Zaloguj
Reklama

Kwasy tłuszczowe omega-3 i ich wpływ na włosy

Pielęgnacja włosów
Fot. panthermedia
Pielęgnacja włosów
(0)

Kwasy tłuszczowe omega-3 od wielu już lat stanowią przedmiot zainteresowania zarówno wielu naukowców, jak i pacjentów – natknąć się można bowiem na wiele różnych doniesień dotyczących ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Część z nich sugeruje, że tłuszcze tego typu mogą mieć korzystne oddziaływanie na kondycję ludzkich włosów – czy rzeczywiście tak jest i jaki miałby być wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na włosy?

Reklama

Kwasy tłuszczowe omega-3 – np. kwas eikozapentaenowy czy kwas alfa-linolenowy – znaleźć można m.in. w rybach, owocach morza czy oleju lnianym. Niektórzy ludzie suplementują je ze względu na chęć poprawy kondycji swoich włosów i – biorąc pod uwagę doniesienia naukowców – takie postępowanie rzeczywiście może dawać oczekiwane efekty.

W 2015 roku przeprowadzano badanie, w którym oceniano efekty suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 u badanych zmagających się z łysieniem typu żeńskiego. Zaobserwowano, że po 6 miesiącach osoby, które przyjmowały preparaty wyżej wspomnianych kwasów tłuszczowych, miały więcej włosów będących w fazie aktywnego wzrostu w porównaniu do osób z grupy kontrolnej, które suplementów nie przyjmowały.

Ciekawe analizy przeprowadzone zostały również i w 2018 roku. W tym przypadku badania prowadzono na szczurach i początkowo polegały one na hodowli wyizolowanych mieszków włosowych w środowisku zawierającym kwasy tłuszczowe omega-3. Autorzy badań zaobserwowali m.in. to, że pod wpływem omawianych związkowych tłuszczowych dochodziło do mnożenia się komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów.

Kwasy tłuszczowe omega-3 – poza potencjalnym wpływem na kondycję i wzrost włosów – wywierać mogą jednak jeszcze i wiele innych prozdrowotnych efektów. Sugeruje się, że mogą one zmniejszać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, ale i choroby Alzheimera. Ze względu na wszystkie ich możliwe potencjalne pozytywne działania warto więc zadbać o odpowiedni ich udział w codziennej diecie, a w razie potrzeby rozważyć skorzystanie z zawierających je suplementów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze