Zaloguj
Reklama

Jakich zabiegów medycyny estetycznej nie należy wykonywać latem

Zabieg laserowy na twarz
Fot. Shutterstock
Zabieg laserowy na twarz
(5)

Od lat pokutuje pogląd, że w okresie letnim w ogóle nie powinno się wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nie jest to prawdą, na przeprowadzenie wielu z nich nie ma wpływu pora roku. Jednakże istnieje spora grupa zabiegów, którym nie służy lato – poddanie się tym zabiegom może prowadzić do szeregu powikłań (m.in. ryzyko oparzeń). Dowiedz się, jakich zabiegów należy unikać latem.

Reklama

Spis treści: 

 1. Wszystkiemu winne słońce
 2. Zabiegi – jakich unikać latem
 3. Ochrona ponad wszystko

Skóra po zabiegach kosmetycznych bardzo często jest podrażniona oraz piekąca – w efekcie staje się wrażliwsza na działanie promieni słonecznych, co może prowadzić do pojawienia się powikłań oraz nasilenia takich objawów, jak m.in. zaczerwienienie, świąd.

Ważne! Zabiegi medycyny estetycznej w okresie letnim należy wybierać z rozwagą, najlepiej konsultując się ze specjalistą. 

Wszystkiemu winne słońce 

Latem odradzane są zabiegi, których następstwem jest mocne podrażnienie skóry oraz długi czas gojenia (m.in. laseroterapia). Skóra po takim zabiegu staje się na pewien czas bezbronna na działanie promieni słonecznych, tym samym może dojść nie tylko do zaczerwienienia, ale także przebarwień. 

Ważne! Działanie promieni słonecznych w okresie letnim może doprowadzić do poparzeń bądź pojawienia się przebarwień. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka temperatura, która może powodować utrudnione gojenie ran, jak i wpływać na szybszy rozkład niektórych wypełniaczy, jakie stosuje się w wielu zabiegach kosmetycznych.

Zabiegi – jakich unikać latem 

Laseroterapia – o której była już mowa powyżej, to jeden z tych zabiegów, którego wykonanie bezdyskusyjnie powinno zostać przeniesione na porę jesienną.

Należą do nich procedury w rodzaju:

 • usuwania zmian naczyniowych,
 • liftingu twarzy,
 • rozjaśniania piegów,
 • rozjaśniania przebarwień,
 • usuwania tatuaży.

Ważne! Zabiegi wykonywane są w seriach, między którymi nie powinno się eksponować poddawanych laseroterapii miejsc na działanie promieni ultrafioletowych. Podrażnione laserem obszary są podatne na wystąpienie powikłań oraz nasilenie objawów (m.in. zaczerwienienie).

Elektrokoagulacja – jest zabiegiem, którego mechanizm odbywa się na zasadzie ścinania białka zmian skórnych poprzez zastosowanie prądu wysokiej częstotliwości.

Metodą tą usuwa się zmiany na skórze, m.in.

Ważne! Słońce może nasilić objawy (m.in. zaczerwienie).

Zabieg medycyny estetycznej, fot. panthermedia

Krioterapia – to leczenie zmian skórnych zimnem. W terapii stosowany jest (m.in. ciekły azot).

Metodą tą usuwa się:

 • brodawki wirusowe,
 • zmiany trądzikowe,
 • rogowacenie słoneczne,
 • włókniaki.

Ważne! Terapia powoduje zaczerwienienie skóry. Promieniowanie słoneczne mogłoby ten objaw nasilić.  

Makijaż permanentny – jest kolejnym zabiegiem, którego powinno się unikać latem. Promienie słoneczne mogą spowodować obniżenie trwałości makijażu bądź wywołać zmiany w zabarwieniu wprowadzonego pigmentu.

Peelingi – mowa tutaj o chemicznych oraz ziołowych peelingach (średniogłębokich i powierzchownych). Zabiegi tego rodzaju skutkują odsłonięciem nowych warstw naskórka, które są wrażliwe (m.in. na działanie promieni słonecznych) – skutkować to może poparzeniem.

Ważne! Skóra podrażniona wskutek peelingu może rozpocząć nierównomierne produkowanie melaniny. Co może spowodować nierównomierną opaleniznę, jak i powstanie trudnych do usunięcia przebarwień.

Mikrodermabrazja – jest zabiegiem złuszczającym martwy naskórek. Podrażniona zabiegiem skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych może spowodować powstanie przebarwień.

Retinol – w okresie letnim należy unikać zabiegów oraz kosmetyków na bazie retinolu. Nie tylko mogą wywoływać podrażnienia, ale także fotouczulać.

Ważne! Retinol może zwiększać wrażliwość na słońce – chodzi tutaj o kosmetyki i zabiegi, w których stosowane jest duże jego stężenie (3-5%).   

Preparaty z substancjami światłouczulającymi – stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie mają m.in. dziurawiec, nagietek, może doprowadzić do uczulenia.

Ważne! Substancje ziołowe zwiększają podatność skóry na działanie promieni słonecznych.

Olejki eteryczne (m.in. bergamotowy, cytrynowy, mandarynkowy) – zawarte w kosmetykach także charakteryzują się właściwościami uczuleniowymi. Niewielka ilość wystarczy, aby wywołać poparzenie słoneczne.

Ochrona ponad wszystko 

Decydując się na wszelkie specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, wpierw należy dokładnie przyjrzeć się placówce, z której oferty chcemy skorzystać.

Ważne! Należy wybierać salony sprawdzone oraz kompetentne. Z fachowym personelem, który najlepiej dobierze zabiegi do potrzeb skóry – mając na uwadze pory roku, w których powinny być one wykonywane.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze