Ulga dla skóry atopowej. Jak łagodzić objawy AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba cywilizacyjna o podłożu genetycznym. Suchość, świąd skóry, zaczerwienienie i podrażnienie towarzyszą chorym każdego dnia, dlatego poprawa codziennego komfortu życia to priorytet osób z atopią. Badania pokazują, że działanie potrójnego kompleksu przeciwzapalnego złożonego z kwasu laktobionowego, pantenolu i gliceryny ma kluczowe znaczenie w codziennej pielęgnacji atopików. Wskazują także, że wyciszenie objawów AZS jest możliwe.
Po pierwsze, nawilżanie
Wyzwanie numer jeden w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry to suchość. Przesuszenie niesie ze sobą dotkliwy świąd i podatność na podrażnienie, pękanie oraz alergię. Odwodniona skóra traci swoją naturalną barierę ochronną, przez co może być narażona na nadkażanie. Koło się zamyka i pojawiają się kolejne dolegliwości. Jak wskazują eksperci, głównym zadaniem atopików w codziennej pielęgnacji jest maksymalna dbałość o częste i efektywne nawilżanie ciała.
Po drugie, eliminowanie podrażnień
Skóra atopowa często bywa podrażniona, zaczerwieniona, a w konsekwencji – nie tylko staje się podatna na zakażenia bakteryjne, ale także, niestety, dotkliwie piecze i sprawia dyskomfort. Kluczowe w opiece nad skórą atopową jest, wobec tego, skuteczne eliminowanie podrażnień.
Po trzecie, zapobieganie nawrotom AZS
Atopowe Zapalenie Skóry oznacza naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia i remisji choroby. Na nasilenie objawów wpływają, w dużej mierze, czynniki zewnętrzne, takie jak szorstkie ubrania, niewłaściwe, drażniące środki do prania i mycia, gorące kąpiele oraz niedelikatne wycieranie ciała po myciu. To tylko niektóre elementy, których należy unikać. Hasło-klucz to delikatna pielęgnacja.
– Skóra atopowa uczy nas cierpliwości. W przypadku pielęgnacji, konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków i systematyczne, delikatne postępowanie. Bez gorącej wody i długich kąpieli. Bez kosmetyków o mocnych zapachach, a także bez szorstkich swetrów i ręczników – powiedziała Agnieszka Kowalska.
Uciążliwe objawy Atopowego Zapalenia Skóry to codzienność, ale… nie konieczność. Badania pokazują, że negatywne skutki schorzenia można minimalizować poprzez odpowiednią, systematyczną pielęgnację przy użyciu produktów nawilżających – emolientów do skóry wrażliwej i atopowej.
Piśmiennictwo
Informacja prasowa
Źródło tekstu:
- Festcom
Kategorie ICD:
- Atopowe zapalenie skóry
- Atopowe zapalenie skóry, nie określone
- Choroby skóry i tkanki podskórnej
- Inne atopowe zapalenia skóry
Kategorie ATC:
- Tagi:
- atopowe zapalenie skóry,
- azs