Zaloguj
Reklama

Problematyczna suchość dłoni

Modlitwa
Fot. shutterstock
Modlitwa
(0)

Skóra człowieka stanowi bardzo ważny i duży organ organizmu. Chroni nas przed zagrożeniami zewnętrznymi oraz zapewnia prawidłowe działanie wielu funkcji organizmu. W okresie jesienno-zimowym, skóra naszych dłoni staje się przesuszona, co wynika głownie z temperatury oraz wilgotności powietrza. Odpowiednia pielęgnacja oraz zastosowanie środków ochrony, pomoże utrzymać skórę naszych dłoni w odpowiednim stanie, by zapobiec nieprzyjemnym objawom, w postaci świądu, pieczenia i szorstkości.

Reklama

Spis treści:

 1. Skóra dłoni
 2. Problem?
 3. Sucha skóra
 4. Czynniki wpływające na suchość skóry
 5. Jak ratować suche dłonie?
 6. Kilka wskazówek

Skóra człowieka jest jednym z najważniejszych narządów, w jakie wyposażony jest nasz organizm. Swoją powierzchnią potrafi zajmować nawet do 2m3 i ważyć do 20 kg. Skóra pełni wiele ważnych funkcji, głownie ma za zadanie ochraniać narządy i tkanki wewnętrzne, przed środowiskiem zewnętrznym. Stanowi swego rodzaju barierę, która bierze czynny udział w procesach fizjologicznych organizmu człowieka, takich jak termoregulacja, przemiana materii, wymiana gazów, oddychanie, gospodarka wodno - elektrolitowa.

Skóra dłoni 

Dłonie są częścią naszego ciała, która w sposób szczególny narażona jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czynnikami zewnętrznymi, w szczególności termicznymi oraz mechanicznymi. Ponadto, stosowane przez nas środki do mycia, prania czy innych czynności, są szkodliwe dla skóry dłoni w kontekście biologicznym oraz chemicznym. Źle wpływającym elementem naszego życia codziennego, na nasze dłonie, jest częsty kontakt z wodą i stosowanie zbyt silnych środków myjących. Z drugiej jednak strony, brak higieny rąk, może powodować gromadzenie się skórze dużej liczby mikroorganizmów, mających znaczący wpływ na stan naszej skóry. [1]

Problem?  

Najczęściej, problemy z suchą skórą pojawiają się między listopadem a kwietniem. Objawia się to czerwoną, suchą i popękaną skórą dłoni, co jest efektem niskiej wilgotności powietrza. Istotne wtedy są niedobory pielęgnacyjne jak również naturalny proces starzenia się skóry. [4]

Sucha skóra 

Skóra sucha jest charakterystyczna w swoim wyglądzie. Przede wszystkim zauważalne jest złuszczanie naskórka w postaci drobnych płatów, sprawia ona wrażenie szorstkiej w dotyku oraz mogą pojawiać się na niej pęknięcia, rozpadliny czy odczyn rumieniowaty. Dyskomfort spowodowany posiadaniem suchej skóry, wynika przede wszystkim z doznań, takich jak świąd czy pieczenia.

Podrażnienie skóry dłoni, fot. panthermedia

Czynniki wpływające na suchość skóry 

Problem suchej skóry może mieć wiele źródeł. Do czynników wewnątrzpochodnych, zaliczyć można w pierwszej kolejności uwarunkowania genetyczne, czyli pewne wrodzone skłonności do przesuszania się naskórka. Tego typu czynniki mogą mieć również wpływ na inne procesy fizjologiczne, takie jak rogowacenie czy łuszczenie się. Innym czynnikiem wewnątrzpochodnym, są schorzenia ogólnoustrojowe, mające znaczący wpływ na wygląd i funkcjonowanie skóry. Ponadto, warto również mieć na uwadze naturalne procesy związane ze starzeniem się.

Czynniki zewnątrzpochodne, odnoszą się głównie do oddziaływań środowiskowych, przez co rozumiemy oddziaływanie zimna lub wysokich temperatur, suche powietrze czy oddziaływanie promieniowania UV. Można również mówić o czynnikach związanych ze środowiskiem zawodowym, jeśli mamy do czynienia z kontaktem ze środkami drażniącymi czy alergizującymi w miejscu wykonywania swojej pracy. Na dolegliwości w zakresie suchej skóry dłoni, często narzekają pracownicy punktów gastronomicznych, stąd też istotne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony. Nie bez znaczenia pozostaje nieodpowiednia, codzienna pielęgnacja, taka jak zbyt częste kąpiele, zbyt wysoka temperatura wody, stosowanie różnego rodzaju detergentów jak również mydeł o silnie odtłuszczających właściwościach. Ważnym elementem mającym wpływ na suchość skóry jest również dieta, jaką stosujemy, szczególnie w kontekście niedoborów żywieniowych, a to bezpośrednio związane jest ze stylem życia, jaki prowadzimy.

Innymi czynnikami wpływającymi na suchość skóry, są zaburzenia biochemiczne w postaci nieprawidłowej korneodesmolizy czy zaburzeń w obszarze puli lipidów w skórze.

Jak ratować suche dłonie? 

Kiedy problem suchej skóry dotyka naszych dłoni, może stać się on niezwykle uciążliwy. Warto, więc skupić się na odpowiedniej pielęgnacji, a więc na doborze odpowiednich substancji, które możemy zastosować, by przynieść ulgę suchym dłoniom.

Wazelina

Wbrew pozorom, to właśnie wazelina zapoczątkowała rozwój współczesnego przemysłu kosmetycznego. Jest ona produktem powstającym w toku procesu destylacji ropy naftowej i ma silne działanie okluzujące, to znaczy, warunkujące zmniejszanie utraty wody z organizmu, nawet do 98%, przy czym inne preparaty gwarantują ograniczenie utraty wody do 20%.

Glicerol

W walce z problemami z suchą skórą, dobrym rozwiązaniem są substancje poliolowe, do których zalicza się między innymi glicerol czy sorbitol. Jak wykazują badania, emulsje i produkty zawierające glicerol, w dużej mierze przyczyniają się do ograniczenia utraty wody przez skórę. Glicerol jest również czynnikiem okluzyjnym, jednak ma on znacznie słabsze właściwości od wazeliny.

Surfaktanty

Pod ta tajemniczą nazwą, kryją się substancje powierzchniowo czynne, które stanowią inne podejście do problemu suchej skóry. Działają one w sposób zmieniający charakterystykę stanu lipidowych struktur blaszkowych w skórze.

Mocznik

Jest to składnik, który naturalnie występuje w warstwie rogowej naskórka i stosowany jest dość często w produktach kosmetycznych. Dzięki temu składnikowi, zmniejszona jest utrata wody jak również zwiększona jest biosynteza lipidów.

Emolienty

Emolienty są substancjami nawilżająco- natłuszczającymi, które znalazły swoje zastosowanie w terapii skóry suchej. Początkowo były to kremy i emulsje do rąk i ciała, jednak obecnie ich gama jest znacznie szersza. Stanowią one również doskonałą bazę pod inne substancje czynne. Emolienty dzięki właściwościom okluzyjnym, zapobiegają utracie wody, stanowią one również suplementację dla substancji międzykomórkowych naskórka, dzięki ceramidom i kwasom tłuszczowym. Posiadają one również właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz antybiotyczne. [2]

Kilka wskazówek  

Obecnie, skala problemu sprawia, że poszukuje się nowych rozwiązań w pielęgnacji i leczeniu skóry suchej. Jak więc dbać o suchą skórę dłoni? Przede wszystkim prawidłowej oczyszczanie, co jest podstawą do aplikowania wszelkich środków nawilżających lub poprawiających wygląd skóry. Bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór preparatów myjących. Kluczowa w utrzymaniu skóry suchej w dobrym stanie jest długotrwała i regularna terapia miejscowa preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi. [3]

Przede wszystkim jednak należy pamiętać o ograniczeniu kontaktu z wodą, szczególnie gorącą oraz o ograniczeniu częstotliwości mycia rąk, co pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej.

Jeśli jest taka możliwość, wybierajmy ręcznik zamiast suszarki do rąk, a jeśli już musimy z niej skorzystać, bezpieczną odległością jest 15 cm.

Rękawiczki są bardzo skutecznym elementem ochrony. Gumowe, przy wykonywaniu codziennych czynności chronią nas przed detergentami, przy przygotowywaniu posiłków, chronią przed nadmiernym kontaktem z wodą, jak również z naturalnymi substancjami drażniącymi, jak na przykład sok z cytryny czy surowe mięso. Dodatkowo warto używać również rękawiczek bawełnianych (można jest założyć pod gumowe), szczególnie w przypadku wszelkich uczuleń i alergii.

Zimą, przed wyjściem z domu, warto pamiętać o wklepaniu w ręce odpowiednio nawilżającego i ochronnego preparatu oraz zabezpieczenie rąk ciepłymi rękawiczkami.

Pomocna okazuje się zamiana zwykłego mydła, na delikatniejsze lub używanie olejku do kąpieli zamiast mydła.

Nawilżanie rąk powinno stać się nawykiem, po każdym ich umyciu, po każdej kąpieli, rano oraz przed snem. Wyrobienie w sobie takiego nawyku, jest skutecznym sposobem na regenerację naskórka oraz wzmacnia barierę ochronną skóry dłoni.

Kolejnym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia w skórze, jest stosowanie bawełnianych rękawiczek na noc, a zamiast drogich i często przereklamowanych kremów, warto sięgać po tańsze, naturalne zamienniki.

Jeśli walka z problemem suchych dłoni trwa ponad dwa tygodnie, a dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Zaniedbanie tego typu objawów, może doprowadzić do rozwoju poważniejszych problemów, takich jak egzema, łuszczyca, wyprysk skórny czy zakażenia. [4]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • [1] „Profilaktyka dermatoz rąk w małych zakładach gastronomicznych” J. Kurpiewska, J. Liwkowicz, K. Padlewska [w:] Medycyna Pracy 2013;64(4)
  [2] „Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny” M. Czarnecka-Operacz [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii XXIII; 2006/2
  [3] „Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny” A. Kacalak-Rzepka i inni, [w:] ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE 2008, 54, 3
  [4] leczeniepro.pl/pielegnacja-dloni-suche-dlonie/

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze