Zaloguj
Reklama

Choroby wieku dziecięcego przebiegające z manifestacją skórną

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Dziecko w wieku niemowlęcym
Fot. Panthermedia
Dziecko w wieku niemowlęcym
(0)

Okres noworodkowy, niemowlęcy i wczesnodziecięcy jest czasem w życiu dziecka, w którym po raz pierwszy mogą pojawić się różne symptomy wskazujące na rozwijającą się chorobę o przebiegu ostrym lub przewlekłym. U dzieci, ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy, występujące objawy mogą być nasilone nieco bardziej niż u osób dorosłych. Rodzice często obserwują towarzyszące zmiany skórne: zaczerwienienie, obrzęk, grudki, krostki czy łuszczenie, które budzą duży niepokój. Czy faktycznie każdą zmianą skórną powinniśmy się martwić? 

Reklama

Spis treści:

  1. Manifestacja skórna u dzieci: alergiczny wyprysk kontaktowy
  2. Manifestacja skórna u dzieci: łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy)
  3. Manifestacja skórna u dzieci: pieluszkowe zapalenie skóry
  4. Manifestacja skórna u dzieci: trądzk noworodkowy i niemowlęcy
  5. Manifestacja skórna u dzieci: podsumowanie

Manifestacja skórna u dzieci: alergiczny wyprysk kontaktowy

Wyprysk (egzema), należy do najczęstszych chorób skóry i oznacza jej stan zapalny. Alergiczny wyprysk kontaktowy to stan zapalny rozwijający się na podłożu alergicznym. Do najczęstszych alergenów kontaktowych u dzieci należą: nikiel, balsam peruwiański, neomycyna i lanolina. Podstawowym wykwitem w tej przypadłości jest grudka, która przekształca się w pęcherzyk, a ten z kolei w nadżerkę, która z czasem zmienia się w strupek. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd i łuszczenie naskórka. Wykwity pojawiają się w miejscach kontaktu alergenu ze skórą, dlatego warto zwrócić uwagę, czy na ubranku dziecka nie znajdują się metalowe zapinki powodujące odczyn zapalny. Dokładna obserwacja dziecka oraz dogłębna analiza, z jakimi przedmiotami dziecko miało kontakt, znacznie ułatwia postawienie diagnozy. Jeśli jednak wywiad nie wskazuje jednoznacznie na przyczynę alergii, wykonuje się płatkowe testy skórne. Leczenie polega na unikaniu kontaktu z alergenem oraz stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.

Manifestacja skórna u dzieci: łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy)

Łojotokowe zapalenie skóry dotyczy najczęściej niemowląt i pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych tygodni życia i występuje w postaci potocznie zwanej ciemieniuchą lub czepcem kołyskowym. Mechanizm powstawania tych zmian nie został do końca wyjaśniony. Przypuszcza się, że spowodowane są one nadmierną pracą gruczołów łojowych, za którą odpowiadają hormony matki, a konkretniej androgeny. Zmiany pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, ale mogą także pojawić się na czole, małżowinach usznych, policzkach, szyi, tułowiu czy kończynach. Gdy dochodzi do bakteryjnego nadkażenia zmian, z łuszczącej się skóry może sączyć się żółtawa wydzielina. Wtedy też niezbędna jest wizyta u specjalisty dermatologa, gdyż prawdopodobnie konieczne będzie włączenie antybiotyku. Niepowikłaną ciemieniuchę należy traktować jedynie maściami natłuszczającymi oraz grzebieniem, czyli zwyczajnie stopniowo ją wyczesywać.

Manifestacja skórna u dzieci: pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry (napkin dermatitis) jest stanem zapalnym skóry o charakterze wyprysku, plam, grudek, pęcherzyków czy złuszczanie naskórka, zlokalizowane tylko w miejscach przylegania pieluszki. Czynnikami, które sprzyjają wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry, są: wilgoć i maceracja naskórka, zasadowe pH moczu, obecność drożdżaków, długotrwała antybiotykoterapia, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, biegunki oraz niewystarczająca higiena skóry. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wzmożenie zasad higieny oraz właściwej pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej. W przypadku wystąpienia krost czy miodowożółtych strupków należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, może to bowiem świadczyć o bakteryjnym lub grzybiczym nadkażeniu.

Manifestacja skórna u dzieci, fot. panthermedia

Manifestacja skórna u dzieci: trądzk noworodkowy i niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy występuje u ok. 20% dzieci i objawia się pod postacią drobnych zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych, a niekiedy guzków podskórnych. Uważa się, ze zmiany te powstają w wyniku pobudzenia hormonalnego gruczołów łojowych przez androgeny produkowane zarówno przez matkę, jak i dziecko. Zdarza się niekiedy, że trądzik pojawia się u dzieci w wyniku stosowania olejów mineralnych do pielęgnacji. Kondycja skóry dziecka zazwyczaj poprawia się po ich odstawieniu, a wprowadzeniu specjalistycznych preparatów: kosmetyków przeznaczonych do skóry noworodków i niemowląt. Ważne jest, by zmiany skórne obejrzał lekarz, chociaż zazwyczaj nie wymagają one specjalistycznego leczenia, skłaniają jednak do poszukiwania innych objawów mogących sugerować podwyższony poziom androgenów oraz występowanie nieprawidłowych źródeł androgenów pochodzących z zewnątrz lub produkowanych przez organizm dziecka.

Manifestacja skórna u dzieci: podsumowanie

Jak widać, zmiany skórne występują u dzieci bardzo często. Ważne jest, by zawsze bacznie obserwować własne dziecko oraz fotografować wykwity, co zdecydowanie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Choć nie wszystkie wysypki, grudki czy krostki są oznaką poważnego procesu chorobowego, zawsze należy konsultować nowe objawy ze swoim pediatrą w celu uniknięcia powikłań.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Dréno B.: What is new in the pathophysiology of acne, an overview. J. Eur. Acad. Dermatol. Venereol., 2017; supl. 5: 8–12

    2. Simpson E.L., Paller A.S., Boguniewicz M. i wsp.: Crisaborole ointment improves quality of life of patients with mild to moderate atopic dermatitis and their families. Dermatol. Ther. (Heidelb), 2018; doi: 10.1007/s13555-018-0263-0

    3. Seger E.W., Wechter T., Strowd L. i wsp.: Relative efficacy of systemic treatments for atopic dermatitis. J. Am. Acad. Dermatol., 2018: pii: S0190-9622(18)32669–0. doi: 10.1016/j.jaad.2018.09.053

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze