Zaloguj
Reklama

Niedobór witaminy D

Witamina D
Fot. Shutterstock
Witamina D
(0)

Unikanie słońca, alergia na mleko lub stosowanie ścisłej diety wegańskiej, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka niedoboru witaminy D.

Reklama

Spis treści:

  1. Objawy i zagrożenia zdrowotne związane z niedoborem witaminy D
  2. Przyczyny niedoboru witaminy D

Witamina D, znana jako witamina słoneczna, jest produkowana przez organizm do ochrony skóry przed promieniami słonecznymi.

Występuje też naturalnie w kilku produktach żywnościowych - w tym niektórych rybach, olejach z wątroby ryb i żółtkach jaj oraz w produktach mlecznych i zbożowych.

Witamina D jest niezbędna dla silnych kości. Niedobór tej witaminy jest związany z krzywicą -  chorobą przewlekłą wieku dziecięcego, prowadzącą do deformacji kostnych. Coraz częściej badania wykazują znaczenie witaminy D w zapobieganiu poważnym problemom zdrowotnym.

Objawy i zagrożenia zdrowotne związane z niedoborem witaminy D 

Objawy bólu kostnego i osłabienie mięśni mogą powodować niedobór witaminy D. Jednak dla większości osób objawy niedoboru witaminy D nie są, aż tak wyraziste. Jednak nawet jeśli nie odczuwamy tych objawów, zbyt mało witaminy D może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Niski poziom witaminy D we krwi może powodować:

  • skłonność do infekcji;
  • zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak: zawał serca i udary mózgu;
  • upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych;
  • ciężką astmę u dzieci;
  • nowotwory, przede wszystkim piersi, jelita grubego, prostaty i nerek.

Badania sugerują, że witamina D może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu różnych stanów, w tym cukrzycy typu 1 i typu 2, nadciśnienia tętniczego, nietolerancji glukozy i stwardnienia rozsianego.

Ekspozycja na światło słoneczne, fot. panthermedia

Przyczyny niedoboru witaminy D 

Niedobór witaminy D może wystąpić z kilku powodów:

  1. Nie spożywania zalecanych poziomów witaminy. Może być to spowodowane stosowaniem ścisłej diety wegańskiej, ponieważ większość naturalnych źródeł witaminy D jest pochodzenia zwierzęcego, w tym m.in. ryby, żółtka jaj czy mleko.

  2. Twoja ekspozycja na światło słoneczne jest ograniczona. Organizm wytwarza witaminę D, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Poprzez ograniczanie wystawiania skóry na światło słoneczne możesz być narażony na jej niedobór.

  3. Masz ciemną karnację. Melanina pigmentowa zmniejsza zdolność skóry do wytwarzania witaminy D w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Niektóre badania wykazują, że osoby starsze o ciemniejszej karnacji są narażone na wysokie ryzyko niedoboru witaminy D.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze