Zaloguj
Reklama

Jak przeciwdziałać rozstępom?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Sylwetka kobiety
Fot. Panthermedia
Sylwetka kobiety
(0)

Rozstępy pojawiają się w miejscach, gdzie skóra szczególnie narażona jest na rozciąganie.

Reklama

Dotykają one osób, które szybko rosną, w krótkim czasie znacznie przybierają na wadze oraz kobiet w ciąży. Stanowią one bardzo częsty problem, który negatywnie wpływa na zadowolenie z własnego ciała i pewność siebie.

Zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych mają na celu złuszczanie skóry i stymulację odbudowy włókien macierzy skóry w tym fragmencie. Najczęściej stosuje się peeling 30-50% kwasem glikolowym i salicylowym. Inną możliwość stanowi złuszczanie mechaniczne – mikrodermabrazję. Im świeższe rozstępy tym lepsze efekty leczenia można osiągnąć.

Do zabiegów złuszczania powierzchniowego i średniogłębokiego używa się 70% kwasu glikolowego, 20-35% kwasu trichlorooctowego, yellow peel bądź inne peelingi. Głębsze peelingi mogą doprowadzić do powstania przebarwień. W kolejnych peelingach stosuje się coraz wyższe stężenia czynników aktywnych. Należy pamiętać, że efekty nie są natychmiastowe. Najlepsze rezultaty obserwuje się po kilku zabiegach i po odczekaniu czasu koniecznego do odbudowy skóry.

Skuteczne w leczeniu rozstępów są również zabiegi laserowe. Używa się laserów ablacyjnych bądź nieablacyjnych. U osób o ciemnej barwie skóry zabiegi należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, gdyż często dochodzi do przebarwień.

Ostatnie badania wykazały, że skuteczne są również lasery frakcyjne. Zabiegi stymulują procesy gojenia i odnowy skóry. Są skuteczne również w przypadku starych rozstępów, nawet kilka lat od momentu ich powstania. Efekt można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak najefektywniejsze jest wykonanie 3-4 zabiegów w odstępach 1-2 miesięcznych.

Dobre efekty uzyskuje się również poprzez stosowanie zabiegów złuszczających i stymulujących odnowę tkanki łącznej. Opracowano specjalne urządzenie łączące wiele właściwości, np. aparaty z głowicą do mikrodermabrazji, głowicą emitującą promieniowanie podczerwone oraz głowicą emitującą ultradźwięki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze