Zaloguj
Reklama

Co powinna zawierać zimowa kosmetyczka?

Pielęgnacja skóry zimą
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry zimą
(5)

Zimą skóra jest spierzchnięta, przesuszona i swędząca. Wpływ na to ma nadejście dużo niższych temperatur, wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz i gorącego, suchego w pomieszczeniach. W porze zimowej należy stosować do pielęgnacji skóry głównie produkty nawilżające oraz odżywiające skórę.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki krem wybrać?
  2. Balsamy do ciała
  3. Zmiana podkładu 
  4. Pudrowi sypkiemu powiedz „nie”
  5. Kosmetyki tylko wodoodporne
  6. Istotna jest regeneracja
  7. Pamiętaj o…

Nasza kosmetyczka w zimie powinna przejść małą modernizację. Używane kosmetyki ochronne powinny być zdecydowanie tłustsze i gęstsze.

Ważne! Zimą gruczoły łojowe pracują wolniej, skóra z mniejszą ilością sebum jest bardziej podatna na odwodnienie, a także przesuszenie.

Jaki krem wybrać? 

Wybór kremu jest niezmiernie istotny. Krem stosowany na dzień powinien spełniać kilka funkcji – odżywiać i chronić przed wiatrem oraz chłodem. Ważne! Dobrze, gdy krem jest wzbogacony witaminą E i aloesem.  

Kremy do twarzy powinny w swoim składzie posiadać:

  • kwas hialuronowy, chroniący przed powstawaniem zaczerwienień, jak i pękaniem naczynek krwionośnych,
  • ceramidy, które uszczelniają i dzięki temu zapobiegają odparowaniu wody,
  • naturalny składnik ochronny (NMF), zazwyczaj to mieszaniny różnych związków (m.in. aminokwasy, mleczany sodu),
  • filtry UVA i UVB – pochłaniające promieniowanie UV.

Jak już była mowa powyżej, krem stosowany w zimie musi być tłusty – zostawia on na skórze tłusty film, dzięki czemu woda pozostaje w naskórku, nie ulega zamarznięciu, chroni przed mrozem oraz wiatrem.

Ważne! Czasem kremy tłuste w swoim składzie zawierają substancje komedogenne, które mają wpływ na powstawanie na skórze niedoskonałości (m.in. zaskórników). Po przyjściu do domu należy krem zmyć i delikatnie oczyścić skórę twarzy. 

Balsamy do ciała  

Nie tylko skóra twarzy potrzebuje innej pielegnacji zimą, to samo dotyczy ciała. W porze zimowej należy stosować balsamy, które wzbogacone są: 

  • mocznikiem,
  • gliceryną,
  • olejem aragonowym,
  • masłem shea,
  • pantenolem,
  • alantoiną.

Ważne! Balsam stosowany zimą powinien zawierać składniki, które odnowią lipidowy płaszcz ochronny, delikatnie natłuszczą oraz ochronią przed działaniem wolnych rodników. 

Pielęgnacja skóry twarzy zimą, fot. panthermedia

Zmiana podkładu 

Fluidy stosowane zimą powinny przede wszystkim zawierać mniej wody. Warto używać produktów z silikonem (trwalsze na twarzy nawet w duży mróz). Najlepsze są podkłady w kompakcie lub w postaci gęstego kremu (musu).

Ważne! Produkty tego typu charakteryzują się odpornością na zmiany temperatury. Nie bez znaczenia jest także większa zawartość w nich pigmentów, które gwarantują dobre krycie, dzięki czemu unikniemy zaczerwienień (m.in. nos).

Pudrowi sypkiemu powiedz „nie”  

Zimą należy zrezygnować z pudru sypkiego. Jego używanie wpływa na przesuszenie skóry, a także powoduje wrażenie, jakby była popękana.

Ważne! Stosuj korektor w kolorze zielonym, idealnie zatuszuje czerwony nos oraz policzki. Najlepszy jest korektor w kremie.

Kosmetyki tylko wodoodporne 

Tusz do rzęs, szminka, kredka do oczu powinny być wodoodporne, inaczej nie utrzymają się na skórze.

W porze zimowej istotna jest ochrona ust. Warto zakupić sobie tłusty balsam bądź pomadkę i smarować nimi usta przed każdym wyjściem na dwór. Uchroni to nas przed takimi objawami, jak spierzchnięcie czy popękanie.

Ważne! Szminka powinna w swoim składzie zawierać wosk (naturalny lub syntetyczny)

Istotna jest regeneracja 

W porze zimowej należy zadbać o regenerację skóry, warto stosować:

  • peeling, który nie tylko usunie obumarłe komórki naskórka, ale ponadto sprawi, że lepiej wchłoną się w głębsze warstwy skóry substancje aktywne zawarte w stosowanych kremach,
  • serum nawilżające z kwasem hialuronowym i witaminami oraz składnikami pobudzającymi skórę do odnowy,
  • balsamy regenerujące – masując skórę, pobudza się krążenie, w efekcie skóra uzyskuje świeżość oraz łagodny koloryt.  

Pamiętaj o… 

W zimowej pielęgnacji nie wolno zapominać o dłoniach i włosach. W przypadku tych pierwszych należy używać kremów lekkich, które szybko wchłaniają się. Przed snem warto posmarować dłonie tłustym kremem (odpowiednio je nawilży). Włosy w porze jesiennej i zimowej mają tendencję do elektryzowania się, dlatego też należy stosować szampony lekko obciążające je. Ponadto używać odżywek przeciwdziałających wypadaniu włosów (w zimie jest z tym problem) oraz naturalnych olejków (raz w tygodniu).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze