Zaloguj
Reklama

Jak sprawdzić, jaki masz typ cery?

Autorzy: SOLVERX
Zmarszczki na twarzy
Fot. panthermedia
Zmarszczki na twarzy
(0)

Wyróżniamy cztery główne typy cery – suchą, normalną, tłustą i mieszaną. Do tego dochodzi pięć fototypów i indywidualne skłonności organizmu. Od tego, jakie właściwości ma Twoja skóra, zależy to, jakie kosmetyki są dla Ciebie odpowiednie, a także – jakie zabiegi kosmetyczne mogą być wskazane. Jak rozpoznać swój typ cery? Przy udziale kosmetyczki lub kosmetologa. Dermokonsultacje to obecnie prawdziwy must-have rynku beauty.

Reklama

Cztery typy cery plus pięć fototypów skóry – nie trzeba być matematykiem, żeby już na tym etapie zauważyć, że możemy otrzymać kilkadziesiąt kombinacji odpowiedzi na pytanie: „jaką mam skórę”. A jeśli dodamy do tego proces starzenia, który wprowadza do cery kolejne parametry i skłonności (takie jak utrata napięcia skóry, odwodnienie, zmarszczki) oraz rozmaite dolegliwości (atopię, alergię, rozszerzone naczynka)… wybór kosmetyku do demakijażu lub kremu do twarzy może przyprawić o zawrót głowy! Co wybrać? Właściwe pytanie nie brzmi „co?”, a „z kim?”. Najlepiej z kosmetyczką lub kosmetolożką.

Dermokonsultacja, czyli spotkanie 1:1 ze specjalistą

Rynek beauty w ostatnim czasie opanował termin: dermokonsultacja. Co to takiego? – Dermokonsultacje to indywidualne spotkania z kosmetyczką lub kosmetolożką, które zwykle składają się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wnikliwy wywiad obejmujący tendencje skóry, jej reakcje na kosmetyki, a także zwyczaje pacjentki w odniesieniu do pielęgnacji ciała. Drugi etap obejmuje analizę samego wyglądu i kondycji skóry, przeprowadzane przy użyciu dermatoskopu lub innych urządzeń diagnostycznych – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert jednej z marek kosmetyków.Po spotkaniu z kosmetolożką pacjentka otrzymuje diagnozę dotyczącą typu skóry oraz rekomendację odnośnie do doboru odpowiednich dla niej kosmetyków pielęgnacyjnych – dodaje.

Cera mieszana, sucha… czy wrażliwa?

Jak wskazują specjaliści, do czterech głównych typów cery, jakie wyróżniamy, musimy dodać jej indywidualne predyspozycje. Jakie? Skłonność do rozszerzonych naczynek lub jej brak. Wrażliwość, czy nawet skłonność do atopii lub alergii. Nasza skóra może także, przecież, cierpieć na dolegliwości związane ze stanami zapalnymi – jak w przypadku trądziku młodzieńczego lub różowatego. Wskazane przez lekarza sposoby leczenia schorzenia można dodatkowo łagodzić poprzez odpowiednią pielęgnację.

W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub atopowej, czy linii do pielęgnacji cery trądzikowej. Naszym kapitałem jest zawsze dokładna wiedza na temat rodzaju skóry oraz jej indywidualnych parametrów. Świadomość w tym zakresie i zapotrzebowanie na dermokonsultacje ciągle rośnie. To bardzo pozytywne zjawisko.

Skóra to bardzo reaktywny organ. Szybko „daje znać”, kiedy stosowane preparaty są dla niej właściwe, odpłacając pięknym i zdrowym wyglądem. Dlatego właśnie odpowiedni wybór preparatów jest tak ważny – Mówi ekspertka.

Podstawowe typy cery:

  • Cera mieszana:

Najbardziej charakterystyczne dla tego typu cery jest błyszczenie „strefy T”, czyli obszaru obejmującego nos, czoło i środkową część policzków. Skóra wykazuje skłonność do powstawania zaskórników, nadmiernego rozszerzenia porów, a także do przesuszania.

  • Cera sucha:

Cera sucha bywa szorstka, ze skłonnością do złuszczania się wierzchnich warstw naskórka. Skóra jest mało elastyczna i matowa, w skrajnych przypadkach – może być zaczerwieniona i podrażniona. Wykazuje skłonność do mikrouszkodzeń.

  • Cera normalna:

Skóra jędrna, delikatna, bez widocznych naczynek. Nie wykazuje problemów ze stopniem nawodnienia, ani z powstawaniem zaskórników i stanów zapalnych.

  • Cera tłusta:

Charakteryzuje ją nadmierne błyszczenie i ziemisty lub nierówny koloryt. Często taka skóra ma skłonność do powstawania zaskórników.

Wyróżniamy także:

  • Cerę naczynkową:

Charakterystyczne są dla niej popękane lub mocno rozszerzone naczynka. Skóra jest zaczerwieniona i nadwrażliwa na bodźce – szczególnie negatywnie reaguje na ekspozycję na słońce.

  • Cerę wrażliwą:

Czyli nadreaktywną. Skóra bardzo mocno reaguje na bodźce, takie jak np. temperatura, dobór kosmetyków, alkohol, ostre przyprawy. Często występują na niej podrażnienia, zaczerwienienia, w ekstremalnych przypadkach może dochodzić do alergii i atopii. Skóra wrażliwa może przyjmować cechy tłustej, suchej lub naczynkowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze