Zaloguj
Reklama

Galwanizacja

Zabiegi kosmetyczne na zdrowo wyglądającą cerę
Fot. medforum
Zabiegi kosmetyczne na zdrowo wyglądającą cerę
(0)

Galwanizacja jest zabiegiem terapeutycznym z zakresu elektrolecznictwa, co oznacza, że jej lecznicze działanie zawdzięcza przepływowi prądu stałego przez tkanki ciała. Galwanizacja przeprowadzona jest róznymi metodami oraz technikami, w zaleznosci od potrzeb oraz dolegliwości osoby, która jest poddowana temu zabiegowi. Jest to terapia stosowana nie tylko w kosmetyce czy dermatologii ale ma również inne zastosowania lecznicze.

Reklama

Galwanizacja jest rodzajem zabiegu elektroleczniczego z wykorzystaniem prądu stałego. Nazwa zabiegu jest związana z nazwiskiem włoskiego lekarza, Luigi Galvaniego, który poprzez swoje prace naukowe i badawcze, stworzył podstawy elektrolecznictwa. Samo elektrolecznictwo, określa dział elektroterapii, terapii fizykalnej, w której do działań leczniczych wykorzystuje się prąc elektryczny stały lub o małych lub średnich częstotliwościach.

Galwanizacja jest zabiegiem, który można przeprowadzić ogólnie (kąpiel wodno- elektryczna komorowa) lub miejscowo (prąd przepływa pomiędzy elektrodami umieszczonymi w określonym miejscu i na określonym odcinku ciała). Jest to zabieg, który może być przeprowadzana różnymi metodami. Galwanizacja stabilna, jest metodą polegającą na unieruchomieniu elektrod opaską elastyczną, by podczas zabiegu nie zmieniły swojego położenia. Galwanizacja labilna polega na unieruchomieniu jednej elektrody, podczas gdy druga zmienia się położenie drugiej, nie odrywając jej od podłoża. Galwanizacja poprzeczna polega na takim ustawieniu elektrod, by prąd przepływający pomiędzy nimi, tworzył ruch poprzeczny względem kończyny. Analogicznie- galwanizacja podłużna polega na ułożeniu elektrod wzdłuż osi ciała.

Galwanizacja jest zabiegiem, który stosowany jest w nerwobólach, przewlekłych zapaleniach nerwów obwodowych, splotów czy korzonków nerwowych, nerwicach naczyniowych skóry, trądziku różowatym. Stosowana jest również w terapii rozszerzonych naczyń krwionośnych (mowa wtedy o teleangiektazji), a także w odmrożeniach.

Za pomocą prądu galwanicznego można wykonać takie zabiegi jak jonoforeza, galwanokaustyka oraz elektroliza.

Czas trwania zabiegu to około 5 do 10 minut, przy zachowaniu szczególnej ostrożności w okolicach klatki piersiowej i serca. W przypadku schorzeń przewlekłych, odstępy pomiędzy zabiegami to 1 do 2 dni (przeważnie co drugi dzień) i najlepiej w okresie jesieni lub wiosny.Terapię przeprowadza się w serii około 10 zabiegów.

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu wymienia się uczulenia na prąd galwaniczny, wypryski skórne (w szczególności ropne i zapalne, w tym trądzik pospolity), stany gorączkowe, ciążę, porażenia spastyczne. Przed zabiegiem niewskazane jest również używanie maści oraz kremów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Elektrolecznitwo” [w:] “Kosmetyka stosowana”” J. Dylewska- Grzelakowska, Warszawa 1999

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze