Zaloguj
Reklama

Pigmentacja skóry – czyli jak się opalamy?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Plaża
Fot. Panthermedia
Plaża
(5)

Zauważalny jest wzrost zachorowań na różnego typu nowotwory skóry.

Reklama

Czynniki wpływające na rozwój nowotworów

Na rozwój nowotworów wpływają takie czynniki jak fenotyp skóry, odpowiedź immunologiczna, infekcje wirusowe uwarunkowania genetyczne oraz decydujący czynnik – ekspozycja na promieniowanie UV.

Promieniowanie UV częściowo odbijane jest od powierzchni skóry, jednak duża część pochłaniana jest przez chromofory komórkowe oraz melaninę – barwnik produkowany w melanosomach, organellach melanocytów.

Melanocyty są ulokowane w warstwie podstawnej naskórka. Ilość melanocytów na jednostkę powierzchni nie jest zależna od koloru skóry. Za pomocą wypustek dendrycznych melanosomy są transportowane do keratynocytów. Melanocyty są istotne dla układu odpornościowego skóry. Prezentują one antygeny limfocytom T i wydzielają cząsteczki sygnalizujące. Syntetyzują substancje uczestniczące w ostrej fazie zapalenia.

Melanocyty są podatne na działanie wielu cząsteczek sygnalizujących. Proces syntezy melaniny – melanogeneza może być regulowany przez cytokiny prozapalne i inne mediatory odpowiedzi immunologicznej, jednak głównym czynnikiem jest promieniowanie UVB. Wzmożonej melanogenezie towarzyszy wzrost transferu melanosomów do kreatynocytów. Melanina składa się z kilku różnych barwników o różnych właściwościach.

Pierwszy etap syntezy jest wspólny. Zaczyna się od oksydacji tyrozyny przez tyrozynazę. W wyniku utleniania powstaje dopachinon. Jest to substrat dla żółtoczerwonej feomelaniny jak i eumelaniny ciemnobrązowej i czarnej.

Eumelanina o barwie jasno- oraz ciemnobrązowej powstaje w wyniku polimeryzacji dihydroksyindolu lub kwasu DHICA. Wyróżniamy dwa typy melanosomów. W melanosomach sferoidalnych występuje barwnik feomelanina, a melanosomy elipsoidalne zawierają eumelaninę. Melanocyty u osób rasy czarnej starzeją się szybciej niż u osób rasy białej. Jednak wizualnie to skóra ludzi rasy czarnej starzeje się wolniej.

Przedstawiciele rasy czarnej rzadziej zapadają na czerniaka. Stężenie melaniny w naskórku zależy od rasy oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Skóra ludzi rasy kaukaskiej zawiera o połowę mniej melaniny niż skóra ludzi rasy negroidalnej. Zauważono, że obszary eksponowane na słońce mają 2-krotnie większe stężenie melaniny niż obszary nieeksponowane.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ata P., Majewski S. Mechanizmy pigmentacji skóry. Przegl Dermatol 2013, 100, 184-188

Reklama
(5)
Komentarze