Zaloguj
Reklama

Oparzenie gorącą wodą - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Płacz dziecka
Fot. Panthermedia
Płacz dziecka
(4)
Reklama

Kontakt z gorącą wodą powoduje uszkodzenie skóry objawiające się jako oparzenie I stopnia (obrzęk i zaczerwienienie) lub II stopnia (zaczerwienienie w obrębie którego stopniowo tworzą się bolesne pęcherze).

Objawy i przebieg oparzeń gorącą wodą

Małe dziecko ma skórę znacznie bardziej podatną na oparzenie. Odczyn oparzeniowy może spowodować kilkuminutowy kontakt z wodą o temperaturze zaledwie 45-47 stopni Celsjusza (zbyt gorąca kapiel). Woda o temperaturze 70-80 stopni powoduje u dziecka poważne oparzenia już po 1 sekundzie kontaktu ze skórą.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć oparzenia gorącą wodą

Oparzenia u dziecka mogą być stanem zagrożenia życia, nawet przy pozornie stosunkowo niewielkiej powierzchni oparzenia. Dotyczy to zwłaszcza przypadków oparzenia tzw. okolic wstrząsorodnych (twarz, dłonie, okolice krocza). Im mniejsze dziecko tym zagrożenie większe. Zasadniczo każde oparzenie II stopnia oraz większość oparzeń I stopnia (zwłaszcza oparzenia na dużym obszarze- powyżej 5% powierzchni ciała, lub w okolicach szczególnie delikatnych) wymaga fachowej pomocy lekarskiej (najczęściej również hospitalizacji).

Leczenie oparzeń gorącą wodą

Bezpośrednio po oparzeniu najważniejsze jest jak najszybsze przerwanie kontaktu skóry z gorącą wodą lub przesiąkniętym nią ubraniem. Następnie należy oparzoną powierzchnię skóry chłodzić zimną wodą, przez co najmniej 15 minut. Nie smarować świeżego oparzenia żadnymi maściami, nie nakłuwać pęcherzy. Po schłodzeniu miejsca oparzenia można pokryć je jałowym opatrunkiem (gaza).

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze