Zaloguj
Reklama

Kiedy mamy do czynienia z alergią?

Relacje między pokoleniami
Fot. medforum
Relacje między pokoleniami
(5)

W chwili obecnej alergia dotyka dzieci, osoby młode, dorosłe oraz starsze. Cierpią na nią coraz więcej osób. Cały czas niewiele wiemy na temat alergii, przyczyn jej powstawania, nasilania objawów oraz skutecznego sposobu leczenia.

Reklama

Spis treści:

  1. Co nazywamy alergenem?
  2. Co pomaga a co szkodzi w alergii?

Alergia określana jest jako silny stan nadwrażliwości organizmu, uczulenie, które zostało wywołane jakimś alergenem. Objawy alergii są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta, choć obserwacje i badania naukowe pokazały, iż powstają one na skutek zbyt silnej/ nadmiernej reakcji układu immunologicznego organizmu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż jest alergikiem - a co za tym idzie stosuje niewłaściwe leczenie bądź nie stosuje go wcale. W sytuacji gdy zauważymy u siebie, czy u osoby bliskiej, pojawiające się cyklicznie (wiosna, jesień) charakterystyczne objawy (kichanie, swędzenie skóry, łzawienie oczu, katar, wysypka na ciele, nieżyt nosa, problemy z pobieraniem określonych pokarmów i inne) warto skontaktować się ze specjalistą- alergologiem. 

Co nazywamy alergenem? 

Alergen to nic innego jak czynnik uczulający. Nie każdy alergik musi być uczulony na ten sam alergen i nie koniecznie jest to jeden alergen, może ich być kilka. Jest to czynnik, z którym organizm osoby chorej ma kontakt (substancja wdychana, połykana, dotykana, wąchana czy wstrzykiwana).

W środowisku którym żyjemy alergenów jest całe mnóstwo i mamy z nimi kontakt każdego dnia oraz w nocy! W przypadku, gdy pacjent styka się z alergenem pierwszy raz- organizm wytwarza przeciwko niemu przeciwciała ale nie reaguje. Przy kolejnym kontakcie może dojść do powstania reakcji patologicznych i w ten oto sposób powstaje alergia.

Co pomaga a co szkodzi w alergii? 

Po zdiagnozowaniu alergii lekarz podejmuje decyzje o leczeniu oraz sposobie funkcjonowania pacjenta (tak by złagodzić wszelkie objawy alergii i nie doprowadzić do narastania ich siły). W wielu przypadkach pojawiają się problemy z jednoznacznym zdiagnozowaniem alergenu (substancji uczulającej). Każdy pacjent indywidualnie powinien rozstrzygnąć co mu pomaga a co szkodzi w alergii.

Leczenie to nie tylko włączenie środków farmakologicznych (tabletki, maści czy kremy), ale także unikanie kontaktów z alergenem. Wielu pacjentów twierdzi, iż podczas zażywania leków mogą mieć z nim kontakt w trakcie kuracji lekami.

Jest to nie prawda! Wśród najczęściej spotykanych alergenów wymienia się roztocza, pyłki roślin, alergeny zwierzęce, zarodniki pleśni, farby do włosów, metale, mleko krowie, czekolada, mąka, ryby, wołowina, orzechy i inne. Warto, zrezygnować ze spożywania pokarmów, które wywołują bądź nasilają u nas reakcje alergiczne, nie stosować niektórych kosmetyków, czy unikać np. kontaktu ze zwierzętami.

Pamiętajmy, iż nieleczona alergia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia oraz życia pacjenta!

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze