Zaloguj
Reklama

Tatuaż a reakcja alergiczna

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Tatuaże
Fot. shutterstock
Tatuaże
(3)

W ostatnim czasie tatuaże bardzo zyskały na popularności. Stały się specyficznym sposobem na wyrażenie siebie. W większości przypadków nie obserwuje się skutków ubocznych. Jednak niewielki procent ludzi doświadcza reakcji alergicznej.

Reklama

Większość alergii spowodowana jest składnikami tuszu. Najczęściej alergicznie działają tusze o kolorze czerwonym i żółtym. W przeszłości do produkcji używano siarki jednak aktualnie nie jest to zbyt częsta praktyka ze względu na jej szkodliwość.

Obecnie alergie związane są z takimi składnikami jak nikiel, chrom i kadm. Jeśli ktoś zauważa u siebie alergię na biżuterię zawierającą nikiel prawdopodobnie zareaguje alergicznie na tatuaż.

Oznaki alergii nie muszą pojawiać się natychmiast. Reakcje alergiczne, pojawiające się nawet kilka lat później najczęściej objawiają się swędzeniem. Niektóre części tatuażu mogą być podniesione i wyboiste. Objawy mają tendencję do nasilenia w czasie wyższej temperatury.

Zazwyczaj zaczerwienienie znika samoistnie po około 2-3 tygodniach. Jeśli reakcja pojawi się na krótko po zrobieniu tatuażu można zastosować leki na wysypkę dostępne bez recepty. Pomocne mogą być maści z antybiotykiem lub hydrokortyzonem.

Warto też zwrócić uwagę na alergie spowodowane tatuażami z henny. Czarna henna stanowi mieszankę czerwonej henny i PPD. Obecność oleju i rozpuszczalników oraz ciepła temperatura mogą dodatkowo wpływać na wrażliwość skóry. Niekiedy do robienia tatuażu używa się urządzeń, które naruszają warstwę rogową skóry. Wiele osób zostało uczulone przez wcześniej posiadany tatuaż, jednak alergia jeszcze się nie ujawniła lub objawiała się swędzeniem, które zostało zignorowane. Henna zawiera również wiele związków aromatycznych.

W badaniach wskazano na możliwą zawartość metali ciężkich w czarnej hennie. U osób uczulonych reakcja pojawia się w czasie od 1 do 3 dni, u osób które dopiero się uczulają – po 4-14 dniach. Objawy obejmują rumień, obrzęk i pęcherze. Zapalenie skóry najczęściej odzwierciedla kształt tatuażu. Często występuje pozapalna hipopigmentacja, zwłaszcza u dzieci. W niektórych przypadkach obserwuje się powstanie blizn lub keloidów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Side-effects of henna and semi-permanent ‘black henna’ tattoos: a full review - Anton C. de Groot. Contact Dermatitis Volume 69, Issue 1, pages 1–25, July 2013

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze