Zaloguj
Reklama

Łupież u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ojciec z dzieckiem
Fot. Panthermedia
Ojciec z dzieckiem
(3)
Reklama

Łupież jest stanem nadmiernego łuszczenia się owłosionej skóry głowy. Przyczyną jest przyspieszone rogowacenie naskórka związane ze współistniejącym zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi (Pityrosporum).

Objawy i przebieg łupieżu u dziecka

Łupież występuje zazwyczaj u dzieci w okresie dojrzewania, jest bowiem związany z tendencją do łojotoku. Powoduje świąd i potrzebę drapania skóry co zwykle nasila łuszczenie się.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć łupież u dziecka

Łupież zwykle nie wymaga porady lekarskiej, jest bowiem stanem niegroźnym i nie powodującym powikłań. Porady wymaga współistniejący znaczny stan zapalny skóry.

Leczenie łupieżu u dziecka

Przy tendencji do łupieżu należy unikać stosowania na skórę głowy drażniących kosmetyków (farby, odżywki itp.). Należy stosować szampony przeciwłojotokowe i zawierające substancje hamujące rozwój grzyba Pityrosporum (np. dermoactive).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze