Zaloguj
Reklama

Przeszczep włosów metodą FUE

Zmiana fryzury
Fot. shutterstock
Zmiana fryzury
(5)

Nadmierne wypadanie włosów (łysienie) dotyka zarówno kobiet jak mężczyzn. W obu przypadkach problem jest poważny - włosy stanowią istotny element urody. Kłopoty z tą częścią ciała prowadzą do zaniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się stanami depresyjnymi. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi przeszczepiania włosów (transplantacje) - dzięki czemu na powrót można cieszyć się bujną czupryną.

Reklama

Problem utraty włosów jest dość powszechny. Do czynników powodujących proces łysienia należy: podłoże genetyczne, starzenie się organizmu, a także problemy hormonalne.

Jedni traktują łysienie, jako coś naturalnego, inni nie godzą się na taki stan rzeczy i pomocy szukają u specjalisty. Obecnie medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów transplantacji włosów, które dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta.

Ważne! Zabiegi przeszczepiania włosów dają naturalne oraz trwałe efekty.

Charakterystyka łysienia

Tendencję do nadmiernego wypadania włosów mają głównie mężczyźni - problem ten dotyka zarówno młodych jak i dojrzałych przedstawicieli płci brzydkiej.

Ważne! Najbardziej powszechną formą męskiego łysienia jest łysienie androgenowe - objawia się ono przerzedzaniem włosów w takich miejscach jak: skronie oraz czubek głowy.

Łysienie androgenowe należy do schorzeń przewlekłych i progresywnych. Mężczyźni cierpiący na ten rodzaj wypadania włosów, będą ich tracić coraz więcej. Męskie łysienie związane jest z nadmierną aktywnością testosteronu (męskiego hormonu), głównie jego aktywnego metabolitu - 5 dihydroksytestosteronu (5DHT). Udowodniono, że aktywna forma tego hormonu jest elementem odpowiedzialnym za proces stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych.

Ważne! W przypadku, gdy mężczyzna ma predyspozycje do wypadania włosów typu męskiego - DHT działa stopniowo, doprowadzając do miniaturyzacji mieszków włosowych (w efekcie włosy rosną cieńsze, tracą kolor i wypadają).

W przypadku kobiet również łysienie androgenowe jest najczęstszym powodem utraty włosów (z przypadłością zmaga się 20 - 60% pań przed ukończeniem 60 - go roku życia).

Dane raportu TNS Polska pokazują, że widoczna utrata włosów u kobiet pojawia się między 25 - 35 lat (włosy stają się rzadsze i mają tendencję do wypadania).

fot. panthermedia

Ważne! Według statystyk w Polsce aż 60% kobiet cierpi na nadmierne wypadanie włosów.

Łysienie może być także uwarunkowane genetycznie (wrażliwe na androgeny mieszki włosowe niektórych części ciała są nadmiernie pobudzane lub hamowane).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Kosmetologia Estetyczna” 1, 2013 rok,vol.2, autor artykułu M. Piwecki, 43 - 44

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze