Zaloguj
Reklama

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Rana
Fot. medforum
Rana
(4)

Rany stanowią bardzo częsty problem życia codziennego. Niestety zazwyczaj są dość uciążliwe bądź nieestetycznie wyglądają. Rany najczęściej powstają w wyniku urazów i operacji, mogą też stanowić powikłanie chorób.

Reklama

Przede wszystkim należy odpowiednio oczyścić i zdezynfekować ranę. Jeśli pozostaną w niej zabrudzenia i bakterie może dojść do zakażenia bądź pozostawienia śladów na skórze. Antybakteryjnie działa miąższ aloesu, dodatkowo nawilża skórę, działa kojąco i ochronnie.

Do dezynfekcji niewielkich ran nie zaleca się stosowania antybiotyków, gdyż może to doprowadzić do rozwinięcia lekooporności u bakterii.

Gojenie ran wspomaga działanie witaminy A, tlenek cynku, alantoina, kwas hialuronowy oraz kolagen. Witamina a wspomaga syntezę kolagenu, alantoina ułatwia tworzenie ziarnicy, kwas hialuronowy zwiększa przepływ krwi w drobnych naczynkach a kolagen wpływa na napływ leukocytów do miejsca gojenia. Ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry w okolicach rany. Można też zakupić specjalne maści lub plastry.

Dietę warto wzbogacić w witaminy A, E i B5, kwasy omega-3 oraz olej lniany. Ułatwia to regenerację skóry. W przypadku planowanej operacji warto taką dietę zacząć już przed zabiegiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze