Zaloguj
Reklama

Nawracający łupież głowy

Autorzy: Anna Malek
Kobieta pod prysznicem
Fot. medforum
Kobieta pod prysznicem
(5)

Łupież zwykły zalicza się do schorzeń łojotokowych o charakterze przewlekłym. Jest też najczęściej występującą patologią owłosionej skóry głowy (dotyczy 10% populacji). Pomimo wszelkich starań wraca częściej niż byśmy sobie tego życzyli.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny występowania
  2. Suchy czy tłusty?
  3. Czy istnieje skuteczna metoda zwalczania łupieżu?

Przyczyny występowania 

Istnieje wiele czynników mających wpływ na występowanie łupieżu. Dokładne przyczyny jego powstawania nie są jednak znane. Jedną z możliwych przyczyn jest nieprawidłowy proces odbudowy komórek naskórka. Problem łupieżu występuje wtedy, gdy proces ten jest znacznie przyspieszony. W efekcie można zaobserwować widoczny nadmiar łusek skóry głowy. Inną przyczyną może być występowanie ognisk grzybicznych. Szczególną rolę odgrywa lipofilny grzyb drożdżopodobny: Malassezia spp. Drożdżaki te lokalizują się w miejscach występowania gruczołów łojowych i stanowią florę fizjologiczną skóry człowieka.

Ponadto wyróżniamy czynniki, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Część z nich posiada źródło wewnętrzne. Zaliczamy do nich: nieprawidłową dietę, stres, nadużywanie alkoholu oraz uwarunkowania genetyczne. Do grupy czynników o charakterze zewnętrznym zalicza się: nadmierne stosowanie kosmetyków (zwłaszcza lakierów i żeli), niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne (wysoka temperatura) oraz częste noszenie nakryć głowy.

Suchy czy tłusty? 

Wśród odmian łupieżu zwykłego, rozróżnia się przede wszystkim łupież suchy (łuski barwy białej, łatwo oddzielające się od podłoża) oraz łupież tłusty (łuski tłuste, o zabarwieniu żółtym, mocno przytwierdzone do podłoża). Wraz z wiekiem rodzaj występującego łupieżu może ulec zmianie. Z reguły następuje przejście od formy suchej do formy tłustej. Bez względu na rodzaj łupieżu, objawom towarzyszy uciążliwy świąd.


Łupież włosów, fot. pantherstock

Czy istnieje skuteczna metoda zwalczania łupieżu? 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących przede wszystkim do stosowania miejscowego (szampony, płyny, olejki). Należy jednak uzbroić się w cierpliwość podczas stosowania terapii, gdyż leczenie jest długotrwałe, a objawy mają charakter nawracający. Jedną z możliwości są preparaty cytostatyczne, które mają wpływ na zwolnienie procesu regeneracji skóry głowy. Jest to jednak efekt przejściowy, przez co konieczne jest ich ciągłe stosowanie. Inną możliwością są preparaty keratolityczne, które zalecane są szczególnie w przypadku łupieżu tłustego, ze względu na ich silne właściwości złuszczające. Najpopularniejszym sposobem są jednak preparaty przeciwgrzybiczne, które po spienieniu należy pozostawić na głowie przez kilka minut, tak aby umożliwić ich skuteczne działanie.

Pomimo, iż nawracanie dolegliwości związanych z łupieżem jest dokuczliwe, najważniejsza jest systematyczna i długotrwała terapia. Warto również zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, tak aby ograniczyć wszelkie możliwe czynniki wspomagające powstawanie łupieżu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • L. Brzezińska - Wcisło, D. Wcisło - Dziadecka, A. Lis - Święty, D. Trzmiel, “Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne”

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze