Zaloguj
Reklama

Działania niepożądane przy doustnym stosowaniu izotretinoiny

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(1)

W czasie terapii izotretinoiną obserwujemy szereg działań ubocznych. Największym problemem jest jej silna teratogenność. Wśród pozostałych objawów niepożądanych większość ma charakter przejściowy. Rzadko stwierdza się występowanie poważnych zaburzeń, które są wskazaniem do zaprzestania leczenia.

Reklama

Teratogenne działanie izotretinoiny

Stosowanie izotretinoiny, jak również innych retinoidów, jest absolutnie zakazane u kobiet w ciąży. Uszkodzenia płodu spowodowane retinoidami sa bardzo poważne. Należą do nich nieprawidłowości w centralnym układzie nerwowym, uszkodzenia uszu, wady układu sercowo-naczyniowego, oczu i szkieletu. Dlatego konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji w czasie leczenia i 6 tygodni po jego zakończeniu. Czas ten jest wystarczający na całkowite wydalenie izotretinoiny z organizmu.

Działania uboczne na skórę i śluzówki

W początkowym okresie leczenia izotretinoiną może wystąpić nawet zaostrzenie zmian trądzikowych. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z głębokimi zmianami naciekowymi. Pogorszenie to ustępuje zwykle w ciągu 2-4 tygodni. Natomiast u prawie wszystkich pacjentów dochodzi do wysuszenia warg i zapalenia czerwieni wargowej, a także wysuszenia błon śluzowych jamy ustnej. Stwierdza się również suchość i kruchość śluzówki nosa, które są przyczyną częstych krwawień. Może występować suchość i świąd całej skóry. W czasie leczenia może pojawić się zwiększona wrażliwość na światło, dlatego należy unikać nadmiernych ekspozycji na naturalne (słońce) i sztuczne (solaria) promieniowanie.

Przy stosowaniu izotretinoiny stwierdza się suchość oczu, zmętnienie rogówki, obniżenie ostrości wzroku w nocy i zapalenie rogówki. Zmiany te zwykle ustępują po zaprzestaniu leczenia. W przypadku wystąpienia suchości oczu pomocne może być zastosowanie maści nawilżających lub tzw. sztucznych łez. Może wystąpić nietolerancja soczewek kontaktowych, która może wymagać noszenia okularów podczas trwania leczenia. Istnieją również doniesienia na temat pogorszenia widzenia w ciemności i zmian w percepcji kolorów. W przypadku występowania tych zaburzeń należy koniecznie poinformować o nich lekarza prowadzącego.

Ogólnoustrojowe działania uboczne

Zaburzenia kostno-stawowe i mięśniowe

W czasie leczenia stwierdzano występowanie bólów mięśni i stawów, zwłaszcza u pacjentów wykonujących intensywne ćwiczenia fizyczne. Dlatego w czasie leczenia należy ograniczyć wysiłek fizyczny, jeśli normalnie jest on bardzo częsty i intensywny.

Wpływ na centralny układ nerwowy

Sporadycznie stwierdza się objawy łagodnego podwyższenia ciśnienia śródczaszkowego, jak bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia. w przypadku występowania długotrwałego bólu głowy z towarzyszącymi nudnościami czy wymiotami, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
 


fot. ojoimages
 

U niektórych pacjentów leczonych izotretynoiną stwierdzano zmiany nastroju, niepokój, a także występowanie lub nasilanie depresji. U pojedynczych osób pojawiały się myśli samobójcze, próby samobójcze i samobójstwa. Także o wszystkich zmianach nastroju należy informować lekarza prowadzącego w czasie wizyt kontrolnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze