Łupież u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Łupież jest stanem nadmiernego łuszczenia się owłosionej skóry głowy. Przyczyną jest przyspieszone rogowacenie naskórka związane ze współistniejącym zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi (Pityrosporum).
Objawy i przebieg łupieżu u dziecka
Łupież występuje zazwyczaj u dzieci w okresie dojrzewania, jest bowiem związany z tendencją do łojotoku. Powoduje świąd i potrzebę drapania skóry co zwykle nasila łuszczenie się.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć łupież u dziecka
Łupież zwykle nie wymaga porady lekarskiej, jest bowiem stanem niegroźnym i nie powodującym powikłań. Porady wymaga współistniejący znaczny stan zapalny skóry.
Leczenie łupieżu u dziecka
Przy tendencji do łupieżu należy unikać stosowania na skórę głowy drażniących kosmetyków (farby, odżywki itp.). Należy stosować szampony przeciwłojotokowe i zawierające substancje hamujące rozwój grzyba Pityrosporum (np. dermoactive).
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Jabłońska S., Chorzelski T.: „Choroby skóry” PZWL, Warszawa 1992.
Kategorie ICD:
- Inne zapalenie skóry
- Łojotokowe zapalenie skóry
- Łupież czerwony mieszkowy [pityriasis rubra piliaris]
- Łupież pstry [pityriasis versicolor]
- Łupież różowy Giberta [pityriasis rosea Gibert]
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.