Zaloguj
Reklama

Alergie skórne: rodzaje

Świąd
Fot. Shutterstock
Świąd
(0)

Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i kilka innych jednostek łączy jedno: w ich występowanie zaangażowane są reakcje alergiczne. Każdy z tych problemów ma jednak inne przyczyny, a także odmienne objawy. Po czym więc poznać, z jakim objawem alergii skórnej mamy do czynienia? Kiedy można próbować walczyć z objawami alergii skórnej domowymi metodami, a kiedy konieczne jest szybkie udanie się do lekarza?

Reklama

Alergia skórna to pojęcie bardzo ogólne. Wyróżnia się bowiem kilka różnych rodzajów reakcji alergicznych, które manifestują się właśnie poprzez pojawianie się różnych zmian na powierzchni naszego ciała. Z jednymi mógł zetknąć się w swoim życiu zasadniczo każdy człowiek, inne zaś postacie alergii skórnych są zdecydowanie rzadsze, ale za to znacznie bardziej niebezpieczne.

Atopowe zapalenie skóry

Zasadniczo jednostka ta jest najczęstszym typem alergii skórnej – występuje ona nawet u 1 na 5 dzieci, wśród osób dorosłych atopowe zapalenie skóry (AZS) spotykane jest nieco rzadziej, u 1 na 50 z nich. Choroba typowo rozpoczyna się w dzieciństwie, jej przebieg bywa zaś bardzo różny – u jednych pacjentów zmiany skórne obecne są przez dłuższy czas, u innych zaś – po okresie występowania nasilonych dolegliwości – następuje, czasami nawet wieloletni, okres remisji, po którym objawy atopowego zapalenia skóry ponownie nawracają.

Konkretne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały dotychczas poznane, zauważono już jednak, że w przypadku tej jednostki u chorych nieprawidłowo funkcjonuje zarówno układ odpornościowy, ale i struktura samego naskórka – jego budowa u osób z AZS jest inna niż u osób bez tej jednostki.

Najogólniej o atopowym zapaleniu skóry można powiedzieć tyle: skóra pacjentów, u których istnieje ta choroba, jest wyjątkowo wręcz wrażliwa na wiele różnych substancji. Takie bowiem czynniki, jak różne środki kosmetyczne czy nawet pot, mogą – po ich kontakcie ze skórą chorego – doprowadzać do pojawiania się wyjątkowo uciążliwych objawów AZS. Wśród nich na czele jest świąd – zasadniczo to właśnie on najbardziej dręczy pacjentów. Może on być bowiem wyjątkowego nasilenia i prowadzić nawet do tego, że chory – zwłaszcza dziecko – z jego powodu nie będzie mógł spać.

Wśród innych możliwych objawów alergii skórnej w postaci atopowego zapalenia skóry wspomnieć można również i o wyjątkowej suchości skóry, tendencji do pojawiania się na niej różnych wysypek (np. w postaci grudek czy pęcherzyków), a także o zaczerwienieniu skóry.

Pokrzywka

Pokrzywka to zasadniczo dość charakterystyczna wysypka, z którą styczność ma bardzo wiele ludzi – szacuje się, że pokrzywki w ciągu całego życia, przynajmniej jednokrotnie, doświadcza nawet 1 na 5 osób. Przyczyną pokrzywki jest – zachodzące w wielu różnych mechanizmach - uwalnianie histaminy, co ostatecznie skutkuje zwiększeniem przepuszczalności naczyń krwionośnych i pojawieniem się obrzęku w obrębie skóry właściwej.

Powyżej wspomniano o tym, że pokrzywka może pojawiać się na skutek wielu różnych powodów – z tego właśnie względu wyróżnianych jest wiele typów tego problemu. Tak naprawdę wymienienie wszystkich możliwych rodzajów pokrzywki mogłoby być jednym z trudniejszych pytań na jakimś egzaminie dla studentów medycyny – jest ich bardzo dużo i jako ich przykłady można podać pokrzywkę:

  • pokarmową,
  • kontaktową,
  • z zimna,
  • wodną,
  • cholinergiczną,
  • wibracyjną,
  • cieplną,
  • słoneczną,
  • polekową.

fot. panthermedia

Bąbel pokrzywkowy teoretycznie każdy – u siebie lub u kogoś bliskiego – mógł widzieć, warto jednak przypomnieć charakterystykę tej alergii skórnej. Otóż zmiany te są niewielkich rozmiarów (zwykle mają kilka bądź kilkanaście milimetrów) i typowo są płasko-wyniosłe. Pokrzywka nie boli, a jej barwa jest czerwonawo-różowawa. Charakterystyczną cechą bąbli pokrzywkowych jest również i to, że standardowo, u większości pacjentów, tego rodzaju zmiany skórne ustępują w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze