Zaloguj
Reklama

Leczenie trądziku - laseroterapia

Usuwanie blizny
Fot. Panthermedia
Usuwanie blizny
(5)

Trądzik to głównie przypadłość nastolatków, będąca wynikiem zmian hormonalnych. Ta skórna choroba może jednak pojawić się także u dorosłych osób. Z problemem trądziku tzw. „pospolitego” zmaga się ponad 80% populacji w wieku od 11 do 30 lat. Na rynku dostępne są coraz lepsze środki, które pomagają w wyleczeniu schorzenia, nie niwelują jednak powstałych w wyniku procesu chorobotwórczego blizn. Z pomocą w tym przypadku przychodzi zabieg laseroterapii.

Reklama

Spis treści:

 1. Trądzik, czyli…
 2. Trądzik to nie wszystko
 3. Leczenie - laseroterapia
 4. Laser frakcyjny

W tworzeniu się trądziku dużą rolę odgrywa genetyka - niektórzy mają zwiększoną podatność na wystąpienie zmian skórnych tego rodzaju.

Ważne! Przeprowadzone badania wykazały mieszankę genową, która może ponosić odpowiedzialność za powstawanie pryszczy.

Trądzik, czyli… 

Trądzik nie należy do schorzeń infekcyjnych, jednakże u osób cierpiących na tę przypadłość stwierdza się obecność wielu bakterii z rodzaju (Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum). Ponadto drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur.

Jest to choroba o podłożu hormonalnym (m.in. testosteron). Główną winę za jej występowanie ponosi:

 • proces nadmiernej produkcji łoju;
 • zbyt duże wydzielanie sebum;
 • keratynizacja.

Powyższe czynniki składają się na powstanie dogodnych warunków dla bakterii, by wytworzyły stan zapalny - efektem jest powstanie trądziku.

Ważne! Trądzik pospolity należy do najczęstszych schorzeń skóry (85% chłopców i 80% dziewcząt). Choroba może dotknąć także osób dorosłych. Z przypadłością zmaga się 8% społeczeństwa w wieku 35 - 44 lata. 

Zmiany trądzikowe pojawiają się tam, gdzie jest największe skupisko gruczołów łojowych, czyli gdzie znajduje się największe owłosienie m.in. owłosiona skóra głowy, twarz, szyja.

Do elementów przesądzających o wystąpieniu lub nasileniu zmian trądzikowych należą: 

 1. Predyspozycje genetyczne.  
 2. Płeć (częściej choroba dotyka chłopców).
 3. Wiek (osoby w okresie dojrzewania).
 4. Leki - androgeny (m.in. przyjmowanie testosteronu).
 5. Dieta (mleko oraz pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym).
 6. Kosmetyki (m.in. niektóre pudry)

Trądzik to nie wszystko 

Nie tylko sam trądzik jako taki, stanowi problem dla osoby zmagającej się z nim. Kolejnym problemem wpływającym na jakość życia są blizny potrądzikowe, jak i współtowarzyszące im przebarwienia.

Podczas występowania trądziku odczuwalny jest dyskomfort w postaci świądu, który jest jednym z podstawowych czynników powodujących odruch drapania - w jego wyniku tworzą się zmiany skórne i blizny potrądzikowe.

Ważne! Blizny, to efekt nieodwracalnego uszkodzenia skóry - zastępowanie ubytku skóry tkanką łączną włóknistą. W bliźnie następuje zanik włókien kolagenowych i dochodzi do nowotworzenia naczyń krwionośnych.

Powstawanie blizn, to wynik naturalnego procesu gojenia się skóry. Ilość, kształt oraz wielkość zależne są od indywidualnych zdolności regeneracyjnych, a także obecności zmian zapalnych w trakcie gojenia się rany i tworzenia się w tym miejscu blizny.

Potrądzikowe zmiany skórne, jakimi są blizny, to pozostałości po zapalnych wykwitach trądziku (cysty ropne, krosty). Rozróżnia się kilka rodzajów blizn potrądzikowych m.in. zanikowe, zapadnięte, drobne wypukłe, przymieszkowe (przypominające prosaki)


Laseroterapia w leczniu trądziku, fot. shutterstock

Leczenie - laseroterapia 

Trądzik leczy się głównie doustnymi preparatami dermatologicznymi (antybiotyki, retinoidy). Niestety taka forma kuracji wiąże się z możliwością wystąpienia oporności wśród bakterii współodpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. 

Przy leczeniu trądziku zalecane są kosmetyki zawierające nadtlenek benzoilu, działającego równie skutecznie jak antybiotyk. Zanim lekarz zaleci odpowiednią kurację, przeprowadza się badania: helicobacter pylori oraz badanie na posiew. 

Ważne! Coraz częściej polecana pacjentom jest laseroterapia - skuteczna w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych, jak i usuwaniu blizn powstałych po pryszczach. 

Laseroterapia wskazana jest w leczeniu zmian o niewielkim i średnim nasileniu. W terapii stosuje się: światło IPL oraz laser bromkowo - miedziowy. Zabieg za zadanie ma złagodzić objawy choroby przez usunięcie przyczyn trądziku, a także poprawić kondycję i stan skóry.

Terapia usuwania blizn potrądzikowych odbywa się na zasadzie wypełnienia powstałych po stanach zapalnych ubytków, wygładzeniu powierzchni skóry oraz poprawie jej jędrności i kolorytu.

Laseroterapia to zastosowanie dobroczynnych promieni lasera, które doprowadzając energię o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotarcia do prawie każdej tkanki.

W laserze wykorzystuje się efekty wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Skutkiem są zjawiska prowadzące do wzmocnienia i wytwarzania promieniowania.

Ważne! Laser posiada biologiczne właściwości (m.in. przeciwzapalne, kurczące, przeciwkrwotoczne, łagodzące ból), są one wykorzystywane w laserowym leczeniu blizn potrądzikowych.

Procedura zabiegu - w skórę wprowadzane są mikrowiązki energii laserowej o wysokiej koncentracji mocy i równomiernej penetracji. Podczas jednego krótkiego impulsu wprowadzanych jest kilka mikrowiązek, które następnie odbudowują strefy uszkodzonej tkanki, wnikają poprzez naskórek w głąb skóry właściwej. Wyzwala to naturalną reakcję, która objawia się gojeniem i wytwarzaniem kolagenu. W skutek procesu dochodzi do zastąpienia tkanki bliznowatej nową, zdrową tkanką (wypłycenia blizn od środka).

W zależności od rodzaju blizn stosuje się różne formy postępowania:

 • laser biostymulujący;
 • fotoodmładzanie systemem IPL;
 • Laser CO2 (dermabrazja laserowa).

Laser frakcyjny 

Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną obecnie metodą usuwania blizn potrądzikowych jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel. Jego działanie polega na powstawaniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych, w miejscu których następnie odbywa się proces zwiększonej produkcji kolagenu. Dochodzi do wypchania ku górze zanikowych dołków i optyczne wygładzenie skóry.

Ważne! Efekty widoczne są natychmiast. 

Laser frakcyjny w przeciwieństwie do starszych odpowiedników, nie likwiduje całej warstwy skóry. W trakcie terapii jednorazowo obejmuje swoim zasięgiem 30% obszaru skóry (reszta jest nienaruszona). Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko pojawienia się ran, w efekcie szybciej dochodzi do procesu gojenia.  

Zabieg jest prawie bezbolesny, przed rozpoczęciem, obszary, które poddane zostaną laseroterapii są znieczulone miejscowo specjalnym kremem, na koniec zabiegu zakładany jest chłodzący okład żelowy. W wyniku zastosowania lasera skóra jest podrażniona, w ciągu kilku dni wszystko się goi. Skóra staje się wygładzona, znikają nierówności cery, a także zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • D.J. Goldberg „Lasery i światło” t.II, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2009 rok.
  G.F. Webster, A.V. Rawlings „Trądzik. Diagnostyka i leczenie”, Wydawnictwo Czelej, wyd. 1, Lublin 2009 rok.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze