Zaloguj
Reklama

Jakich zabiegów medycyny estetycznej nie należy wykonywać latem

Zabieg laserowy na twarz
Fot. Shutterstock
Zabieg laserowy na twarz
(5)

Od lat pokutuje pogląd, że w okresie letnim w ogóle nie powinno się wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nie jest to prawdą, na przeprowadzenie wielu z nich nie ma wpływu pora roku. Jednakże istnieje spora grupa zabiegów, którym nie służy lato  poddanie się tym zabiegom może prowadzić do szeregu powikłań (m.in. ryzyko oparzeń). Dowiedz się, jakich zabiegów należy unikać latem.

Reklama

Skóra po zabiegach kosmetycznych bardzo często jest podrażniona oraz piekąca – w efekcie staje się wrażliwsza na działanie promieni słonecznych, co może prowadzić do pojawienia się powikłań oraz nasilenia takich objawów, jak m.in. zaczerwienienie, świąd.

Ważne! Zabiegi medycyny estetycznej w okresie letnim należy wybierać z rozwagą, najlepiej konsultując się ze specjalistą. 

Wszystkiemu winne słońce

Latem odradzane są zabiegi, których następstwem jest mocne podrażnienie skóry oraz długi czas gojenia (m.in. laseroterapia). Skóra po takim zabiegu staje się na pewien czas bezbronna na działanie promieni słonecznych, tym samym może dojść nie tylko do zaczerwienienia, ale także przebarwień. 

Ważne! Działanie promieni słonecznych w okresie letnim może doprowadzić do poparzeń bądź pojawienia się przebarwień. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka temperatura, która może powodować utrudnione gojenie ran, jak i wpływać na szybszy rozkład niektórych wypełniaczy, jakie stosuje się w wielu zabiegach kosmetycznych.

Zabiegi – jakich unikać latem

Laseroterapia – o której była już mowa powyżej, to jeden z tych zabiegów, którego wykonanie bezdyskusyjnie powinno zostać przeniesione na porę jesienną. Należą do nich procedury w rodzaju:

  • usuwania zmian naczyniowych,
  • liftingu twarzy,
  • rozjaśniania piegów,
  • rozjaśniania przebarwień,
  • usuwania tatuaży.

Ważne! Zabiegi wykonywane są w seriach, między którymi nie powinno się eksponować poddawanych laseroterapii miejsc na działanie promieni ultrafioletowych. Podrażnione laserem obszary są podatne na wystąpienie powikłań oraz nasilenie objawów (m.in. zaczerwienienie).

Elektrokoagulacja – jest zabiegiem, którego mechanizm odbywa się na zasadzie ścinania białka zmian skórnych poprzez zastosowanie prądu wysokiej częstotliwości. Metodą tą usuwa się zmiany na skórze, m.in.

Ważne! Słońce może nasilić objawy (m.in. zaczerwienie).

fot. panthermedia

Krioterapia – to leczenie zmian skórnych zimnem. W terapii stosowany jest (m.in. ciekły azot). Metodą tą usuwa się:

  • brodawki wirusowe,
  • zmiany trądzikowe,
  • rogowacenie słoneczne,
  • włókniaki.

Ważne! Terapia powoduje zaczerwienienie skóry. Promieniowanie słoneczne mogłoby ten objaw nasilić.  

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze