Zaloguj
Reklama

Kolor włosów a nowotwory skóry: dlaczego ludzie z rudymi włosami chorują częściej?

Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)

Pod wpływem promieniowania słonecznego ludzka skóra z pewnością może przybierać, pożądany przez niektórych ludzi, brązowawy odcień. Słońce może jednak doprowadzać nie tylko do tego, że skóra stanie się opalona – docierające do powierzchni naszego ciała, wraz z promieniami słonecznymi, promieniowanie UV stwarza bowiem zagrożenie rozwojem różnych nowotworów skóry. Zasadniczo w przypadku ekspozycji na UV wszyscy ludzie znajdują się w grupie ryzyka takich schorzeń, jedni jednak mniej, a inni bardziej – dlaczego?

Reklama

Ogólnie często podkreśla się, że w słoneczne, letnie dni o pielęgnację swojej skóry szczególnie powinny dbać osoby posiadające jasną karnację, a już w szczególności ludzie mający rude włosy i posiadający znaczną ilość piegów. Czym taka sytuacja jest spowodowana? Otóż związana jest ona bezpośrednio z różnicami dotyczącymi produkcji w skórze barwników, które występują pomiędzy ludźmi o ciemniejszej oraz tymi o jaśniejszej karnacji.

Barwnikiem obecnym w skórze, która chroni ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, jest melanina. Związki z tej grupy produkowane są w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest eumelanina, substancja o barwie brązowawo-czarnej. Drugą postacią melaniny, występującą u ludzi, jest z kolei feomelanina, której kolor jest z kolei czerwonawo-pomarańczowy.

Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne pobudzany jest receptor melanokortyny, co stymuluje melanocyty do produkcji ich barwników – ostatecznie skóra wystawiana na promieniowanie słoneczne staje się ciemniejsza, co ma za zadanie chronić ją przed promieniowaniem UV.

Nie u wszystkich jednak ludzi dochodzi do występowania powyżej opisanego zjawiska. 1 do 2 osób na 100 w całej populacji jest rudowłosa i posiada wyjątkowo jasną karnację. U takich ludzi istnieją mutacje dotyczące genów dla receptora melanokortyny – ostatecznie pod wpływem promieniowania UV w skórze tych osób również produkowane są barwniki, jednakże powstaje u nich wyłącznie feomelanina, zapewniająca niedostateczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Ostatecznym efektem takiej sytuacji jest nie tylko to, że osoby rudowłose i o jasnej karnacji po powrocie z wakacji nie mogą pochwalić się przed znajomymi opalenizną. Brak produkcji zapewniającego właściwą ochronę skórze prowadzi przede wszystkim do zagrożenia wystąpieniem nowotworów skóry, w tym również i najgroźniejszego z nich – czerniaka. To właśnie z tego powodu im jaśniejszą mamy skórę, tym bardziej musimy o nią dbać – osobom z rudymi włosami i wyjątkowo jasną karnacją szczególnie zaleca się stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami UV w słoneczną część roku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze