Zaloguj
Reklama

Dermatologiczne aspekty kriochirurgii

Lekarze po udanej operacji
Fot. pantherstock
Lekarze po udanej operacji
(0)

Kriochirurgia jest metodą doprowadzania tkanek do martwicy, za pomocą zamrażania. Jest to metoda leczenia z powodzeniem stosowana w dermatologii, do leczenia zmian o charakterze nowotworowym, wirusowym, naczyniowym czy w przypadku dermatoz. Jak każda metoda leczenia ma ona swoje zalety i wady. W celu uniknięcia niepożądanych skutków zastosowania kriochirurgii, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz stosowanie profilaktyki zapobiegającej powikłaniom.

Reklama

Kriochirurgia jest często wykorzystywaną metodą pracy w praktyce specjalistów z zakresu dermatologii. Jej kluczowe działanie polega na zniszczeniu tkanek, w określonej lokalizacji, co oznacza miejscowe działanie kriochirurgiczne. Kontrolowane w ten sposób zniszczenie żywej tkanki, polega na zasadzie oddziaływania niskiej temperatury. Najskuteczniejszym środkiem oddziaływania jest zastosowanie ciekłego azotu, którego temperatura oscyluje na poziomie -195 °C, a podawany jest za pomocą specjalistycznej aparatury, z wykorzystaniem sond kontaktowych lub też z zastosowaniem aplikacji natryskowej.

Metoda natryskowa

„Spot freeze”, czyli metoda natryskowa, wykorzystywana jest do leczenia ognisk zamykających się w obszarze 2 cm, a jeśli z wykorzystaniem tej metody, podejmuje się leczenie ognisk większych, konieczne jest podzielenia ich na segmenty o powierzchni 2 cm, które poddaje się etapowemu zamrażaniu.

Metoda kontaktowa

Równie często stosowaną metodą, jest metoda aplikacyjna inaczej zwana kontaktową. Dzięki różnorodności końcówek w specjalistycznej aparaturze, możliwe jest leczenie zmian o powierzchni od kilku do kilkunasty centymetrów. Jeśli podejmuje się leczenie tą metodą, zmian czy wykwitów o większej powierzchni, wykorzystać można technikę nakładających się pól, co pozwala na ograniczenie zastosowania tej metody jedynie na zmienionym obszarze, bez ryzyka uszkodzenia tkanek otaczających.

Mechanizm działania

Kriochirurgia bazuje na oddziaływaniu bardzo niskiej temperatury. Szybki obniżenie temperatury w tkankach, powoduje powstawanie kryształków zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz komórki, co prowadzi do pękania błony komórkowej oraz zahamowania syntezy DNA w komórce, jak również wszelkich, niekorzystnych zmian i procesów zachodzących w komórkach. Uzyskana w ten sposób martwica tkanek, uzyskiwana jest dzięki procesowi powolnego zamrażania, gdzie kluczowe znaczenie ma prawidłowe przygotowanie pola zabiegu. Do tego celu, na kilka dni przed wykonywanym zabiegiem, stosuje się preparaty z kwasem salicylowym lub mocznikiem.

Zastosowanie

Kriochirurgia jest często stosowaną metodą leczenia wszelkich zmian nowotworowych, jednak posiada ona również szerokie zastosowanie w leczeniu nienowotworowych zmian, takich jak brodawki wirusowe, mięczaki zakaźne, zmiany naczyniowe, brodawki łojotokowe, włókniaki czy bliznowce. Jest to również metoda, która może być wspomagającą metodą leczenia w różnego rodzaju dermatozach.

fot. panthermedia

Leczenie zmian nowotworowych i przednowotworowych

W odniesieniu do zmian nowotworowych oraz do stanów przedrakowych, kriochirurgia ma na celu uzyskanie martwicy tkanki, w takim zakresie, w jakim zmiana usunięta byłą w sposób chirurgiczny. Dodatkowo, podczas zabiegu, konieczne jest pozostawienie marginesu zdrowej tkanki, w granicach od 0,5 do 1 cm dookoła zmiany. Kriochirurgia jest metodą leczenia, wykorzystywaną głównie do leczenia zmian, które z różnych powodów, nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, stąd często wykorzystywana jest w przypadku osób starszych, a także u pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór podnaskórkowy czy nowotwór kolczastokomórkowy, który swoją etiologię ma w ogniskach związanych z rogowaceniem słonecznym, a sama zmiana ma równe, wyraźnie oddzielone brzegi i zajmuje obszar do 1 cm. Często w leczeniu kriochirurgicznym, dodatkowo stosuje się metody mające na celu uzyskanie dobrego efektu estetycznego na skórze. Mowa tutaj o jednoczesnym zastosowaniu metody fotodynamicznej czy następczym stosowaniu imiwimodu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Kriochirurgia w medycynie estetycznej i dermatologii” M. Kolanko [w:] Aesthetica nr. 4

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze