Zaloguj
Reklama

Co powinna zawierać zimowa kosmetyczka?

Pielęgnacja skóry zimą
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry zimą
(5)

Zimą skóra jest spierzchnięta, przesuszona i swędząca. Wpływ na to ma nadejście dużo niższych temperatur, wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz i gorącego, suchego w pomieszczeniach. W porze zimowej należy stosować do pielęgnacji skóry głównie produkty nawilżające oraz odżywiające skórę.

Reklama

Nasza kosmetyczka w zimie powinna przejść małą modernizację. Używane kosmetyki ochronne powinny być zdecydowanie tłustsze i gęstsze.

Ważne! Zimą gruczoły łojowe pracują wolniej, skóra z mniejszą ilością sebum jest bardziej podatna na odwodnienie, a także przesuszenie.

Jaki krem wybrać?

Wybór kremu jest niezmiernie istotny. Krem stosowany na dzień powinien spełniać kilka funkcji – odżywiać i chronić przed wiatrem oraz chłodem.

Ważne! Dobrze, gdy krem jest wzbogacony witaminą E i aloesem.  

Kremy do twarzy powinny w swoim składzie posiadać:

  • kwas hialuronowy, chroniący przed powstawaniem zaczerwienień, jak i pękaniem naczynek krwionośnych,
  • ceramidy, które uszczelniają i dzięki temu zapobiegają odparowaniu wody,
  • naturalny składnik ochronny (NMF), zazwyczaj to mieszaniny różnych związków (m.in. aminokwasy, mleczany sodu),
  • filtry UVA i UVB – pochłaniające promieniowanie UV.

Jak już była mowa powyżej, krem stosowany w zimie musi być tłusty – zostawia on na skórze tłusty film, dzięki czemu woda pozostaje w naskórku, nie ulega zamarznięciu, chroni przed mrozem oraz wiatrem.

Ważne! Czasem kremy tłuste w swoim składzie zawierają substancje komedogenne, które mają wpływ na powstawanie na skórze niedoskonałości (m.in. zaskórników). Po przyjściu do domu należy krem zmyć i delikatnie oczyścić skórę twarzy. 

Balsamy do ciała 

Nie tylko skóra twarzy potrzebuje innej pielegnacji zimą, to samo dotyczy ciała. W porze zimowej należy stosować balsamy, które wzbogacone są: 

  • mocznikiem,
  • gliceryną,
  • olejem aragonowym,
  • masłem shea,
  • pantenolem,
  • alantoiną.

Ważne! Balsam stosowany zimą powinien zawierać składniki, które odnowią lipidowy płaszcz ochronny, delikatnie natłuszczą oraz ochronią przed działaniem wolnych rodników. 

fot. panthermedia

Zmiana podkładu

Fluidy stosowane zimą powinny przede wszystkim zawierać mniej wody. Warto używać produktów z silikonem (trwalsze na twarzy nawet w duży mróz). Najlepsze są podkłady w kompakcie lub w postaci gęstego kremu (musu).

Ważne! Produkty tego typu charakteryzują się odpornością na zmiany temperatury. Nie bez znaczenia jest także większa zawartość w nich pigmentów, które gwarantują dobre krycie, dzięki czemu unikniemy zaczerwienień (m.in. nos).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze