Zaloguj
Reklama

Sposoby na usuwanie blizn

Skóra trądzikowa na twarzy
Fot. Panthermedia
Skóra trądzikowa na twarzy
(5)

Każdy marzy o gładkiej i pięknej skórze. Niestety często skórę szpecą nieestetyczne blizny (m.in. skutek przebytego trądziku). Problem jest szczególnie dotkliwy dla kobiet, które zmuszone są ukrywać niedoskonałości pod warstwą makijażu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można zniwelować widoczność blizn.

Reklama

Spis treści: 

 1. Czym są blizny?
 2. Domowe sposoby na blizny
 3. Laseroterapia
 4. Mezoterapia
 5. Chirurgia

Czym są blizny? 

Blizna jest naturalnym sposobem gojenia się skóry. Na ich wygląd (kształt, wielkość) wpływa indywidualna zdolność regeneracyjna organizmu, a także występowanie zmian zapalnych w trakcie procesu gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.

Skuteczność zabiegów uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak: 

 • głębokość blizny,
 • jej rozmiar,
 • miejsce usytuowania rany.

Istotny jest także czas, w jakim zostanie przeprowadzone leczenie. Należy pamiętać, że im blizna jest starsza, tym ulega większemu rozrastaniu.

Ważne! Blizn nie da się usunąć całkowicie, a jedynie można zmniejszyć ich widoczność.

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami usuwania blizn są:

Domowe sposoby na blizny 

Jeżeli blizny są niewielkie i „świeże”, można spróbować terapii domowych, m.in.:

 • rollowanie blizn – używanie wałeczka z igiełkami, który „masuje” skórę. Przed terapią warto użyć nawilżającego olejku (m.in. kokosowego),
 • olejki – wmasowywanie ich w bliznę. Do najpopularniejszych należą: olejek kokosowy, olejek lawendowy, olejek z zielonej herbaty.

Sposoby na usuwanie blizn, fot. panthermedia

Laseroterapia 

Jest popularną i skuteczną forma terapii. Polega na użyciu dobroczynnych promieni lasera, które wskutek doprowadzenia energii o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotrzeć do prawie każdej komórki. Laser wykorzystuje efekt wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efekt to zjawiska prowadzące do wzmocnienia oraz wytwarzania promieniowania. Metody laseroterapii zależne są od rodzaju blizn.

 • w leczeniu płytkich blizn potrądzikowych zastosowanie ma fotoodmładzanie systemem IPL. Działa on wybiórczo na daną tkankę, wysyłając światło impulsowe, w związku z tym nie dochodzi do uszkodzenia tkanek sąsiednich,
 • najlepsze efekty w likwidowaniu blizn potrądzikowych znajdujących się na twarzy daje dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2, nazywana liftingiem laserowym. Działanie lasera polega na emitowaniu światła podczerwonego, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina lub powoduje ich odparowanie,
 • zabieg, do którego kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), drobne wypukłe, bibułkowate cienkie, przymieszkowe (przypominające prozaki), to frakcjonowanie fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel – metoda ta należy do najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych obecnie sposobów usuwania blizn potrądzikowych.

Mezoterapia 

Jest skutecznym zabiegiem, który polega na wstrzykiwaniu w miejsce blizny preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Służy to zwiększeniu napięcia oraz do nawilżenia skóry, dzięki czemu szybciej następują procesy regeneracji. W mezoterapii stosuje się także osocze bogatopłytkowe, które wpływa na szybsze gojenie się ran.

Chirurgia 

W przypadku powstania bliznowców popularnym zabiegiem jest plastyka blizn, która polega na przeprowadzeniu operacji plastycznej. Po zabiegu należy nosić opatrunki uciskowe, mające na celu przyspieszyć proces regeneracji naskórka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • S.W. Lanigan: Lasery w dermatologii. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze