Zaloguj
Reklama

Zmiana struktury włosów

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Wizyta u fryzjera
Fot. ojoimages
Wizyta u fryzjera
(4)

Do zmiany struktury włosów może prowadzić ich niewłaściwa pielęgnacja lub różne stany chorobowe.

Reklama

Negatywny wpływ ma nadmierne i niewłaściwe czesanie, trwała ondulacja, obcinanie tępymi narzędziami, prostowanie, używanie suszarek lub lokówek ze zbyt gorącym powietrzem orz działanie słonej wody. Zmiany najczęściej dotyczą jasnowłosych kobiet.

Włosy paciorkowate to rzadkie, dziedziczne zaburzenie struktury włosów. Zmiany polegają na występowaniu we włosach zwężeń i wrzecionowatych rozszerzeń. Włosy są suche, matowe, szorstkie i łatwo się łamią w obrębie cienkich segmentów. Ich końce mogą pozostać w mieszkach włosowych co daje wrażenie gęsiej skórki. Dodatkowo czasem odnotowuje się rozlane łysienie lub przerzedzenie włosów. Istnieje również postać rzekoma objawiająca się okrągławymi rozszerzeniami w nieregularnych odstępach.

Trichotiodystrofia związana jest z defektem metabolicznym siarki. Włosy są kruche i łamliwe. Mają prawidłową barwę, może pojawić się łysienie plackowate. Aktualnie nie ma metod skutecznego leczenia.

Rozszczep podłużny włosa występuje szczególnie u osób mających długie włosy. Zmiana polega na rozszczepieniu podłużnym końca włosa. Najczęściej powodem jest niewłaściwe czesanie, trwała ondulacja lub urazy mechaniczne.

Włosy węzełkowate powstają bardzo łatwo, gdy włosy są suche lub skręcone wskutek czesania. Leczenie polega na obcięciu włosów, które odrastają prawidłowe.

Włosy bańkowate w 90% przypadków dotyczą kobiet. Pod mikroskopem stwierdza się przestrzenie podobne do banieczek w łodygach włosów. Powstają w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub zabiegów takich jak farbowanie, lokowanie i suszenie. Włosy odrastają prawidłowe po zaprzestaniu zabiegów.

Rozszczep węzłowaty włosa objawia się makroskopowymi guzkami. Większość przypadków spowodowana jest niewłaściwą pielęgnacją i zabiegami upiększającymi. Wyróżnia się dwa typy nabytego rozszczepu włosa. Postać proksymalna występuje u rasy czarnej i ma tendencję do samoistnego ustępowania. Postać dystalna dotyczy rasy białej i Azjatów. Jest to forma przewlekła, nie reagująca na terapię.

U chorych na zespół włosów niedających się uczesać włosy rosną bardzo wolno lub wcale i nie dają się uczesać. W większości przypadków są jasne, niesforne i suche. Dodatkowo może występować rozlane łysienie. Czasem z wiekiem dochodzi do poprawy.

Włosy obrączkowate poznamy po naprzemiennym występowaniu kilkumilimetrowych jasnych i ciemnych odcinków. Zmiany pojawiają się zaraz po urodzeniu. Odnotowuje się różnice w zawartości melaniny.

Włosy skręcone cechuje przypłaszczenie włosów i ich skręcenie o 180° wzdłuż osi długiej. Schorzenie zaczyna się w wieku niemowlęcym. Wtedy włosy są łamliwe i przerzedzone. Zmiany częściej dotyczą kobiet jasnowłosych. Skóra głowy jest sucha wskutek zaniku gruczołów łojowych. Włosy te mogą wskazywać na wiele chorób, takich jak zespół Menkesa, Bjornstada, Bazeksa, Crandalla czy innych dysplazji ektodermalnych.

Włosy wełniste można opisać jako cienkie, rozszczepione, łamliwe i trudne do czesania. Niektórzy chorzy mają ograniczoną kępkę włosów wełniastych. Zmiany umiejscowione są ogniskowo.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Congenital and acquired changes of hair structure = Anna Lis-Święty, Dominika Wcisło-Dziadecka, Iwona Rogala-Poborska, Dorota Trzmiel [w] Postępy Dermatologii i Alergologii 2007; XXIV, 6: 282–289

Reklama
(4)
Komentarze