Zaloguj
Reklama

Jakie efekty daje mikrodermabrazja?

Relaks w spa
Fot. panthermedia
Relaks w spa
(0)

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka z jednoczesną wizualną kontrolą głębokości ścierania. Dzięki mikrodermabrazji substancje aktywne lepiej wnikają w skórę - ścieranie powoduje szybsze i efektywniejsze przedostanie się tych substancji w głąb skóry. W gabinetach kosmetycznych najczęściej wykonuje się mikrodermabrazję diamentową. Jest to zabieg nieinwazjny i bezbolesny.

Reklama

Oprócz mikrodermabrazji istnieje także zabieg dermabrazji. Jest on jednak wykonywany tylko przez lekarzy - jest to głębokie złuszczanie wymagające znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Podczas zabiegu złuszczany jest cały naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Efektem jest przebudowa struktury skóry. Ze względu na długi czas gojenia po zabiegu dermabrazji, pacjentka jest zmuszona wziąć urlop. Po zabiegu mikrodermabrazji, pacjentka może od razu wrócić do wszystkich czynności, które wykonywała. Mikrodermabrazję mogą wykonywać zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy.

Można wyróżnić trzy rodzaje mikrodermabrazji:

 • diamentową - jest to mechaniczne ścieranie zrogowaciałego naskórka za pomocą głowic diamentowych, które różnią się średnicą, dodatkowo, w zależności od głębokości złuszczania i rozległości, dobiera się średnicę ziaren diamentu. Zabieg polega na ścieraniu skóry za pomocą głowicy w ustalonym kierunku i powtarzaniu ruchów do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu,
 • korundową - do złuszczania używa się kryształów korundu (jest to odmiana tlenku linu), szczególnie polecany jest w trądziku pospolitym ze względu na właściwości bakteriobójcze,
 • wodno-tlenową - inaczej nazywana oksydermabrazją - polega na aplikacji strumienia roztworu soli fizjologicznej i sprężonego powietrza - dzięki temu złuszczane są powierzchowne warstwy naskórka. istnieje tutaj minimalne ryzyko powikłań - substancje używane przy zabiegu są obojętne dla skóry - brak kontaktu dyszy ze skórą  minimalizuje ryzyko wystąpienia krwawienia czy wysięku.

Najczęściej w gabinetach kosmetycznych wykonuje się mikrodermabrazję diamentową.

Działanie mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja ma wpływ nie tylko na wygląd naskórka, ale i na inne procesy zachodzące w skórze właściwej. Dzięki złuszczaniu naskórka następuje oczyszczanie go z nadmiaru zrogowaciałych komórek i łoju, efektem tego jest wygładzenie skóry, zmniejszenie blizn, zwężenie ujść gruczołów łojowych. Dzięki temu skóra staje się jaśniejsza, bardziej promienna, a także odzyskuje naturalny, jednolity koloryt.

Skóra odbiera mechaniczne usunięcie naskórka jako uraz. Odpowiedzią organizmu jest uwolnienie mediatorów stanu zapalnego - stymulują one podziały komórkowe w obrębie naskórka, pobudzając w ten sposób syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów w skórze właściwej. Jeśli zabieg jest wykonywany systematycznie, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, a bruzdy stają się mniej widoczne.

Mikrodermabrazja diamentowa zwiększa przepuszczalność bariery skórnej, dzięki temu substancje aktywne są lepiej wchłaniane. Stosuje się ją także przed zabiegami jono/sonoforezy, mezoterapii igłowej i bezigłowej oraz fal radiowych.

fot. panthermedia

Stosuje się ją także w celu zwiększenia efektywności niektórych zabiegów. Na przykład w przypadku wybielania łączy się ją z eksfoliacją. Podczas zabiegu aplikuje się kwasy, po ich zneutralizowaniu, zaczyna się złuszczanie mechaniczne. Dzięki temu stymuluje się złuszczanie przebarwionego naskórka i zwiększa się głębokość penetracji składników wybielających.

Mikrodermabrazja diamentowa jest stosowana jako przygotowanie skóry przed zabiegami laserowymi lub peelingami chemicznymi - najczęściej jest to stosowanie w terapiach łączonych.

Efekty mikrodermabrazji

 • skóra jest oczyszczona
 • rozstępy są wygładzone
 • następuje spłycenie blizn
 • przebarwienia ulegają rozjaśnieniu
 • można zauważyć zmniejszenie zmarszczek
 • skóra jest bardziej napięta, jędrna i elastyczna
 • zwiększa się absorpcja substancji aktywnych
 • lepsza stymulacja mikrokrążenia
 • skóra jest bardziej nawilżona, dotleniona i odżywiona

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze