Zaloguj
Reklama

Gruźlica skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Maseczka na twarz
Fot. Pantherstock
Maseczka na twarz
(0)

W ostatnich latach odnotowuje się wzrost zachorować na gruźlicę narządową i gruźlicę skóry. Dotyczy to nawet krajów wysokorozwiniętych.

Reklama

Powodem może być zwiększająca się liczba zakażeń HIV. Gruźlica przestała być chorobą ludzi biednych, coraz częściej chorzy to osoby o wysokim statusie socjoekonomicznym.

Czynnikiem wywołującym gruźlicę skóry są: prątki kwasooporne ludzkie, rzadziej typu bydlęcego.

Poza tym choroba może być wywołana prątkami ptasimi i atypowymi, które powodują zmiany skórne o krótkotrwałym przebiegu, niezaliczane do właściwej gruźlicy.

Skóra stanowi silną barierę immunologiczną, a warunki rozwoju prątka nie są zbyt korzystne co wiąże się z łagodniejszym i bardziej przewlekłym przebiegiem odmiany skórnej niż narządowej.

Gruźlica toczniowa jest bardzo przewlekłą postacią choroby. Cechą charakterystyczną są zmiany guzkowate ze skłonnością do bliznowacenia. Mają one kolor czerwonobrunatny lub żółtobrunatny. Wykazują rozmaitą tendencję do przerostu, rozpadu i bliznowacenia. Ogniska szerzą się obwodowo. Najczęstsza lokalizacja to twarz.

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych to dość łagodna postać choroby. Najczęściej dotyczy podżuchwowych węzłów chłonnych. Początkowo węzły chłonne są twarde i niezrośnięte ze skórą, która nie jest zmieniona. Następnie skóra ulega zaczerwienieniu, występuje chełbotanie i przebicie w wytworzeniem przetok. Przebieg choroby jest przewlekły z okresami zaostrzeń.

Gruźlica rozpływowa cechuje się rozmiękającymi naciekami z przetokami i owrzodzeniami. Typową lokalizację stanowią okolice węzłów chłonnych i stawów. Zmiany pozostawiają nierówne blizny. Wykwit stanowi guzek w tkance podskórnej, zrastający się ze skórą i przebijający na zewnątrz. W konsekwencji powstają owrzodzenia i przetoki.

Gruźlica brodawkująca to hiperkeratotyczne, brodawkujące ogniska, umiejscowione najczęściej na rękach. Zmiany często wykazują tendencje do obwodowego wzrostu i bliznowacenia. Ogniska są zazwyczaj pojedyncze.

Gruźlica wrzodziejąca błon śluzowych cechuje się wrzodzeniem w obrębie błon śluzowych. Występuje u chorych na gruźlice narządową ze spadkiem odporności. Owrzodzenia mają miękka, nienacieczoną podstawę. Dno pokryte jest guzkami, zazwyczaj bolesnymi. Przebieg jest przewlekły i zależy od ogólnego stanu chorego i przebiegu gruźlicy narządowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze