Zaloguj
Reklama

Przeszczep włosów metodą FUE

Zmiana fryzury
Fot. shutterstock
Zmiana fryzury
(5)

Nadmierne wypadanie włosów (łysienie) dotyka zarówno kobiet jak mężczyzn. W obu przypadkach problem jest poważny - włosy stanowią istotny element urody. Kłopoty z tą częścią ciała prowadzą do zaniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się stanami depresyjnymi. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi przeszczepiania włosów (transplantacje) - dzięki czemu na powrót można cieszyć się bujną czupryną.

Reklama

Spis treści:

  1. Charakterystyka łysienia
  2. Przeszczep włosów - metoda FUE

Problem utraty włosów jest dość powszechny. Do czynników powodujących proces łysienia należy: podłoże genetyczne, starzenie się organizmu, a także problemy hormonalne.

Jedni traktują łysienie, jako coś naturalnego, inni nie godzą się na taki stan rzeczy i pomocy szukają u specjalisty. Obecnie medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów transplantacji włosów, które dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta.

Ważne! Zabiegi przeszczepiania włosów dają naturalne oraz trwałe efekty.

Charakterystyka łysienia 

Tendencję do nadmiernego wypadania włosów mają głównie mężczyźni - problem ten dotyka zarówno młodych jak i dojrzałych przedstawicieli płci brzydkiej.

Ważne! Najbardziej powszechną formą męskiego łysienia jest łysienie androgenowe - objawia się ono przerzedzaniem włosów w takich miejscach jak: skronie oraz czubek głowy.

Łysienie androgenowe należy do schorzeń przewlekłych i progresywnych. Mężczyźni cierpiący na ten rodzaj wypadania włosów, będą ich tracić coraz więcej. Męskie łysienie związane jest z nadmierną aktywnością testosteronu (męskiego hormonu), głównie jego aktywnego metabolitu - 5 dihydroksytestosteronu (5DHT). Udowodniono, że aktywna forma tego hormonu jest elementem odpowiedzialnym za proces stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych.

Ważne! W przypadku, gdy mężczyzna ma predyspozycje do wypadania włosów typu męskiego - DHT działa stopniowo, doprowadzając do miniaturyzacji mieszków włosowych (w efekcie włosy rosną cieńsze, tracą kolor i wypadają).

W przypadku kobiet również łysienie androgenowe jest najczęstszym powodem utraty włosów (z przypadłością zmaga się 20 - 60% pań przed ukończeniem 60 - go roku życia).

Dane raportu TNS Polska pokazują, że widoczna utrata włosów u kobiet pojawia się między 25 - 35 lat (włosy stają się rzadsze i mają tendencję do wypadania).

Wypadanie włosów, fot. panthermedia

Ważne! Według statystyk w Polsce aż 60% kobiet cierpi na nadmierne wypadanie włosów.

Łysienie może być także uwarunkowane genetycznie (wrażliwe na androgeny mieszki włosowe niektórych części ciała są nadmiernie pobudzane lub hamowane).

Kobiety, u których doszło do przedwczesnego procesu dojrzewania płciowego bądź z nadczynnością kory nadnerczy - chorują na łysienie typu żeńskiego (obejmuje ono głównie okolicę ciemieniową oraz przednioczołową. Czasem dotyka również przedniej linii włosów).

Ważne! W przypadku wzmożonego oraz długotrwałego procesu wypadania włosów, należy zgłosić się do lekarza dermatologa bądź specjalisty trychologa. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, określany jest powód nadmiernego wypadania włosów i dobierana jest odpowiednia terapia. W niektórych przypadkach proces przerzedzenia włosów jest tak znaczny, że potrzebny jest zabieg transplantacji.

Przeszczep włosów - metoda FUE   

Metoda FUE (Follicular Units Extraction) jest najnowocześniejszym sposobem transplantacji włosów (ma również zastosowanie u osób z małą elastycznością skóry oraz skłonnością do przerostowych oraz szerokich blizn). 

Podczas wizyty konsultacyjnej poprzedzającej zabieg, ocenie zostaje poddane miejsce dawcze oraz gęstość włosów (za pomocą mikrokamery). Ponadto specjalista omawia z pacjentem ilość pobranych unitów (poszczególnych jednostek włosa) potrzebnych do przeszczepu.

Ważne! Zabieg jest mało inwazyjny, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko krwawienia, infekcji oraz bólu pozabiegowego.

Metoda FUE nie wymaga użycia skalpela, ani szycia skóry - z okolic dawczych pobierane zostają pojedyncze zespoły mieszkowe. Do pobrania wszczepów służy narzędzie o średnicy od 0,8 mm do 1,2 mm (wszystko zależy od stanu skóry, jakości oraz gęstości włosów). Podczas zastosowania tej metody wszczepu można przeszczepić do 3000 włosów.

Ważne! Przed zabiegiem pacjent musi wykonać badania (m.in.: morfologia, układ krzepnięcia). W dniu przeprowadzania transplantacji należy umyć głowę.

Przed samym zabiegiem wykonywane są zdjęcia, które stanowią dokumentację medyczną. Następnie lekarz dokonuje wyznaczenia obszaru zabiegu, z którego będą pobierane przeszczepy oraz obszar ich transplantacji. W obszarze dawczym włosy muszą być zgolone na wysokość 2 - 3 mm. Można także tak dobrać miejsce dawcze, że pozostawione dłuższe włosy wokół pozwolą na zakrycie miejsca pobrania.

Końcówka urządzenia do pobierania wszczepów jest zaprojektowana w taki sposób, aby do minimum ograniczyć uszkodzenia pobieranych pojedynczych zespołów mieszkowych (urządzenie pracuje ze zmiennym tempem, które pozwala na wyciągnięcie zdrowego, użytecznego włosa).

Czas trwania zabiegu to 4 - 6 godzin. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - nasiękowym. Znieczulenie jest podawane w pierwszej fazie zabiegu, gdy pacjent jest w pozycji siedzącej. Za pomocą cienkiej igły wprowadza się punktowo roztwór znieczulający w miejsce, z którego pobrane zostaną włosy do przeszczepu. Po kilku minutach podawane są kolejne mililitry znieczulenia.

Co do samej procedury - w trakcie pobierania mieszków włosowych pacjent ułożony jest na brzuchu. Pobierane pojedyncze jednostki włosa są umieszczane w specjalnym naczyniu w lodówce, aby zminimalizować obumarcie przeszczepionych włosów. Po zakończeniu pobrania włosów na miejsce dawcze zakładany jest opatrunek. Następnie pacjent siada w fotelu i w podobny sposób jak to miało miejsce podczas pobierania włosów, dokonywane jest znieczulenie obszaru, które poddane zostanie transplantacji. Po zabiegu aplikowana jest specjalna maść. Nie ma potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu, może wrócić do domu.

Po zastosowaniu metody FUE pacjent bardzo szybko wraca do pełnej sprawności. W celu usunięcia ewentualnego obrzęku, stosuje się zimne okłady lub lekkie leki sterydowe.

Po zabiegu należy przestrzegać pewnych zasad:

  • przez pierwsze 3 - 4 dni powinno się ograniczyć: picie alkoholu, palenie papierosów oraz aktywność seksualną,
  • przez dwa tygodnie należy zrezygnować z: ćwiczeń fizycznych, jazdy na rowerze, pływania, biegania,
  • przez okres 6 tygodni powinno się zrezygnować z natężonego światła słonecznego oraz solarium.   

Przeszczepione włosy należy umyć 3 dni po zabiegu. Proces gojenia się miejsca dawczego to 10 - 14 dni. Strupki z miejsca pobrania po pewnym czasie odpadają, a punkty są niewidoczne (odrastające włosy je zakrywają). Okolica biorcza goi się w ciągu dwóch tygodni. Zaimplantowane włosy przechodzą w fazę telogenu i wypadają - nowe włosy zaczynają rosnąć po okresie 3 - 4 miesięcy.

Ważne! Zabieg przynosi bardzo dobre efekty końcowe i co istotne - jest trwały.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Kosmetologia Estetyczna” 1, 2013 rok,vol.2, autor artykułu M. Piwecki, 43 - 44

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze