Zaloguj
Reklama

Jak wybrać odpowiednią golarkę?

Wspólne spędzanie czsu ojca z synem
Fot. shutterstock
Wspólne spędzanie czsu ojca z synem
(0)

W dawnych czasach golenie brody wydawało się o wiele prostsze. Kiedyś używano brzytwy do golenia, następnie maszynki. Dzisiaj rynek oferuje nam golarki elektryczne, których wybór może okazać się niezbyt łatwym wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej golarki elektrycznej dla mężczyzny?

Reklama

Spis treści:

  1. Maszynka do golenia
  2. Golarka elektryczna
  3. Golarka foliowa czy rotacyjna?
  4. A może trymer do brody?
  5. Pielęgnacja skóry twarzy

Maszynka do golenia 

Na samym początku przyjrzyjmy się tradycyjnym maszynkom do golenia. Niewątpliwie zaletą użytkowania klasycznej maszynki do golenia jest dokładność i precyzja z jaką dociera ona do trudno dostępnych miejsc. Poręcznym ostrzem możemy bez trudu manewrować, by dotrzeć do każdego miejsca na twarzy, usuwając włosy tuż przy skórze, a nie wyrywając je. Tradycyjną maszynkę należy stosować metodą “na mokro” (stosując piankę, żel lub krem do golenia). Zapewnia to lepsze nawilżenie skóry, dzięki czemu nie powoduje ona podrażnień, jak golarka elektryczna. Należy jednak pamiętać o precyzyjnych ruchach, gdyż niewłaściwe stosowanie może spowodować skaleczenie skóry.

Jak zatamować krwawienie spowodowane skaleczeniem przy goleniu?

  1. Zmyj zacięte miejsce zimną wodą i przyłóż płatek kosmetyczny lub kawałek chusteczki higienicznej.
  2. Przyłóż kostkę lodu, przyciskając przez ręcznik przez około 2 minut.
  3. Zaopatrz się w aptece lub sklepie zielarskim w wyciąg wodny z oczaru wirginijskiego. Nasącz chusteczkę i przyciśnij do zacięcia. Może trochę szczypać, ale jest to doskonały środek ściągający.
  4. Dobrze jest również zaopatrzyć się w specjalny środek hamujący krwawienie w sztyfcie – ałun. Końcówką pocieraj skaleczenia, opłucz ją i poczekaj aż wyschnie zanim zamkniesz. Nie brudzi on ubrań, nie podrażnia skóry i jest bezzapachowy.
  5. Sztyft możesz zastąpić proszkiem do tamowania krwawienia. Wystarczy posypać odrobinę proszku i ranka przestaje krwawić, tworzy się strupek.

Golarka elektryczna 

Niewątpliwie zaletą golarki elektrycznej jest możliwość golenia “na sucho”, choć na rynku dostępne są golarki, które można używać z kosmetykami i wodą. Innymi zaletami golarki jest szybkość, mobilność oraz mniejsze ryzyko skaleczeń. Minusem jest niewątpliwie trudność z precyzyjnym dotarciem do wszystkich zakamarków twarzy.

Golarka foliowa czy rotacyjna? 

Rynek oferuje dwa rodzaje golarek elektrycznych - foliową i rotacyjną. Jaka golarka jest więc najbardziej skuteczna i na którą warto się zdecydować? Warto wybrać golarkę foliową, bowiem urządzenie tego typu jest najbliższe naturalnemu goleniu, jest najprostsze i najbardziej intuicyjne, zbliżone do golenia tradycyjną maszynką. Golimy się z góry na dół/z dołu do góry. Natomiast w przypadku golenia się golarką rotacyjną ruchy są mniej naturalne, przez co golimy się mniej dokładnie. Golimy się “na okrągło” - trzeba “kręcić kółka” licząc na to, że zrobimy to dokładnie.

Układ golarki foliowej pozwala nam dokładniej manewrować golarką po twarzy, np. tam gdzie mamy bokobrody, natomiast golarki rotacyjne, poprzez swoją budowę nie zapewniają  nam golenia twarzy jak “spod linijki”.

A może trymer do brody? 

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się również trymery do brody. Pozwalają one strzyc brodę, wąsy, a także pozbyć się owłosienia w takich miejscach jak nos, czy uszy. Niewątpliwą zaletą trymera jest dobranie odpowiedniej długości, dzięki czemu nie trzeba pozbywać się całkowicie zarostu.

Gładka skóra twarzy, fot. panthermedia

Pielęgnacja skóry twarzy 

Niezależnie od wyboru metody golenia, skóra twarzy potrzebuje nawilżenia i dodatkowej, specjalistycznej pielęgnacji. W trakcie golenia na “mokro” stosuj odpowiednie produkty. Rynek kosmetyczny oferuje już nie tylko pianki, żele czy kremy do golenia. Coraz częściej możemy natrafić na specjalne mydła do golenia, które zawierają w sobie ekstrakty z lawendy, kokosa lub eukaliptusa, dobrze wpływające na podrażnienia wywołane usuwaniem zarostu. Po goleniu zawsze używaj płynu i kremu nawilżającego. Więcej o pielęgnacji męskiej skóry twarzy przeczytasz tutaj

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze