Zaloguj
Reklama

Skóra – biologiczny wszechświat

Radość
Fot. ojoimages
Radość
(0)

Skóra to największy organ człowieka, który stanowi około 16 procent masy ciała. Jest nie tylko barierą ochronną przed światem zewnętrznym, ale i producentem wielofunkcyjnych cząsteczek, dlatego też mówi się, że skóra jest zewnętrznym mózgiem.

Reklama

Pierwsze skojarzenie ze skórą ma zapewne związek z, oględnie mówiąc, wierzchnią warstwą człowieka. Sporo w tym racji, ponieważ chroni każdego z nas przed czynnikami zewnętrznymi – wszelkiego rodzaju infekcjami, uderzeniami i obrażeniami, reguluje temperaturę ciała oraz osłania nasze DNA przed uszkodzeniami słonecznymi.

Czy tylko?

Na ciele człowieka jest jej około 2m2 i ma naprawdę wiele zadań, nie tylko tych związanych z ochroną. Jest bowiem dynamicznym organem, który łączy świat zewnętrzny z wewnętrznym. Jest źródłem powstawania neuroprzekaźników, peptydów czy hormonów, co długo uznawane było za dziedzinę ośrodkowego układu nerwowego. Ma ogromny wpływ na naszą odporność, gospodarkę i hormonalną. Wspiera układ mięśniowy, nerwowy i co najważniejsze – utrzymuje równowagę organizmu.

Skóra a mózg

Mówi się, że skóra jest zewnętrznym odpowiednikiem naszego mózgu. Dlaczego? Za sprawą neuroprzekaźników. Mają one wpływ nie tylko na nasz nastrój, ale również na poziom snu, apetyt, odczuwanie bólu czy zachowanie młodego/ zdrowego wyglądu. Kiedyś uważano, że za neuroprzekaźniki odpowiada ośrodkowy układ nerwowy, jednakże współczesne badania dowiodły, że również komórki skóry odpowiadają za ich produkcję. Powiązanie pomiędzy skórą a mózgiem jest zatem niezwykle silne. Można by uciec się do stwierdzenia, że skóra komunikuje się z mózgiem. Ogromne znaczenie w tej komunikacji odgrywają endorfiny, melatonina czy GABA.

fot. panthermedia

Co to GABA, co to melatonina?

Endorfiny to powszechnie używane stwierdzenie nie tylko wśród specjalistów, ale także często pojawia się w życiu codziennym. Jest to bowiem hormon szczęścia, który łagodzi ból, zmniejsza stany zapalne czy niweluje stres. Czym natomiast jest GABA i melatonina, które mają tak ogromne znaczenie?

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Marcjasz A.: Skóra – zewnętrzny mózg? „LNE” 2019, nr 1.

Reklama
(0)
Komentarze