Zaloguj
Reklama

Oparzenia skóry - co dziś o nich wiemy?

Izba przyjęć, rejestracja pacjentów
Fot. medforum
Izba przyjęć, rejestracja pacjentów
(5)

Oparzenie definiowane jest jako uszkodzenie tkanek skóry, na skutek działania na nie wysokiej temperatury.

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie znamy rodzaje oparzeń?
  2. Jakie wyróżniamy stopnie oparzeń?
  3. Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Z zależności od tego jaka jest wysokość temperatury, czas jej działania na dane miejsce oraz obszaru, na które działa (skóra twarzy, dekoltu, ud, stopy czy ręki), wyróżnia się uszkodzenia o charakterze miejscowym oraz ogólnoustrojowym a także stopnie i rozległość uszkodzenia.

Z oparzeniem możemy mieć do czynienia gdy na skórę działają różnego rodzaju niebezpieczne środki chemiczne; dochodzi do porażenia prądem, porażenia przez piorun, oblania wrzątkiem, oparzeń spowodowanych promieniami słonecznymi.

W chwili obecnej wyróżniamy trzy podstawowe stopnie oparzeń skóry (w zależności od procenta poparzenia zajmującego powierzchnię ciała) i są to: lekkie, średnie oraz ciężkie.

Jakie znamy rodzaje oparzeń? 

W chwili obecnej oparzenia dzieli się na następujące grupy:

  1. Oparzenia termiczne, które są wynikiem zadziałania na skórę ciepła (wrząca woda, olej, smar i wiele innych). Ciepło to w kontakcie ze skórą powoduje uszkodzenie tkanek skóry.
  2. Oparzenia elektryczne, spowodowane są przepływem prądu elektrycznego przez ciało. Są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci (prąd elektryczny czy piorun).
  3. Oparzenia chemiczne, które wywołują różnego rodzaju środki chemiczne (kwasy, zasady i sole metali ciężkich), czyli takie, które mają właściwości żrące. Powodują one powstawanie na skórze różnego rodzaju zmian, które w większości przypadków goją się bardzo trudno.
  4. Oparzenia radiacyjne, to takie, które pojawiają się po zadziałaniu promieniowania słonecznego oraz RTG czy UV. Niektóre oparzenia (zwłaszcza te lekkie), nie wymagają interwencji lekarskiej czy pozostania w szpitalu. W sytuacji gdy oparzenie nie goi się i bardzo boli, koniecznie należy udać się do lekarza. W przypadku oparzeń ciężkich prawie zawsze konieczna jest wizyta lekarska a nawet pobyt na oddziale szpitalnym. Niektóre poparzenia kończą się także śmiercią. Na oparzenia (zwłaszcza termiczne oraz słoneczne) w szczególności narażone są małe dzieci.


Oparzenia skóry, fot. pantherstock

Jakie wyróżniamy stopnie oparzeń? 

Na chwilę obecna wyróżnia się cztery stopnie oparzeń. Są to:

  • Oparzenia I stopnia, obejmujące tylko i wyłącznie naskórek, gdzie pojawia się lekkie zaczerwienienie skóry, jej pieczenie, naciągnięcie oraz obrzęk
  • Oparzenia II stopnia (dzieli się je na A oraz B), obejmują naskórek oraz pierwszą warstwę skóry właściwej, powstają na skutek oblania wrzącą wodą, olejem czy chemikaliami. Towarzyszy temu silny ból, pieczenie, zaczerwienienie oraz pojawienie się pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym.
  • Oparzenia III stopnia, to takie które obejmują zniszczenia nie tylko warstwy skóry oraz tkanek, które znajdują się po nią. Prowadzi to do martwicy skóry. Oparzenia IV stopnia, w których dochodzi do zwęglenia tkanek oraz głębokich uszkodzeń/ zaburzeń ogólnoustrojowych. Towarzyszy temu bardzo silny ból.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach 

W przypadku któregokolwiek z oparzeń (rodzaju oparzeń), należy jak najszybciej schłodzić miejsce, które uległo oparzeniu. Można to zrobić zimną bieżącą wodą, bądź mlekiem. Następnie należy się jak najszybciej udać do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze