Zaloguj
Reklama

Fotostarzenie skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Dbanie o cerę
Fot. panthermedia
Dbanie o cerę
(0)

Proces starzenia się skóry zależy od wielu czynników wewnątrzpochodnych, takich jak czynniki genetyczne, akumulacja uszkodzeń w obrębie komórek i macierzy międzykomórkowej oraz działania wolnych rodników.

Reklama

Promieniowanie UV

Może przyspieszać i potęgować działanie czynników wewnątrzpochodnych. Dla fotostarzenia skóry największe znaczenie mają fale o długości 280-320 nm (UVB) oraz 320-400 nm (UVA). Wpływ działania promieniowania UV na skórę jest zależny od energii, jaką ma dana długość fali, jej natężenia, czasu trwania ekspozycji oraz głębokości penetracji skóry.

U osób starszych można zauważyć, że obszary skóry nieeksponowane na słońce wyglądają na znacznie młodsze. W okolicach narażonych na promienie ultrafioletowe skóra jest atroficzna, sucha, chropowata, i występują zmiany przerostowe wynikające z nadmiernego rogowacenia naskórka oraz liczne zmarszczki i zmiany barwnikowe.

Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do pogrubienia ścianek naczyń żyłek postkapilarnych i tętniczek prekapilarnych. Odnotowuje się regresję i dezorganizację małych naczyń krwionośnych, zwiększa się liczba plam soczewicowatych.

Promieniowanie słoneczne wywołuje uszkodzenie włókien elastynowych i stymuluje syntezę elastyny. Dodatkowo dochodzi do degradacji włókien kolagenowych, które odpowiedzialne są za elastyczność i wytrzymałość skóry.

Fotostarzenie skóry fot. panthermedia

Promieniowanie UV wzmaga produkcję aktywnych form tlenu. Powstają aktywne formy tlenu cząsteczkowego – nadtlenek wodoru, tlen singletowy, aninorodnik ponadtlenkowy, rodnik hydroksylowy.

Aktywują one receptory błonowe. Są one odpowiedzialne również za zwiększoną peroksydaję lipidów, co prowadzi do uwolnienia ceramidów i kwasu arachidonowego. Zwiększenie puli ceramidów w naskórku może powodować apoptozę keratynocytów.

Ostatnie badania wykazały, że również intensywne promieniowanie cieplne może powodować przedwczesne starzenie się skóry – tzw. termostarzenie. W ciepły dzień temperatura wewnątrz skóry właściwej może wzrosnąć w ciągu 20 minut do 40-43°C. Dochodzi do degradacji kolagenu i elastyny oraz rozwoju posłonecznej elastozy. Naświetlanie skóry promieniowaniem UVB może wywołać stan immunopresji oraz tolerancji immunologicznej.

Nie powoduje to wygaszenia całego układu odpornościowego, natomiast skutkuje indukcją immunotolerancji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Patrycja Ata, Sławomir Majewski - Fotostarzenie skóry. Przegl Dermatol 2013, 100, 178–183

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze