Zaloguj
Reklama

Fitoterapia w pielęgnacji cery

Zmarszczki u dojrzałej kobiety
Fot. medforum
Zmarszczki u dojrzałej kobiety
(0)

Zioła oraz ich lecznicze właściwości znane są człowiekowi od zarania dziejów. Do połowy XIX wieku, preparaty lecznicze w dużej mierze oparte były jedynie na składnikach roślinnych. Zioła, swoje zastosowanie znalazły również w dermatologii i kosmetyce, pomagając w pielęgnacji cery oraz utrzymaniu jej dobrego stanu. W zależności od rodzaju cery oraz problemów jakie są z nią związane, świat roślin dostarcza wielu rozwiązań.

Reklama

Świat roślin, od najdawniejszych czasów dawał człowiekowi zabezpieczenie i możliwości w postaci pokarmu ale również pomagał przynosić ukojenie w cierpieniu dzięki leczniczym właściwościom ziół, z których człowieka korzysta od zarania dziejów. Do połowy XIX wieku, leki stosowane w medycynie, bazowały w bardzo dużej mierze, właśnie na roślinach i ich leczniczych właściwościach. Samo ziołolecznictwo ma bardzo długą tradycję oraz zakorzenione jest w wielu kulturach.

Znana nam dziś fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, jest leczeniem schorzeń za pomocą substancji pochodzenia roślinnego, stosowanych w różnych formach, takich jak napary, nalewki, wyciągi czy mieszanki. Dużym walorem tego typu substancji jest łagodne działanie i brak toksyczności, stąd też fitoterapia chętnie stosowana jest w dermatologii i kosmetyce.

Pielęgnacja skórny za pomocą ziół, powinna być przemyślana i dostosowana do jej potrzeb, z doborem preparatów roślinnych o odpowiednich dla niej właściwościach.

Cera normalna początkowo nie wymaga specjalnej pielęgnacji a jedynie utrzymania w odpowiedniej czystości, jednak z wiekiem przechodzi ona w cerę suchą, co sprzyja pojawianiu się zmarszczek więc pomocne w utrzymaniu jej dobrego wyglądu będą zioła, zawierające śluz czyli lipa, prawoślaz, len czy kozieradka.


Cera normalna, fot. panthermedia

W przypadku cery suchej, już na początku konieczne jest zastosowanie ziół zawierających śluz, a także zioła zwierające pektyny i związki krzemu, które chronią skórę przed utratą wilgoci. I tu z pomocą przychodzi lipa oraz siemię lniane, posiadające właściwości ochronne przez utratą zbyt dużej ilości tłuszczy czy wody ale również przeciwdziałające naturalnej tendencji skóry suchej do łuszczenia się.

Cera tłusta wymaga zastosowania preparatów ziołowych, z roślin, które mają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Do takich ziół należą dziurawiec czy łopian. Ważne są również właściwości ściągające, jakie posiada na przykład pokrzywa oraz właściwości rozmiękczające, które charakteryzują siemię lniane.

Cera mieszana nastręcza najwięcej problemów w pielęgnacji, gdyż poszczególne jej strefy, należy traktować oddzielnie i stosować substancje zależne od potrzeb danego obszaru skóry.

Istnieje wiele możliwości stworzenia preparatów roślinnych jakie można zastosować w pielęgnacji skóry. Można stworzyć napary, nalewki, odwary, mceraty, okłady, kompresy, kataplazmy, oleje, octy bądź maski ziołowe. W zależności od potrzeb naszej skóry, świat rośli ma szeroki wachlarz propozycji, dzięki którym cera będzie utrzymana w dobrej kondycji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Ziołolecznictwo i kosmetyka naturalna” [w:] „Kosmetyka stosowana” Joanna Dylewska-Grzelakowska, Warszawa, 1999

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze