Zaloguj
Reklama

Co robić by nie mieć suchej skóry?

Zdrowy tryb życia
Fot. Shutterstock
Zdrowy tryb życia
(3)

Coraz więcej osób zgłasza się do dermatologa z problemem suchej skóry. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także mężczyzn i dzieci, może obejmować skórę twarzy, dekoltu, brzucha, pleców czy nóg. Każdego dnia narażeni jesteśmy na działanie różnego rodzaju czynników, które mogą prowadzić do tego problemu. Kluczową kwestią pozostaje nie tylko odpowiednia pielęgnacja naszej skóry, ale także prawidłowe odżywianie się. Co zrobić gdy mamy suchą skórę?

Reklama

Sucha skóra jest najczęściej matowa, mniej elastyczna, szorstka a także bardzo cienka. U wielu osób pojawia się także silna tendencja do teleangiektazji i silne swędzenie skóry w miejscach bardzo przesuszonych. Towarzyszy temu łuszczenie się, pieczenie, świąd a także pękanie (zwłaszcza na dłoniach i piętach). Jest ono szczególnie bolesne i w większości przypadków zmiany te bardzo długo się goją.

Czynnikami, które mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry są m.in.: warunki atmosferyczne (silne wiatry, suche powietrze, mróz, promieniowanie UV), detergenty, klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów, przebywanie na słońcu, korzystanie z solarium. Nie można także zapomnieć o noszonych przez nas ubraniach a także wodzie, na którą niektórzy z nas mają alergię. Niewłaściwa bądź zbyt częsta pielęgnacja skóry także może prowadzić do problemów z jej kondycją. Nadmierna suchość skóry pogłębia się wraz z wiekiem a wpływ ma na to zmniejszona produkcja estrogenów.

Jeśli chcemy by nasza skóra była odpowiednio nawilżona, gładka, elastyczna i miała ładny kolor musimy o nią zadbać. Płaszcz ochronny skóry należy wspomagać za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Nasze płyny do kąpieli, kremy, balsamy do ciała oraz maski powinny zawierać m.in.: węglowodany, glicynę oraz glikole. Nie można zapomnieć także o kwasie mlekowym, masłowym, aminokwasach, wazelinie, woskach, olejach roślinnych, kwasie hialuronowym oraz AHA, lanolinie czy moczniku. Pamiętajmy także o tym by odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych do jego funkcjonowania składników. To co jemy oraz pijemy ma także wpływ na kondycję naszej skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze