Zaloguj
Reklama

Nietolerancja ciepła – jakie mogą być jej przyczyny?

Dziecko patrzące przez okulary
Fot. panthermedia
Dziecko patrzące przez okulary
(0)

Tak jak niektórzy ludzie wręcz uwielbiają upalne, letnie dni, tak dla innych osób cieplejsza pora roku jest po prostu koszmarem – mowa tutaj o tych pacjentach, którzy zmagają się z nietolerancją ciepła. Problem ten sam w sobie chorobą nie jest, może on jednak stanowić objaw bardzo różnych problemów zdrowotnych – nietolerancja ciepła pojawiać się może zarówno w przypadku stosowania pewnych leków, jak i stanowić powikłanie cukrzycy lub być związana z jakąś chorobą endokrynologiczną.

Reklama

Za upalnymi, przekraczającymi 30 stopni Celsjusza, temperaturami raczej mało kto przepada – nie znoszą ich jednak te osoby, u których występuje nietolerancja ciepła. Zjawisko to może mieć bardzo różne podłoże – podstawowym czynnikiem, który może być z nim powiązany, jest wiek. Mniejsze zdolności do adaptowania się do wysokich temperatur mają organizmy dzieci (szczególnie noworodków) oraz osób starszych. Nie powinno się jednak nietolerancji ciepła wiązać wyłącznie z wiekiem – tak naprawdę problemów, które mogą prowadzić do takiego zjawiska, wyróżnia się stosunkowo dużo.

Trudności z funkcjonowaniem w wysokich temperaturach mogą mieć osoby, u których dojdzie do zaburzeń czynności autonomicznego układu nerwowego, określanych jako dysautonomia. Dochodzić do niej może w przebiegu cukrzycy, ale i nadużywania alkoholu czy choroby Parkinsona.

Zdarza się, że nietolerancja ciepła stanowi skutek uboczny zażywanych przez pacjenta leków – tak bywa chociażby w przypadku środków antycholinergicznych, które mogą prowadzić do zmniejszenia wydzielania potu i przez to skutkować trudnościami z funkcjonowaniem w wysokich temperaturach. Inną jeszcze przyczyną takiego problemu bywają choroby endokrynologiczne – tutaj jako przykład można podać nadczynność tarczycy.

Tolerancja ciepła ogólnie stanowi cechę osobniczą – jedni ludzie na upały reagują po prostu lepiej, a inni gorzej. Wyraźnie jednak trzeba podkreślić to, że kiedy u człowieka nagle dochodzi do wystąpienia nasilonej nietolerancji ciepła, zdecydowanie należy już wtedy udać się do lekarza – w końcu problem ten może być objawem poważnej nawet choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze