Sposoby na usuwanie blizn

Każdy marzy o gładkiej i pięknej skórze. Niestety często skórę szpecą nieestetyczne blizny (m.in. skutek przebytego trądziku). Problem jest szczególnie dotkliwy dla kobiet, które zmuszone są ukrywać niedoskonałości pod warstwą makijażu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można zniwelować widoczność blizn.
Spis treści:
Czym są blizny?
Blizna jest naturalnym sposobem gojenia się skóry. Na ich wygląd (kształt, wielkość) wpływa indywidualna zdolność regeneracyjna organizmu, a także występowanie zmian zapalnych w trakcie procesu gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.
Skuteczność zabiegów uwarunkowana jest takimi czynnikami, jak:
- głębokość blizny,
- jej rozmiar,
- miejsce usytuowania rany.
Istotny jest także czas, w jakim zostanie przeprowadzone leczenie. Należy pamiętać, że im blizna jest starsza, tym ulega większemu rozrastaniu.
Ważne! Blizn nie da się usunąć całkowicie, a jedynie można zmniejszyć ich widoczność.
Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami usuwania blizn są:
- laseroterapia,
- dermabrazja laserowa,
- mezoterapia.
Domowe sposoby na blizny
Jeżeli blizny są niewielkie i „świeże”, można spróbować terapii domowych, m.in.:
- rollowanie blizn – używanie wałeczka z igiełkami, który „masuje” skórę. Przed terapią warto użyć nawilżającego olejku (m.in. kokosowego),
- olejki – wmasowywanie ich w bliznę. Do najpopularniejszych należą: olejek kokosowy, olejek lawendowy, olejek z zielonej herbaty.
Sposoby na usuwanie blizn, fot. panthermedia
Laseroterapia
Jest popularną i skuteczną forma terapii. Polega na użyciu dobroczynnych promieni lasera, które wskutek doprowadzenia energii o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotrzeć do prawie każdej komórki. Laser wykorzystuje efekt wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efekt to zjawiska prowadzące do wzmocnienia oraz wytwarzania promieniowania. Metody laseroterapii zależne są od rodzaju blizn.
- w leczeniu płytkich blizn potrądzikowych zastosowanie ma fotoodmładzanie systemem IPL. Działa on wybiórczo na daną tkankę, wysyłając światło impulsowe, w związku z tym nie dochodzi do uszkodzenia tkanek sąsiednich,
- najlepsze efekty w likwidowaniu blizn potrądzikowych znajdujących się na twarzy daje dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2, nazywana liftingiem laserowym. Działanie lasera polega na emitowaniu światła podczerwonego, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina lub powoduje ich odparowanie,
- zabieg, do którego kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), drobne wypukłe, bibułkowate cienkie, przymieszkowe (przypominające prozaki), to frakcjonowanie fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel – metoda ta należy do najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych obecnie sposobów usuwania blizn potrądzikowych.
Mezoterapia
Jest skutecznym zabiegiem, który polega na wstrzykiwaniu w miejsce blizny preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Służy to zwiększeniu napięcia oraz do nawilżenia skóry, dzięki czemu szybciej następują procesy regeneracji. W mezoterapii stosuje się także osocze bogatopłytkowe, które wpływa na szybsze gojenie się ran.
Chirurgia
W przypadku powstania bliznowców popularnym zabiegiem jest plastyka blizn, która polega na przeprowadzeniu operacji plastycznej. Po zabiegu należy nosić opatrunki uciskowe, mające na celu przyspieszyć proces regeneracji naskórka.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- S.W. Lanigan: Lasery w dermatologii. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2005.
Adres www źródła:
- www.forumdermatologiczne.pl/wiadomosc/domowe-sposoby-na-blizny/25554
- www.newsweek/styl-zycia/jak-pozbyc-sie-blizn-laserowe-usuwanie-blizn/06clsdr