Zaloguj
Reklama

Skóra – biologiczny wszechświat

Radość
Fot. ojoimages
Radość
(0)

Skóra to największy organ człowieka, który stanowi około 16 procent masy ciała. Jest nie tylko barierą ochronną przed światem zewnętrznym, ale i producentem wielofunkcyjnych cząsteczek, dlatego też mówi się, że skóra jest zewnętrznym mózgiem.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy tylko?
  2. Skóra a mózg
  3. Co to GABA, co to melatonina?
  4. Zdrowy wygląd skóry świadczy o zdrowiu naszego mózgu

Pierwsze skojarzenie ze skórą ma zapewne związek z wierzchnią warstwą człowieka. Sporo w tym racji, ponieważ chroni każdego z nas przed czynnikami zewnętrznymi – wszelkiego rodzaju infekcjami, uderzeniami i obrażeniami, reguluje temperaturę ciała oraz osłania nasze DNA przed uszkodzeniami słonecznymi.

Czy tylko? 

Na ciele człowieka jest jej około 2m2 i ma naprawdę wiele zadań, nie tylko tych związanych z ochroną. Jest bowiem dynamicznym organem, który łączy świat zewnętrzny z wewnętrznym. Jest źródłem powstawania neuroprzekaźników, peptydów czy hormonów, co długo uznawane było za dziedzinę ośrodkowego układu nerwowego. Ma ogromny wpływ na naszą odporność, gospodarkę i hormonalną. Wspiera układ mięśniowy, nerwowy i co najważniejsze – utrzymuje równowagę organizmu.

Skóra a mózg 

Mówi się, że skóra jest zewnętrznym odpowiednikiem naszego mózgu. Dlaczego? Za sprawą neuroprzekaźników. Mają one wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale również na poziom snu, apetyt, odczuwanie bólu czy zachowanie młodego/ zdrowego wyglądu. Kiedyś uważano, że za neuroprzekaźniki odpowiada ośrodkowy układ nerwowy, jednakże współczesne badania dowiodły, że również komórki skóry odpowiadają za ich produkcję. Powiązanie pomiędzy skórą a mózgiem jest zatem niezwykle silne. Można by uciec się do stwierdzenia, że skóra komunikuje się z mózgiem. Ogromne znaczenie w tej komunikacji odgrywają endorfiny, melatonina czy GABA.

Zdrowa skóra twarzy, fot. panthermedia

Co to GABA, co to melatonina? 

Endorfiny to powszechnie używane stwierdzenie nie tylko wśród specjalistów, ale także często pojawia się w życiu codziennym. Jest to bowiem hormon szczęścia, który łagodzi ból, zmniejsza stany zapalne czy niweluje stres. Czym natomiast jest GABA i melatonina, które mają tak ogromne znaczenie?

Melatonina to hormon, który występuje w wielu organach, między innymi w skórze. Często mówi się o niej, że jest hormonem młodości. Odpowiada za regulację rytmu snu, a to właśnie wtedy organizm się najbardziej regeneruje. Udowodniono, że melatonina chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami i odpowiada za nasz biologiczny zegar.

GABA z kolei to aminokwas, który wpływa na nas odmładzająco. Jest podstawową substancją hamującą w układzie nerwowym – odpowiada za stan relaksu, zatem to dzięki niemu możemy się wyciszyć i uspokoić. GABA odpowiada również za regulację napięcia mięśni, dlatego jest bardzo popularnym składnikiem suplementów diety, które stosują kulturyści.

Zdrowy wygląd skóry świadczy o zdrowiu naszego mózgu 

Jeśli zatroszczymy się o swój mózg, odzwierciedleniem będzie poprawa wyglądu naszej skóry. Dbając o skórę, nasza codzienność nabierze barw. Warto zatem dbać o siebie kompleksowo i regularnie – na nasze zdrowie i wygląd pracujemy bowiem całe życie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Marcjasz A.: Skóra – zewnętrzny mózg? „LNE” 2019, nr 1.

Reklama
(0)
Komentarze