Zaloguj
Reklama

Jesienią zadbaj o skórę. Poradnik dla skóry suchej i normalnej

Spacer w czasie deszczu
Fot. Panthermedia
Spacer w czasie deszczu
(0)

Słońce, wiatr, deszcz - jak dbać o delikatną skórę twarzy w tak zmiennych warunkach?

Reklama

Spis treści:

  1. Czym charakteryzuje się skóra sucha?
  2. Skóra normalna
  3. Pielęgnacja skóry suchej
  4. Pielęgnacja skóry normalnej

Czym charakteryzuje się skóra sucha? 

Suchość skóry zazwyczaj związana jest z procesami starzenia organizmu. Niekiedy jednak, suchą skórę mają już młode kobiety. Suchość skóry związana jest z utratą wody z organizmu oraz zmniejszeniem aktywności gruczołów łojowych skóry. Skóra sucha charakteryzuje się przede wszystkim następującymi cechami: jest delikatna lub lekko szorstka w dotyku, często sprawia wrażenie niezwykle cienkiej, jest matowa bądź bardzo jasno różowa. Dodatkowo, objawami posiadania skóry suchej jest uczucie ściągnięcia po umyciu, tendencja do łuszczenia, wrażliwość na alergie i wszelkie podrażnienia.

Do nasilenia się suchości skóry mogą przyczyniać się zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zalicza się suche lub bardzo zimne powietrze, małą wilgotność otoczenia, używanie mocnych detergentów. Do czynników wewnętrznych zalicza się atopowe zapalenie skóry, cukrzycę, ciążę, menopauzę, silny stres czy zażywanie sterydów.

Skóra normalna

Skórę normalną posiadają przede wszystkim osoby młode i dzieci. Skóra normalna jest gładka, pozbawiona przebarwień, nie jest zaburzone wydzielanie sebum, zaś skóra sprawia wrażenie jędrnej i napiętej. Skóra normalna uznawana jest przez specjalistów za idealną - odpowiednio nawilżona, z niewidocznymi porami, nie ulega przesuszeniu ani przetłuszczeniu.

Pielęgnacja skóry suchej

Skóra sucha wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które polepszą jej kondycję. Odpowiednio dobrana dieta i kosmetyki, pozwolą na to, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą. W przypadku diety polecane jest spożywanie dużej ilości kwasów omega-3 i omega-6, które wzmocnią warstwę lipidową skóry. Kwasy n-6 znajdują się przede wszystkim w oleju winogronowym, z kiełków pszenicy, sezamowym, kukurydzianym czy arachidowym. Źródłem kwasów n-3 są przede wszystkim ryby takie jak dorsz, sola, makrela, łosoś i śledź. Dla dobrej kondycji skóry suchej, ważne jest dostarczenie przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A oraz E, których bogactwem są jaja, soja oraz cytrusy. Wiele osób, które mają cerę suchą nie toleruje tłustych maści i kremów, preferują szybko wchłaniające się emulsje. Idealne więc są preparaty, które spełniają funkcje nawilżająco-natłuszczające tzw. emolienty (znajdują się w wielu dermokosmetykach). Ponadto, dla osób z cerą suchą polecane są kosmetyki zawierające w swoim składzie masło karite, glicerol, wazelinę). Dodatkowo, polecane są produkty zawierające oleje roślinne, ciekłe woski, ceramidy, pantenol,proteiny.

Jesień, fot. panthermedia

Pielęgnacja skóry normalnej 

Skóra normalna narażona jest na działanie promieni UV, stąd ochrona tego typu skóry powinna być oparta właśnie na przeciwdziałaniu negatywnego oddziaływania promieniowania. Osoby młode powinny stosować maski witaminowe lub ziołowe, np. ze startych jabłek z dodatkiem miodu, odżywcze z malin, szałwii czy papai. Pozytywnie na skórę wpływają również maski z kiełków pszenicy czy owoców kopru włoskiego.  Dieta powinna bazować na dużej ilości owoców, warzyw i chudego mięsa, co pozytywnie wpływa na stan skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze