Zaloguj
Reklama

Problemy skórne w ciąży - wywiad z dr n. med. A. Damasiewicz-Bodzek

Autorzy: Dr n. med. Aleksandra Damasiewicz-Bodzek
Współpraca lekarzy
Fot. panthermedia
Współpraca lekarzy
(0)

Wywiad z dr n. med. Aleksandrą Damasiewicz-Bodzek, dermatologiem, na temat problemów skórnych w ciąży.

Reklama

Medforum: Ciąża jest okresem, w czasie którego dochodzi do wielu zmian. Co należy zrobić, aby skóra była w dobrej kondycji przed ciążą?

Dr A. Damasiewicz-Bodzek: O skórę należy stale dbać, zwłaszcza jeżeli planujemy ciążę. Skóra, aby być w dobrej kondycji, potrzebuje wielu witamin i mikroelementów. Dotyczy to również przydatków skóry, a więc włosów i paznokci. Dlatego dwa razy do roku (jesienią i wiosną), należy uzupełniać ewentualne niedobory stosując specjalnie dobrane pod kątem potrzeb skóry preparaty suplementujące przez ok. 4 tygodnie. Bardzo ważnym elementem jest również właściwe nawilżanie skóry i odpowiednia jej pielęgnacja, zwłaszcza gdy mamy skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień i uczuleń, suchą, atopową itp.

Medforum: Czy konieczna jest wizyta przedkoncepcyjna u dermatologa?

Dr A. Damasiewicz-Bodzek: Na pewno nie zaszkodzi, a polecałabym ją szczególnie Paniom, które chorują na przewlekłe dermatozy (których przebieg często moduluje ciąża) oraz Paniom, które mają dużo znamion, zwłaszcza barwnikowych.

Medforum: W jaki sposób skóra kobiety ciężarnej adoptuje się do nowej sytuacji?

Dr A. Damasiewicz-Bodzek: Stopniowo się adoptuje, pomagają jej w tym trochę hormony ciążowe, ale tak naprawdę największą pomoc może otrzymać od nas samych. Mam na myśli oczywiście zdrową dietę i właściwą pielęgnację skóry, zwłaszcza w okolicach, które ulegają silnemu i szybkiemu rozciąganiu się. Takiej szczególnej uwagi wymaga oczywiście skóra piersi, brzucha, pośladków i ud.

Medforum: Jakich zmian skórnych kobiety w ciąży powinny się spodziewać?

Dr A. Damasiewicz-Bodzek: Do najczęstszych skórnych objawów ciąży należą: wzmożona potliwość, zwiększone napięcie skóry, wzrost grubości podściółki tłuszczowej, zwłaszcza na twarzy, karku i biodrach, szybszy wzrost włosów i paznokci, hirsutyzm ciężarnych – pojawienie się owłosienia w obrębie twarzy, brzucha i podbrzusza (zwykle ustępuje po porodzie), różnego rodzaju zmiany barwnikowe, zaczerwienienie i przerost dziąseł, rozstępy (będące wynikiem szybkiego wzrostu obwodu brzucha, ud, sutków), obrzęki (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży) dotyczące szczególnie skóry podudzi, dłoni, ale w godzinach porannych mogące w sposób śladowy obejmować całą skórę oraz rozszerzenie żył powierzchownych w obrębie sutków, brzucha, podudzi i skłonność do powstawania żylaków kończyn dolnych i odbytu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze