Zaloguj
Reklama

Zmiany barwnikowe skóry

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Kubiak Marlena, Rotsztejn Helena,, Wpływ zmian hormonalny u kobiet na występowanie zaburzeń pigmentacji skóry”, Przegląd Menopauzalny 2012; 3: 228-232
Lekarz z wynikami badań
Fot. medforum
Lekarz z wynikami badań
(0)

Budowa, funkcjonowanie i wygląd skóry zależy od różnych czynników endogennych i egzogennych.

Reklama

Czynniki te zmieniają się wraz z wiekiem. Jednym z efektów oddziaływania czynników na skórę są zmiany pigmentacji skóry. Jednymi ze zmian barwnikowych skóry są plamy melanocytowych, wywołanych zmianami hormonalnymi.

Do najczęstszych należą: 

  1. Piegi - często występują u ludzi o jasnym kolorze skóry, szczególnie u rudowłosych. Powstają samoistnie lub są efektem zmian hormonalnych. Piegi są plamami o barwie jasnobrązowej i średnicy 3 mm. Najwięcej jest ich na twarzy, w mniejszym stopniu występują na ramionach, okolicach dekoltu czy przedramionach.
  2. Plamy soczewicowate - są efektem zwiększonego nagromadzenia melanocytów w regionie skórno-naskórkowym, zmian hormonalnych. Mają barwę ciemnobrazową i zlokalizowane mogą być na całym obszarze skóry. Nie zmieniają się pod wpływem promieni UV.
  3. Plamy koloru kawy z mlekiem - są duże i jasnobrązowe, o równomiernym zabarwieniu i rozmytej granicy ze skórą. Występują pojedynczo, zaś plamy występujące w większej ilości świadczą o zespołach chorobowych. Mają one charakter łagodny i nigdy nie stają się złośliwe.
  4. Plamy melanocytowe błon śluzowych - występują w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych. Plamy o barwie brązowej lub czarnej występują pojedynczo i mają wyraźną granicę. Zmiany barwnikowe skóry należy stale kontrolować. Wszelkie zmiany ich wielkości czy barwy powinno się zgłaszać lekarzowi.
Reklama
(0)
Komentarze