Zaloguj
Reklama

Co sprawia, że mamy suchą lub tłustą skórę?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(4)

Wyróżniamy trzy podstawowe typy skóry – tłustą, suchą oraz wrażliwą. Niektórzy ludzie mogą mieć różny typ skóry w zależności od miejsca. Dodatkowo może to ulegać zmianie w miarę upływu czasu.

Reklama

Na wygląd naszej cery mają wpływ różne czynniki. Zawartość wody determinuje elastyczność a lipidy miękkość skóry. W przypadku zmieszania typów skóry mogą wystąpić nadmiernie rozszerzone pory, zaskórniki a cera staje się błyszcząca. Wysuszenie skóry może być spowodowane przez czynniki genetyczne.

Dużą rolę odgrywają zmiany hormonalne i proces starzenia. Negatywny wpływ wywierają częste zmiany temperatur. Jest to istotne szczególnie zimą, kiedy narażamy naszą skórę na działanie zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego, wysuszonego przez ogrzewanie powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wysuszająco działa również promieniowanie UV.

Jeśli planujemy się opalać należy użyć kremu nawilżającego. Ważne jest unikanie długich, zbyt ciepłych lub zbyt zimnych kąpieli. Nie powinno się stosować kosmetyków o działaniu wysuszającym. Warto uzupełnić dietę o odpowiedni dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę A, która jest niezbędna do regeneracji skóry.

Witamina C potrzebna jest do wytwarzania kolagenu. Przy zakupie kosmetyków zwróćmy uwagę na ich skład. Aceton, alkohol, kamfora, cytrusy, eukaliptus, mentol oraz mięta mają fatalne działanie na skórę.

Tłusta cera wiąże się z rozszerzonymi porami, matowością lub błyszczeniem skóry oraz powstawaniem takich zmian jak zaskórniki czy pryszcze. Powodem jest nadmierna produkcja sebum. Cera może być mniej lub bardziej tłusta w zależności od pory roku i pogody. Łatwo zauważyć, że latem skóra ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania.

Czynnikami wpływającymi na stan skóry są stres oraz narażenie na wysokie temperatury lub wilgoć. Warto zaznaczyć, że ten typ cery charakterystyczny jest dl osób w okresie dojrzewania, co ma związek z dużym wahaniem poziomu hormonów.

U kobiet istnieje duża zależność między stanem cery a cyklem menstruacyjnym. Należy używać kosmetyków nie zawierających olejów oraz alkoholu. Ważne jest odpowiednia higiena skóry. Kosmetyki należy stosować z rozsądkiem, ostatnie czego chcemy to przesuszenie skóry. Plusem jest fakt, że cera tłusta wolniej się starzeje i nie ma tendencji do postawania zmarszczek.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze