Zaloguj
Reklama

Na zmarszczki nie tylko botoks

Facelifting
Fot. shutterstock
Facelifting
(5)

Stosowanie toksyny botulinowej typu A (znanej szerzej pod nazwą botoks) w zwalczaniu zmarszczek mimicznych (m.in. kurzych łapek, linii między brwiami) jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Botoks, będący jadem kiełbasianym (jedną z silniejszych trucizn), używany w odpowiednich ilościach ma właściwości lecznicze.  

Reklama

Jak podaje The American Society of Plastic Surgeons (ASPS), w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A były na szczycie listy najchętniej wybieranych zabiegów odmładzających.

Botoks, czyli…

Toksyna botulionowa typu A to oczyszczone białko produkowane przez bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Specyfik stał się znany w latach 80. XX w., kiedy preparat zaczęto stosować m.in.:

 • w okulistyce,
 • leczeniu bólów migrenowych,
 • leczeniu nadpotliwości.

Ważne! W 2002 roku botoks uzyskał akceptację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania przy zabiegach korygujących zmarszczki mimiczne.

Botoks  działanie 

Toksyna botulinowa typu A po wstrzyknięciu czasowo blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Zahamowany zostaje proces uwolnienia acetylocholiny będącej substancją chemiczną, która jest uwalniana z zakończeń nerwowych i odpowiada za przekazywanie do mięśni informacji o skurczu. Na skutek zablokowania owej substancji mięśnie ulegają paraliżowi, co objawia się wygładzeniem zmarszczek.

Dzięki zastosowaniu preparatu można zlikwidować m.in.:

 • kurze łapki,
 • bruzdy czołowe,
 • zmarszczki dolnej powieki oka,
 • niedoskonałości skóry szyi,
 • opadające kąciki ust.

Za pomocą botoksu przeprowadza się także niewielki lifting, który ma na celu (m.in. unieść brwi czy zlikwidować zmarszczki na nosie  – tzw. króliczy nosek).

Ważne! Skuteczność botoksu jest wysoka i wynosi około 80%.

Terapia toksyną botulinową typu A poza przywróceniem skórze młodości (pozbycie się zmarszczek) dodaje ponadto świeżości i likwiduje oznaki zmęczenia.

Ważne! Botoks polecany jest osobom w wieku 30-60 lat.

Terapia botoksem nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.:

 • alergia na albuminę ludzką,
 • ciąża, laktacja,
 • zaburzenia układu nerwowego,
 • stosowanie leków (m.in. Amikacyny, Chlorochiny, Linkomycyny).

Ważne! Rezultaty zabiegu widać po kilku dniach i rozwijają się w ciągu 2 tygodni. Efekt odmłodzenia utrzymuje się 6-8 miesięcy. W przypadku kurzych łapek są to 4 miesiące.

Zaprzestanie stosowania botoksu nie ma wpływu na pogłębienie się ostrzykiwanych zmarszczek – nie ulegają zmianie sprzed podania preparatu (zostają „zamrożone” w tym stadium).

Inne preparaty na bazie botuliny typu A

W medycynie estetycznej, równie popularne jak botoks, są także inne preparaty na bazie toksyny botulinowej typu A.

Ważne! Nie ma znaczących różnic pomiędzy preparatami. Elementem odróżniającym jest jedynie różna wielkość cząsteczek (przez wzgląd na fakt, że produkują je różni producenci). W związku z tym podczas zabiegu z ich wykorzystywaniem inaczej dobiera się proporcje.

Preparatem silniej działającym od botoksu jest azzalure, w którym znajduje się anabotulina (botoks zawiera z kolei onabotulinę). Różnice te wynikają ze sposobu samej produkcji środków. Azzalure polecany jest osobom, u których efekty po wstrzykniętej botulinie typu A - utrzymują się krótko.

Ważne! Preparat jest idealny dla osób o tzw. „silnej mimice”, u których pojawiły się zmarszczki w górnej części twarzy. 

Azzalure sprawdza się przy:

 • spłycaniu zmarszczek poziomych czoła,
 • kurzych łapek,
 • zmarszczek okrężnych szyi,
 • fałdek podbródka.

fot. panthermedia

Ważne! Efekt zabiegu utrzymuje się 4-6 miesięcy.

Innym preparatem, który charakteryzuje się najniższą zawartością białka ze wszystkich preparatów opartych na botulinie typu A, jest bocouture (incobotulina.

Ważne! Preparat można stosować u pacjentów z alergią (zwłaszcza tych uczulonych na białko).

Ważne! Efekty zabiegu są widoczne już po upływie doby i utrzymują się do 4 miesięcy.

Dysport to środek, który cechuje się dużą skutecznością w usuwaniu zmarszczek mimicznych. Polecany jest osobom, którym zależy na szybkich efektach.

Ważne! Rezultaty iniekcji preparatu widoczne są już po 3 dniach i utrzymują się do 4 miesięcy.

Środek charakteryzuje się łagodniejszymi efektami. Nie ma etapu zbytniego ściągnięcia skóry, który utrzymuje się przez pierwsze tygodnie po zabiegu botoksem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Moriarty K. C.: Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania twarzy. Red. A. Kaszuba. Wydawnictwo Urban & Partner. Wrocław 2005.
  Sattler G., Kolster B. C.: Toksyna otulinowa w kosmetyce. Poradnik dla pacjentów. Red. P. Surowiak. Wydawnictwo Medipage. Warszawa 2011.

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze