Zaloguj
Reklama

Sposoby na usuwanie blizn

Skóra trądzikowa na twarzy
Fot. Panthermedia
Skóra trądzikowa na twarzy
(5)

Każdy marzy o gładkiej i pięknej skórze. Niestety często skórę szpecą nieestetyczne blizny (m.in. skutek przebytego trądziku). Problem jest szczególnie dotkliwy dla kobiet, które zmuszone są ukrywać niedoskonałości pod warstwą makijażu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można zniwelować widoczność blizn.

Reklama

Blizna jest naturalnym sposobem gojenia się skóry. Na ich wygląd (kształt, wielkość) wpływa indywidualna zdolność regeneracyjna organizmu, a także występowanie zmian zapalnych w trakcie procesu gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.

Skuteczność zabiegów uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak: 

  • głębokość blizny,
  • jej rozmiar,
  • miejsce usytuowania rany.

Istotny jest także czas, w jakim zostanie przeprowadzone leczenie. Należy pamiętać, że im blizna jest starsza, tym ulega większemu rozrastaniu.

Ważne! Blizn nie da się usunąć całkowicie, a jedynie można zmniejszyć ich widoczność.

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami usuwania blizn są:

Sposoby domowe na blizny

Jeżeli blizny są niewielkie i „świeże”, można spróbować terapii domowych, m.in.:

  • rollowanie blizn – używanie wałeczka z igiełkami, który „masuje” skórę. Przed terapią warto użyć nawilżającego olejku (m.in. kokosowego),
  • olejki – wmasowywanie ich w bliznę. Do najpopularniejszych należą: olejek kokosowy, olejek lawendowy, olejek z zielonej herbaty.

fot. panthermedia

Laseroterapia

Jest popularną i skuteczną forma terapii. Polega na użyciu dobroczynnych promieni lasera, które wskutek doprowadzenia energii o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotrzeć do prawie każdej komórki. Laser wykorzystuje efekt wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efekt to zjawiska prowadzące do wzmocnienia oraz wytwarzania promieniowania. Metody laseroterapii zależne są od rodzaju blizn.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • S.W. Lanigan: Lasery w dermatologii. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze