Zaloguj
Reklama

Mydło antybakteryjne i jego skuteczność

Trądzik
Fot. pantherstock
Trądzik
(5)

Stosując mydła w pielęgnacji cery, możemy skutecznie wpłynąć na jej kondycję i co za tym idzie – nadać jej piękny wygląd. Należy jednak pamiętać o tym, by dostosować mydło odpowiednio do rodzaju skóry. W artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Reklama

Spis treści:

  1. Mydło siarkowe
  2. Mydło węglowe
  3. Mydło Aleppo
  4. Mydło afrykańskie
  5. Inne rodzaje mydeł
  6. Podsumowanie

Mydło, by przyniosło zamierzone skutki pielęgnacyjne, powinno dobierać się pod kątem rodzaju skóry. Przetłuszczająca się, mieszana, podatna na wypryski, trądzikowa – każda wymaga nieco innego traktowania. Wśród mydeł popularne są: siarkowe, Aleppo, węglowe oraz afrykańskie.

Mydło siarkowe 

Sprawdza się idealnie przy cerze trądzikowej, skórze skłonnej do podrażnień oraz przetłuszczania się. Mydłem siarkowym można myć nie tylko twarz, ale także dekolt i plecy. Jest niezwykle delikatne. Działa antybakteryjnie, ponadto wpływa na przyspieszenie gojenia się stanów zapalnych.

Mydło siarkowe należy do mydeł leczniczych wykorzystujących dodatek siarki (składnik aktywny biologicznie).

Ważne! Mydło siarkowe mocno wysusza, należy, więc stosować je z rozwagą (2-3 razy w tygodniu).

Mydło węglowe 

Mydło z aktywnym węglem powinny stosować osoby, które mają problem z cerą przetłuszczającą się, zanieczyszczoną i skłonną do tworzenia się zaskórniaków. Mydło przeciwdziała powstawaniu nowych niedoskonałości, zatykaniu porów. Oczyszcza skórę i dezynfekuje ją, działa przeciwzapalnie.

Podstawę mydła węglowego stanowi mieszanina soli metali i kwasów tłuszczowych (najczęściej pochodzą z olejów roślinnych). Tłuszczową bazę mogą wzbogacać różne dodatki: olejki eteryczne, witaminy, drobiny roślin bądź nasion. W dobrym mydle węglowym 100% składników jest pochodzenia naturalnego, niekiedy z upraw opatrzonych ekocertyfikatami.

Ważne! Mydło węglowe nie wysusza skóry, ogranicza wydzielanie sebum, wspomaga proces gojenia.

Mydło Aleppo 

Skuteczne przy cerze trądzikowej. Działanie antybakteryjne (intensywność zależy od procentowego stężenia oleju laurowego). Do cery ze zmianami trądzikowymi idealnie nadaje się to, które zawiera 20-40% oleju laurowego.

Głównym składnikiem mydła jest oliwa z oliwek, która nadaje produktowi działanie intensywnie nawilżające, odżywcze oraz kojące. Ponadto mydło Aleppo zawiera w swoim składzie wodę i wodorotlenek sodu pozyskiwany z wody morskiej. Mydło Aleppo należy używać raz dziennie.

Ważne! Mydło można stosować jako maseczkę, a także myć nim włosy.

Mydło afrykańskie 

Mydło tego rodzaju nieco przypomina mydło Aleppo, jest jednak od tego pierwszego bardziej delikatne (tworzy aksamitną, delikatną pianę). Nadaje się do cery mieszanej, suchej, jak i normalnej.

Składnikami mydła afrykańskiego są:

  • nierafinowany olej kokosowy,
  • nierafinowany olej palmowy,
  • nierafinowane masło shea,
  • wypiekane strąki drzewa kakaowego.

Ważne! Mydło afrykańskie nie ma działania silnie antybakteryjnego.

Pielęgnacja cery trądzikowej, fot. panthermedia

Inne rodzaje mydeł 

Na rynku kosmetycznym do nabycia są także inne mydła pielęgnacyjne, często zawierające w swoim składzie kilka produktów, m.in. detoksykujące mydło z węglem aktywnym.

Produkt ten wzbogacony został:

  • olejem kokosowym (nawilża, wzmacnia oraz uelastycznia skórę),
  • olejem lnianym (działanie łagodzące, przeciwzapalne, odżywcze),
  • masłem shea (regeneruje, chroni przed działaniem wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia skóry).

Szare mydło znane jest od dawna. Obecnie w związku z modą na kosmetyki naturalne przeżywa swój renesans. Mydło tego rodzaju cechuje wiele właściwości prozdrowotnych (m.in. nie działa uczulająco).

Tradycyjne szare mydło wytwarza się z ługu potasowego. Dobrej jakości mydła potasowe powstają z tłuszczów roślinnych, dzięki czemu właściwie odżywiają oraz nawilżają skórę.

Ważne! Szarym mydłem można myć twarz, ciało oraz włosy.

Produkt ten polecany jest:

  • przy skłonnościach do podrażnień,
  • cerze trądzikowej o podłożu bakteryjnym (działanie antybakteryjne),
  • przy leczeniu drobnych ran, skaleczeń, ropni.

Podsumowanie 

Mydło posiada odczyn zasadowy (pH około 10), natomiast pH skóry kwaśny (około 5,5). Oczyszczając twarz mydłem, zmieniamy więc pH skóry na zasadowe. Wiąże się to ze wzrostem przepuszczalności warstwy rogowej naskórka dla ewentualnych drobnoustrojów.  Ponadto dochodzi do utraty wody (odczuwalne wysuszenie skóry). Należy jednak pamiętać, że zmywamy wyłącznie powierzchniową warstwę skóry, czyli martwy naskórek, i nie naruszamy skóry właściwej. Chcąc wyrównać odczyn pH, należy po umyciu twarzy mydłem przetrzeć ją tonikiem, który go wyrówna. Następnie zastosować nawilżający krem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mucha W.: Kosmetyki naturalne dla Ciebie. Mydła. Hydrolaty. Olejki. Peelingi. Warszawa 2020.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze