowe rzadziej przechodzi w nowotwór. W tym wypadku nowotwory są pojedyncze i poprzedzone występowaniem brodawczaków.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa.