Zaloguj
Reklama

Łuszczyca na stopach bywa trudna w leczeniu

Lekarz
Fot. panthermedia
Lekarz
(0)

Łuszczyca to przewlekła choroba skórna. Najczęściej objawia się w postaci czerwonej wysypki, która później wysusza się i powoduje łuszczenie partii skórnej. Może pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele, również na stopach, gdzie bywa bardzo bolesna i trudna do leczenia.

Reklama

Pomimo wielu szerokich badań i eksperymentów naukowcy nie potrafią stwierdzić, co jest przyczyną powstawania tej choroby. Istnieją jednak przypuszczenia, że może być spowodowana problemami układu odpornościowego.

Jak dotąd nie wynaleziono także lekarstwa na łuszczycę, jednak istnieje wiele metod leczenia, które mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Sposób leczenia jest ściśle związany z rodzajem, miejscem występowania oraz poziomem zaawansowania tej choroby.

Łuszczyca na stopach a stopa sportowca – różnice

Stopa sportowca często kojarzona jest z łuszczycą, jednak istnieje kilka istotnych różnic, które mogą pomóc w poprawnym zdiagnozowaniu dolegliwości.

Łuszczyca to choroba, która nie jest zaraźliwa. Stopa sportowca z kolei jest infekcją grzybiczą, którą można się zarazić. Dochodzi do tego zwykle w miejscach publicznych, np. na basenie.

Zaleca się, by osoba dotknięta chorobą stopa sportowca powinna udać się do lekarza. Istnieją jednak lekarstwa dostępne bez recepty, którymi również można wyleczyć tę dolegliwość – należy mieć jednak świadomość tego, że leki ogólnodostępne nie działają tak szybko jak te na receptę.

Niektóre różnice między stopą sportowca a łuszczycą obejmują:

  • miejsce występowania – łuszczyca najczęściej pojawia się na podeszwie stóp, z kolei stopa sportowca widoczna jest pod paznokciami oraz pomiędzy palcami,
  • kolor – łuszczyca to choroba, która najpierw objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem naskórka, jednak później – ze względu na wysuszenie – naruszona partia skóry przypomina wyglądem łuskę. Stopa sportowca to jedynie zaczerwienienie i łuszczenie.
  • Zmiany na paznokciach – stopa sportowca może zainfekować obszar pod paznokciami, powodując ich żółknięcie i łamliwość.

Popularne metody leczenia łuszczycy

Do najbardziej popularnych metod leczenia zaliczają się trzy podstawowe: miejscowe, terapia światłem oraz ogólnoustrojowe.

Środki do leczenia miejscowego dostępne są w postaci kremów, olejków oraz maści. Większość z nich, m.in. kremy steroidowe, witamina D czy emolienty dostępne są bez recepty. Bardzo ważne, by chory był pod stałą opieką specjalisty, który może przepisać silniejsze leki.

Łuszczyca stóp, fot. panthermedia

Terapia światłem, potocznie nazywana fototerapią, odbywa się pod okiem lekarzy i zwykle przeprowadzana jest w placówkach medycznych. Terapia polega na naświetlaniu chorych miejsc przy pomocy światła ultrafioletowego. W tego typu leczeniu niezbędna jest cykliczność, ponieważ tylko dzięki niej można zauważyć efekty leczenia. Pacjenci wymagają zwykle dwóch lub trzech sesji w tygodniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze