Zaloguj
Reklama

Łuszczyca paznokci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Malowanie paznokci
Fot. ojoimages
Malowanie paznokci
(2)

Łuszczyca paznokci to nie tylko znaczący problem kosmetyczny, może również w istotnie utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Reklama

Leczenie jest przeważnie żmudne i nie zawsze zadowalająco efektywne. Zajęcie paznokci występuje okresowo u nawet połowy chorych w łuszczycy normalnej.

Przy występowaniu łuszczycy skórnej i stawowej częstość wzrasta do 87%. W przypadku zmian erytrodermicznych dotyczy niemalże wszystkich pacjentów.

Obraz kliniczny zależy od lokalizacji procesu chorobowego w strukturze paznokcia. Najczęściej występuje naparstkowanie. Jest sygnałem aktywności procesu łuszczycowego. Często poprzedza pojawienie się zmian skórnych. Pojedyncze wgłębienia są dość duże i głębokie. Mają nieregularny kształt. Najczęściej zmiany dotyczą palców rąk.

Linie Beau to poprzeczne wgłębienia płytki paznokciowej. Jest konsekwencją zatrzymania wzrostu paznokcia w okresie stanu zapalnego w obrębie macierzy.

Trachyonychia cechuje się szorstką i nierówną powierzchnią całej płytki. Powodem jest stan zapalny części macierzy.

Zajęcie środkowej części macierzy może prowadzić do powstania leukonychii. Są to odbarwienia paznokcia. Jeżeli zajęte zostaje łożysko paznokcia dochodzi do powstania plam olejowych. Plamy są owalnymi ogniskami o żółtej barwie. Zazwyczaj występują pojedynczo.

Rogowacenie podpaznokciowe dotyczy nawet ¼ pacjentów z zajęciem paznokci. Nasilone rogowacenie jest bardzo kłopotliwe ze względu na brak możliwości zamaskowania. Dodatkowo zmiany mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Charakterystyczne dla łuszczycy paznokci jest oddzielenie się płytki od łożyska, czyli onycholiza. Pod paznokciem tworzy się przestrzeń stanowiąca dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Linijne wylewy krwawe polegają na obecności podłużnych pasemek w obrębie płytki. Są one następstwem urazów łożyska.

Ponad połowa chorych ze zmianami paznokciowymi skarży się na ich bolesność. Blisko 60% pacjentów odnotowuje zmniejszoną zdolność do wykonywania codziennych prac. Zmiany mają negatywny wpływ na funkcjonowanie chorych i jakość ich życia.

Zajęcie paznokci obserwuje się znacznie częściej u chorych z łuszczycą stawową. Najczęściej obserwowane zmiany to naparstkowanie i rogowacenie podpaznokciowe. Zmiany paznokciowe są szczególnie nasilone w przypadku zajęcia dystalnych stawów międzypaliczkowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wolska H.,Łuszczyca paznokci [w:] Przegląd Dermatologiczny 2010, 97, 243–252

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze