Zaloguj
Reklama

Ukształtowanie mieszków włosowych może być przyczyną powstawania trądziku

Trądzik
Fot. panthermedia
Trądzik
(0)

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że genetyczne ukształtowanie mieszków włosowych może wpływać na pojawienie się trądziku. Informacja ta może w przyszłości ułatwić opracowanie skuteczniejszego leczenia trądziku.

Reklama

Trądzik jest bardzo rozpowszechnioną chorobą skóry i nie jest to jedynie problem nastolatków, jak by się mogło wydawać. Niezawodnego leku na tę przypadłość jeszcze nie wynaleziono, chociaż wiele metod jest skutecznych, to nie u wszystkich dają one należyte efekty. Zmienić to może duże badanie gentyczne przeprowadzone przez zespół naukowców z National Institute for Health Research (NIHR).

Naukowcy mieli dane dla blisko 27 tysięcy osób, z których blisko 6 tysięcy cierpiało na ciężki trądzik. Podczas badań udało im się zidentyfikować różnice genetyczne, które częściej występowały u osób z ciężkim trądzikiem. Według autorów badania prowadzą one do różnicy w kształcie mieszków włosowych. Może to powodować, że skóra u niektórych osób będzie bardziej podatna na wychwytywanie bakterii, tworząc idealne warunki do pojawienia się zgrubień na skórze.

Z problemem trądziku zmaga się ok. 80% młodych ludzi

Trądzik jest jedną z najbardziej chronicznych chorób skóry, która dotyka około 80% osób w wieku od 11 do 30 lat. Często jednak występuje w wieku dorosłym – dotyczy 12% kobiet powyżej 25. roku życia i około 3% mężczyzn powyżej 35. roku życia. Jego najbardziej widocznym objawem jest powstawanie zgrubień, które są spowodowane zapaleniem gruczołów łojowych lub ich zamknięciem. Około 15 do 30% pacjentów z trądzikiem wymaga intensywnego leczenia, aby zapobiec bliznowaceniu lub innym trwałym konsekwencjom.

Trądzik występuje głównie na twarzy, górnej części pleców i klatce piersiowej. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, wpływa również negatywnie na psychikę, powodując obniżoną pewność siebie lub depresję, które ostatecznie mogą prowadzić do samobójstwa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze