Zaloguj
Reklama

Peelingi chemiczne i ich zastosowanie

Peeling, pielęgnacja ciała
Fot. medforum
Peeling, pielęgnacja ciała
(0)

Peeling jest obecnie najczęściej stosowanym, nieinwazyjnym zabiegiem korygującym niedoskonałości skóry powstałe na skutek urazów, chorób czy będących objawami starzenia się skóry.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest peeling?
  2. Peeling powierzchniowy
  3. Peeling średnio głęboki
  4. Peeling głęboki

Czym jest peeling?

Peeling to kontrolowane uszkodzenie naskórka przy wykorzystaniu substancji chemicznych, co ma na celu uzyskanie efektu złuszczenia się naskórka, w ślad za czym idzie pobycie się niechcianych zmian skórnych.

Peeling powierzchniowy

Z racji swojej łagodności stosowany jest chętnie do niemalże każdego rodzaju skóry. Jest to peeling docierający maksymalnie do warstwy kolczastej, a zazwyczaj do około 15-stej warstwy w obrębie warstwy rogowej. Pomimo jego powszechności i łagodności działania, często jest zabiegiem budzącym zbyt duże oczekiwania przy jednorazowym zastosowaniu. Efekty tego typu peelingu zauważalne są bowiem dopiero po serii około 4-6 zabiegów. Peeling ten nadaje się do walki z takimi niedoskonałościami skóry jak: trądzik, fotoobjawy starzenia się skóry, piegi, plamy soczewicowate, zaburzenia barwnikowe, powierzchniowe blizny czy zaburzenia rogowacenia.

Peeling średnio głęboki

W efekcie powoduje kontrolowane uszkodzenia naskórka oraz warstwy brodawkowatej skóry. Ten rodzaj peelingów doskonale sprawdza się przy niwelowaniu zmian posłonecznych naskórkowych, zmian barwnikowych, blizn potrądzikowych oraz powierzchniowych zmarszczek. Peeling średnio głęboki ma zdecydowanie większe możliwości odmłodzenia skóry niż peeling powierzchniowy.

Peeling głęboki

W Polsce stosowany dość rzadko z powodu długiego czasu rekonwalescencji. Fenol, czy też roztwory go zawierające, są substancjami stosowanymi do wykonywania tego zabiegu. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo wchłonięcia przez skórę dużej ilość tych substancji, co może zaburzać rytm serca.

Ważny jest odpowiedni dobór zabiegów względem potrzeb i oczekiwań pacjenta. Na kilka tygodni przed zabiegiem należy rozpocząć pielęgnację przygotowującą skórę do peelingu. Do tego rodzaju pielęgnacji należy ochrona przez działaniem UV, stosowanie substancji zmniejszającej warstwę rogową oraz ilość przebarwień. Warto również wspomnieć, iż peelingi są doskonałym uzupełnieniem innych zabiegów kosmetycznych, między innymi takich jak wypełnienie kwasem hialuronowym czy wstrzyknięcie toksyny botulinowej. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Peelingi chemiczne” M. Serafin, E. Chlebus [w:] „Medycyna estetyczna w praktyce”, Tom 1, pod red. B. Mamcarz i D. Prandeckiej, Warszawa 2010

Reklama
(0)
Komentarze