Zaloguj
Reklama

Alergie skórne: rodzaje

Świąd
Fot. Shutterstock
Świąd
(0)

Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i kilka innych jednostek łączy jedno: w ich występowanie zaangażowane są reakcje alergiczne. Każdy z tych problemów ma jednak inne przyczyny, a także odmienne objawy. Po czym więc poznać, z jakim objawem alergii skórnej mamy do czynienia? Kiedy można próbować walczyć z objawami alergii skórnej domowymi metodami, a kiedy konieczne jest szybkie udanie się do lekarza?

Reklama

Spis treści:

 1. Atopowe zapalenie skóry
 2. Pokrzywka
 3. Alergia kontaktowa
 4. Obrzęk naczynioruchowy

Alergia skórna to pojęcie bardzo ogólne. Wyróżnia się bowiem kilka różnych rodzajów reakcji alergicznych, które manifestują się właśnie poprzez pojawianie się różnych zmian na powierzchni naszego ciała. Z jednymi mógł zetknąć się w swoim życiu zasadniczo każdy człowiek, inne zaś postacie alergii skórnych są zdecydowanie rzadsze, ale za to znacznie bardziej niebezpieczne.

Atopowe zapalenie skóry 

Zasadniczo jednostka ta jest najczęstszym typem alergii skórnej – występuje ona nawet u 1 na 5 dzieci, wśród osób dorosłych atopowe zapalenie skóry (AZS) spotykane jest nieco rzadziej, u 1 na 50 z nich. Choroba typowo rozpoczyna się w dzieciństwie, jej przebieg bywa zaś bardzo różny – u jednych pacjentów zmiany skórne obecne są przez dłuższy czas, u innych zaś – po okresie występowania nasilonych dolegliwości – następuje, czasami nawet wieloletni, okres remisji, po którym objawy atopowego zapalenia skóry ponownie nawracają.

Konkretne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały dotychczas poznane, zauważono już jednak, że w przypadku tej jednostki u chorych nieprawidłowo funkcjonuje zarówno układ odpornościowy, ale i struktura samego naskórka – jego budowa u osób z AZS jest inna niż u osób bez tej jednostki.

Najogólniej o atopowym zapaleniu skóry można powiedzieć tyle: skóra pacjentów, u których istnieje ta choroba, jest wyjątkowo wręcz wrażliwa na wiele różnych substancji. Takie bowiem czynniki, jak różne środki kosmetyczne czy nawet pot, mogą – po ich kontakcie ze skórą chorego – doprowadzać do pojawiania się wyjątkowo uciążliwych objawów AZS. Wśród nich na czele jest świąd – zasadniczo to właśnie on najbardziej dręczy pacjentów. Może on być bowiem wyjątkowego nasilenia i prowadzić nawet do tego, że chory – zwłaszcza dziecko – z jego powodu nie będzie mógł spać.

Wśród innych możliwych objawów alergii skórnej w postaci atopowego zapalenia skóry wspomnieć można również i o wyjątkowej suchości skóry, tendencji do pojawiania się na niej różnych wysypek (np. w postaci grudek czy pęcherzyków), a także o zaczerwienieniu skóry.

Pokrzywka 

Pokrzywka to zasadniczo dość charakterystyczna wysypka, z którą styczność ma bardzo wiele ludzi – szacuje się, że pokrzywki w ciągu całego życia, przynajmniej jednokrotnie, doświadcza nawet 1 na 5 osób. Przyczyną pokrzywki jest – zachodzące w wielu różnych mechanizmach - uwalnianie histaminy, co ostatecznie skutkuje zwiększeniem przepuszczalności naczyń krwionośnych i pojawieniem się obrzęku w obrębie skóry właściwej.

Powyżej wspomniano o tym, że pokrzywka może pojawiać się na skutek wielu różnych powodów – z tego właśnie względu wyróżnianych jest wiele typów tego problemu. Tak naprawdę wymienienie wszystkich możliwych rodzajów pokrzywki mogłoby być jednym z trudniejszych pytań na jakimś egzaminie dla studentów medycyny – jest ich bardzo dużo i jako ich przykłady można podać pokrzywkę:

 • pokarmową,
 • kontaktową,
 • z zimna,
 • wodną,
 • cholinergiczną,
 • wibracyjną,
 • cieplną,
 • słoneczną,
 • polekową.

Alergia skórna, fot. panthermedia

Bąbel pokrzywkowy teoretycznie każdy – u siebie lub u kogoś bliskiego – mógł widzieć, warto jednak przypomnieć charakterystykę tej alergii skórnej. Otóż zmiany te są niewielkich rozmiarów (zwykle mają kilka bądź kilkanaście milimetrów) i typowo są płasko-wyniosłe. Pokrzywka nie boli, a jej barwa jest czerwonawo-różowawa. Charakterystyczną cechą bąbli pokrzywkowych jest również i to, że standardowo, u większości pacjentów, tego rodzaju zmiany skórne ustępują w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Alergia kontaktowa 

Uczulenia kontaktowe pojawiają się po kontakcie skóry z alergenem, w stosunku co do którego dany pacjent jest uczulony. Takim alergenem może być zasadniczo dowolna substancja: jakiś metal (najczęściej nikiel), składnik preparatów kosmetycznych czy też lateks lub naturalne olejki drzewne.

Objawy alergii kontaktowej nie są odmienne od objawów innych alergii skórnych. U pacjentów występować może zarówno pokrzywka, jak i różnego typu wysypki (głównie w postaci grudek lub pęcherzyków), a także zaczerwienienie skóry i jej obrzęk. Typowo dużo jednak większym problemem jest świąd skóry – przy silnej reakcji może on mieć bardzo duże nasilenie. Jedna jednak cecha jest charakterystyczna właśnie dla alergii kontaktowych – otóż ich objawy typowo umiejscawiają się w miejscu, w którym doszło do zetknięcia się z alergenem (np. w okolicy nadgarstka, na której pacjent uczulony na nikiel założył zegarek zawierający ten metal), oraz w jego bliskim sąsiedztwie.

Obrzęk naczynioruchowy 

Obrzęk naczynioruchowy jest kolejnym problemem zaliczanym do grupy alergii skórnych, który dość często jest powiązywany z wcześniej opisaną pokrzywką. Ogólnie schorzenie to związane jest z tym, że kininy – takie jak m.in. bradykinina – doprowadzają do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i do tego, że stają się one zdecydowanie bardziej przepuszczalne. Finalnym efektem takich procesów jest rozwój obrzęku, który umiejscawia się zarówno w skórze, jak i w tkankach znajdujących się pod nią.

Przyczyn obrzęku naczynioruchowego wymienia się kilka. Podstawową są alergie, ale i może on rozwijać się w mechanizmie niealergicznym (np. w związku ze stosowaniem leków wpływających na kininy, których przedstawicielami są inhibitory konwertazy angiotensyny stosowane w leczeniu nadciśnienia). Oprócz nich przyczyną obrzęku naczynioruchowego może być także niedobór inhibitora składnika C1 dopełniacza – takowy może zaś być zarówno wrodzony, jak i może on być stanem nabytym (ostatni może występować w przebiegu m.in. chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych).

Objawy obrzęku naczynioruchowego dotyczą skóry, ale nie tylko. Obrzęk rozwijać się może również i w obrębie przewodu pokarmowego, doprowadzając m.in. do silnych bólów brzucha, wymiotów czy biegunki. Dużo większym zagrożeniem jest jednak wystąpienie obrzęku krtani, który w najgorszym razie może skutkować nawet uduszeniem.

Jak więc widać, rodzajów alergii skórnej jest wiele. Teoretycznie wydawać by się mogło, że różnią się one od siebie tak znacznie, że łatwo jest je rozróżnić. W praktyce jednak, dla osób niezwiązanych ze światem medycznym, takie proste to wcale być nie musi. Z tego właśnie powodu – aby nie pomylić raczej niegroźnej alergii skórnej z problemem zagrażającym życiu – w razie istnienia jakichś wątpliwości co do przyczyn zmian skórnych, najkorzystniej udać się po prostu do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze